In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Sobota, 12 Marca 2022

VI Pielgrzymka Sołtysów

Ewa Kotowska-Rasiak

- Bardzo chciałbym, żebyśmy modlili się do św. Józefa, aby pomógł nam znaleźć dobry sposób na to jak dobrze i roztropnie pomagać naszym siostrom i braciom dotkniętym wojną - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. podczas VI Pielgrzymki Sołtysów do Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

VI Pielgrzymka Sołtysów

Przybyłych z Wielkopolski i diecezji kaliskiej sołtysów oraz pielgrzymów z Polski powitał ks. prałat Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

W homilii celebrans dziękował sołtysom za organizowanie pomocy dla mieszkańców Ukrainy dotkniętych wojną. – Ta cała sytuacja z wojną u naszych sąsiadów, z tą rzeszą migrantów jest dla nas nowa. Potrzebujemy Bożego światła, żeby właściwie się zachować, żeby dobrze odpowiedzieć na tę sytuację, a nade wszystko pomóc tym ludziom, którzy przychodzą i proszą. Drodzy sołtysi podjęcie tych potrzebujących uciekinierów to jest także wasze zadanie – powiedział bp Bryl.

Zachęcał, aby wspólnie podejmować zadanie pomocy uchodźcom z Ukrainy.
– Bardzo chciałbym zaprosić, żebyśmy mierzyli się z tymi trudnymi sprawami razem. Zawsze trudne wyzwania ludzi otwierają na siebie. Chcemy, żeby czas wojny, czas przyjmowania uciekinierów był czasem, gdy zostawimy to, co nas różni i razem będziemy zastanawiać się, jak na tę sytuację odpowiedzieć, jak tych ludzi dobrze podjąć – podkreślił kaznodzieja.

Akcentował, że pielgrzymka to czas modlitwy, słuchania Słowa Bożego, refleksji, wspólnego spotkania, wymiany myśli, ale także czas nabierania ducha. – Chciałbym życzyć, aby ta pielgrzymka pomogła wam nabrać dobrego ducha, żebyście tego dobrego ducha zanieśli swoim mieszkańcom, którzy dzisiaj przez tą całą sytuację pandemii i wojny na Ukrainie są tak bardzo przytłoczeni – zaznaczył hierarcha.

Prosił sołtysów, aby zawsze byli blisko Pana Boga. - Gdy żyjemy Ewangelią, gdy pięknie modlimy się, to wtedy jesteśmy bliżej naszych sióstr i braci, których spotykamy na co dzień. Bliskość Pana Boga nigdy nie zamyka człowieka na innych, wprost przeciwnie otwiera, pobudza. Im człowiek jest bliżej Pana Boga, tym bardziej chce być dla innych. Dbajmy proszę o to. Ważne są różne troski, zabiegania, prace, ale ważna jest także w naszym życiu modlitwa i bliskość Pana Boga – stwierdził bp Bryl.

Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa biskup kaliski zawierzył patronowi sołtysów z Wielkopolski i diecezji kaliskiej.

Pielgrzymkę zakończyła procesja pod figurę św. Jana Pawła II, gdzie złożono kwiaty i odśpiewano Barkę.

Wraz z biskupem kaliskim Damianem Brylem Mszę św. koncelebrowali m.in. ks. kanonik Andrzej Klimek i ks. Marcin Nowicki. We Mszy św. uczestniczyli: Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego, Jarosław Maciejewski, prezes Stowarzyszenia Sołtysów Województwa Wielkopolskiego, przedstawiciele władz samorządowych, sołtysi i członkowie rad sołeckich z Wielkopolski i diecezji kaliskiej oraz wierni.

– Pierwsza pielgrzymka sołtysów odbyła się 11 listopada 2016 r. W kolejnych latach spotykaliśmy się u św. Józefa w marcu z okazji obchodów Dnia Sołtysa. Przybywamy do św. Józefa, aby zawierzyć mu sołtysów, którzy pełnią ważną społeczną rolę w swoich miejscowościach i są najbliżej mieszkańców i ich spraw – zaznaczył Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

Galeria fotografii