In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Sobota, 19 Marca 2022

Uroczystość Odpustowa
Św. Józefa Oblubieńca NMP

Ewa Kotowska-Rasiak

- Diecezja kaliska od samego początku jest mocno przeniknięta obecnością i działaniem św. Józefa. Bardzo kochamy w Kaliszu św. Józefa i chcemy modlić się, żeby ten niezwykły patron dalej za nami orędował - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. odpustowej ku czci św. Józefa w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Przed Mszą św. pielgrzymów z całej Polski i wiernych diecezji kaliskiej przywitał ks. prałat Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa, który opowiedział o cudownym obrazie św. Józefa Kaliskiego i związanym z nim kulcie tego Świętego.

W homilii celebrans zachęcał wiernych, aby tak jak św. Józef zaufali Panu Bogu. – Prośmy Józefa, żebyśmy tak jak on umieli się uchwycić Pana Boga, mimo że Pan Bóg czasami przekreśla nasze plany, nasze założenia, nasze zamierzenia, może nawet dobre i szlachetne, żebyśmy nie pogniewali się na Pana Boga, ale umieli iść za tym, z czym On przychodzi. Józefie prosimy cię bądź z nami w tych naszych zmaganiach, pomóż nam, byśmy nigdy nie zwątpili, że Bóg chce dla nas dobrze, żebyśmy umieli być Mu wiernymi, tak jak ty byłeś wierny – powiedział bp Bryl.

Odwołując się do obecnej sytuacji związanej z uchodźcami wojennymi z Ukrainy wskazywał, że św. Józef też był uchodźcą, że razem z Maryją i Jezusem musiał uciekać przed niebezpieczeństwem i schronić się w sąsiednim kraju.
- Ważne jest, żebyśmy na migrantów, którzy do nas przychodzą patrzyli z szacunkiem, żebyśmy umieli uszanować ich godność, więcej żebyśmy umieli w ich twarzach odkryć twarz Pana Jezusa, Józefa i Maryi, którzy uciekali do Egiptu – zaznaczył kaznodzieja.

Podziękował diecezjanom za to, że w miarę swoich możliwości pomagają mieszkańcom Ukrainy. - Bardzo dziękuję siostry i bracia za konkretną pomoc, ale też za to piękne świadectwo, bo przyjęcie uchodźców jest mocnym znakiem naszej wiary. Ale trzeba nam patrzeć dalej. Trzeba nam pytać dobrego Boga, jak dalej mądrze i umiejętnie pomagać tym, którzy do nas przybyli. Potrzeba nam prawdziwej mądrości i współpracy różnych organizacji, bo razem możemy więcej – stwierdził hierarcha.

Przypomniał, że papież Franciszek postawę chrześcijańskiej gościnności wobec przybyszów zawarł w czterech słowach: przyjąć, chronić, promować i integrować.

Wskazał, że niedawno pojawiła się w Polsce inicjatywa, aby Dzień Ojca świętować w uroczystość św. Józefa. - Chcemy dzisiaj modlić się za wszystkich ojców, aby jak św. Józef byli blisko, troszczyli się, chronili i pomagali swoim dzieciom w dojrzewaniu – mówił ordynariusz diecezji kaliskiej.

Zachęcał rodziców, aby towarzyszyli swoim dzieciom w rozwoju wiary.
– Proście św. Józefa, aby was wspierał, byście umieli podprowadzić dzieci do osobistego, dojrzałego wyboru Jezusa jako Pana życia – zaznaczył duchowny.

Przypomniał, że 25 marca 1992 r. papież Jan Paweł II powołał do istnienia diecezję kaliską, która od samego początku jest mocno przeniknięta obecnością i działaniem św. Józefa.

– Przez te lata św. Józef zawsze nam towarzyszył. Jego imię nosi technikum, które powołała nasza diecezja. Mamy Dwutygodnik „Opiekun” mocno związany swoją nazwą ze św. Józefem. Mamy wiele innych ważnych inicjatyw, gdzie św. Józef jest patronem. Tutaj w Kaliszu mocno dbamy, aby modlić się do św. Józefa, by wysławiać jego imię, ale także bardzo nam zależy, żeby Józef był coraz głębiej poznawany. Każdego roku organizujemy sympozja józefologiczne, powstaje wiele dzieł muzycznych i poetyckich związanych z jego osobą. Bardzo kochamy w Kaliszu św. Józefa i chcemy modlić się, żeby ten niezwykły patron był z nami dalej, żeby za nami orędował – powiedział bp Bryl.

Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa Kaliskiego bp Damian Bryl odmówił litanię do św. Józefa oraz zawierzył mu ojczyznę i diecezję prosząc też o pokój na Ukrainie.

Suma odpustowa była transmitowana przez Telewizję Internetową „Dom Józefa”.

W Sanktuarium św. Józefa znajduje się cudowny obraz Świętej Rodziny nieznanego autora, namalowany ok. 1673 r., w którym szczególną część odbiera św. Józef. Obraz został ukoronowany koronami papieskimi 15 maja 1796 r. W 1985 r. miała miejsce rekoronacja obrazu Świętej Rodziny i IV Międzynarodowy Kongres Józefologiczny. 25 marca 1992 r. św. Józef został patronem nowo utworzonej diecezji kaliskiej.

Największym wydarzeniem w historii była wizyta Ojca Świętego Jana Pawła II 4 czerwca 1997 r., który zawierzył św. Józefowi wszystkie polskie rodziny oraz sprawę ochrony życia nienarodzonych zarówno w Polsce jak i na świecie.

Stolica Apostolska wychodząc na przeciw oczekiwaniom wiernych 30 sierpnia 1997 r. potwierdziła, że św. Józef jest Patronem i Opiekunem miasta Kalisza. W dniach 27 września – 4 października 2009 r. odbył się w Kaliszu X Międzynarodowy Kongres Józefologiczny.

Należy wspomnieć, że św. Józef jest patronem mediów diecezjalnych: Dwutygodnika Diecezji Kaliskiej „Opiekun”, Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej i Telewizji Internetowej „Dom Józefa”, a także funkcjonującej od 2017 r. szkoły – Zespołu Szkół Technicznych Diecezji Kaliskiej w Kaliszu.

Relacja TV "Dom Józefa"

Galeria fotografii 1

© fot. Jan Derbiszewski

Galeria fotografii 2

© fot. Ewa Kotowska-Rasiak • Opiekun

Galeria fotografii 3

© fot. DS • Narodowe Sanktuarium św. Józefa