In Englisch In Italiano Auf Deutsch
Dom Pielgrzyma im. Św. Józefa
Dołącz do nas na Facebook'u

https://www.swietyjozef.kalisz.pl/main/jp2kalisz.gif

« Strona domowa « Jan Paweł II w Kaliszu

 

4 czerwca 1997 roku Jan Paweł II stanął na Kaliskiej Ziemi.

Nawiedził Bazylikę Świętego Józefa, Katedrę Kaliską i Seminarium Duchowne

a na placu św. Józefa odprawił Eucharystię.

 

Przemówienie powitalne
Biskupa Kaliskiego Stanisława Napierały

Umiłowany Ojcze Święty!

Dnia 25-go marca, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, minęło pięć lat, kiedy pamiętną Bullą "Totus Tuus Poloniae Populus" powołałeś, Ojcze Święty, do istnienia naszą kaliską diecezję. Dziś zwołałeś nas na święte zgromadzenie Kościoła.

 

Homilia Jana Pawła II w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu

1. Dziękuję Opatrzności Bożej za to, że dane mi jest w dniu dzisiejszym nawiedzić wasze miasto - ten Kalisz, który najstarsze kroniki na długo przed powstaniem państwa polskiego notują na swoich mapach. Bywałem tutaj kilkakrotnie. Mam w pamięci tamte spotkania i ludzi, którzy w nich uczestniczyli. Pozdrawiam serdecznie was wszystkich tutaj zgromadzonych. Pozdrawiam waszą młodą diecezję, jej pierwszego biskupa ordynariusza oraz biskupa pomocniczego, duchowieństwo, osoby konsekrowane [oraz cały Lud Boży ziemi kaliskiej.] Bądź pozdrowiona, ziemio kaliska, z całym swoim bogactwem zamkniętym w przeszłości i teraźniejszości. Pragnę, ażeby wszystko to odżyło w jakiś sposób w dzisiejszej Eucharystii. (Dalej...)

 

Słowo Jana Pawła II po Mszy św. w Kaliszu

Drodzy Bracia i Siostry, na zakończenie tej Najświętszej Ofiary pragnę wyrazić wdzięczność Panu Bogu za to, że pozwolił mi nawiedzić Kalisz - miasto i diecezję. Dziękuję Bożej Opatrzności za to, iż mogłem razem z wami modlić się w sanktuarium św. Józefa. Jest ono znane w całej Polsce i nawiedzane przez rzesze pielgrzymów. Posiada ono jeszcze szczególną wymowę, która związana jest z ostatnim półwieczem naszej historii. To sanktuarium było i jest często nawiedzane przez kapłanów, byłych więźniów obozu koncentracyjnego w Dachau.  (Dalej...)

 

List Pasterski Biskupa Kaliskiego po wizycie Jana Pawła II w Kaliszu 

Od wielu dni pragnę spotkać się z Wami i poznać, co myślicie i jakie przeżycia macie z wizyty Ojca Świętego w naszej Ojczyźnie i przede wszystkim w Stolicy naszej Diecezji. Prawdopodobnie również Wy żywicie podobne pragnienia i ciekawi jesteście, co o wizycie Papieskiej sądzi Wasz Biskup. Nie mamy środka, który pozwoliłby nam bezpośrednio wymienić myśli i doświadczenia. Pozostaje więc list, w którym zwracam się do Was, a Wy, po wysłuchaniu go, możecie również w formie listu przekazać mi Wasze refleksje. (Dalej...)


 

Najważniejsza rodzina, czyli o papieskim ołtarzu

Trzykrotnie miałem możliwość i niewątpliwy zaszczyt projektować ołtarze papieskie. Pierwszy ołtarz papieski zaprojektowałem w 1991 roku we Włocławku, potem w Kaliszu i podczas ostatniej wizyty Ojca Świętego w Bydgoszczy w 1999 roku. Prace projektowe nad kaliskim ołtarzem rozpoczęły się pod koniec 1996 roku.

 

 

Kaliski pomnik Ojca Świętego

Od ponad ośmiu lat w krajobraz Placu św. Józefa w Kaliszu wpisany jest pomnik Jana Pawła II upamiętniający Jego wizytę w naszej diecezji. „Kaliski” Papież pochyla się z zatroskaniem nad dzieckiem. Dlaczego?

 

 

 

10. rocznica wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Kaliszu

4 czerwca 1997 roku na zawsze pozostanie w naszych sercach i pamięci. Dziesięć lat, które minęły od wizyty Jana Pawła II w Kaliszu, nie zmieniły jednego. Dla wielu jest to najważniejsze wydarzenie, w krótkiej, bo zaledwie 15 - letniej historii naszej diecezji.

 

 

Wspomnienia z wizyty JP II w Kaliszu

W krótkim, zwykłym spotkaniu, przy powitaniu, doświadczyłem ogromnej pojemności pamięci i serca Ojca Świętego Jana Pawła II. Czasem wydawać by się mogło, że zbliżając się i patrząc już dalej, Ojciec Święty chyba nie jest już „obecny” przy mnie, ale On mnie właśnie spotkał i znalazł, a równocześnie idzie już do drugiego.

 

 

Galeria fotografii z wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Kaliszu

 

 

 

« Strona domowa « Jan Paweł II w Kaliszu