In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Marzec ze św. Józefem

30 marca

Ze św. Józefem w herbie

Aleksandra Polewska-Wianecka

Dzisiaj, tak od razu, zupełnie z marszu, przenieśmy się do słonecznej Kalifornii, Doliny Krzemowej i najstarszego miasta hiszpańskiej kolonii Kalifornia, które nosi nazwę San Jose, czyli Święty Józef.

Herb Józefowa
Herb diecezji San Jose w Kalifornii (atrybut św. Józefa: kątownik stolarski)

San Jose jest zlokalizowane na południowym krańcu zatoki San Francisco – czyli Święty Franciszek - w obrębie Doliny Krzemowej i jest stolicą hrabstwa Santa Clara. Czyli Święta Klara. Kiedyś San Jose było małym miastem rolniczym, a dziś jest największym miastem północnej Kalifornii. Jest także jednym z głównych miast obszaru San Francisco Bay Area, przy czym jest jego największym miastem pod względem zaludnienia, obszaru oraz rozwoju przemysłowego. San Jose założone zostało 29 listopada 1777 roku jako El Pueblo de San José de Guadalupe przez hiszpańskiego oficera José Joaquína Morage. (Zwróćmy uwagę na imiona założyciela – Józef Joachim – zatem imię Maryi i imię ojca Maryi.) San Jose stało się pierwszym miastem hiszpańskiej kolonii Kalifornia. 11 lipca 1846 roku zostało zdobyte przez kapitana Thomasa Fallona, a trzy dni później, po akcesji Kalifornii do Stanów Zjednoczonych, nad miastem zawisła amerykańska flaga. W 1850 roku San Jose zostało pierwszym miastem inkorporowanym do stanu Kalifornia, stając się przejściowo jego stolicą do roku 1851. W czasie II wojny światowej miasto doświadczyło zwiększonego popytu na mieszkania dla żołnierzy i innych weteranów wracających z frontu. Dalszy wzrost populacji w latach powojennych oraz zwiększenie obszaru miasta spowodowało, iż obecnie zlokalizowane są tutaj przedsiębiorstwa należące do gigantów technopolii.

Katedra św. Józefa w San Jose

Katedra św. Józefa w San Jose

Lilia, młotek, kątownik

Nie chcę tu jednak rozpisywać się o samym San Jose, tylko wskazać, jako powiązaną ze św. Józefem ciekawostkę, że jest to miasto, któremu z rozmysłem nadano imię tego świętego, miasto, które jest stolicą diecezji San Jose, z sercem w postaci katedry pod wezwaniem św. Józefa i herbem, w którym widnieje m.in. kątownik stolarski, uznawany w heraldyce za atrybut ziemskiego Ojca Jezusa. Atrybutami św. Józefa w herbach, prócz kątownika są m.in. młotek, płonące serce owinięte wieńcem liliowym no i oczywiście biała lilia zwana Lilium Candidum lub Lilią Św. Józefa.

Józefów

Herb Józefowa
Herb Józefowa

Jak piszą znawcy tematu, św. Józef obecny jest w herbach kilku miast europejskich. Jakie to miasta? Zacznijmy od Polski. Zatem postać św. Józefa z lilią w dłoni ma w herbie miasto Józefów (powiat biłgorajski), a także gmina Józefów. Jak czytamy w wikipedii, Józefów leży w historycznej ziemi przemyskiej, w centrum Roztocza i Puszczy Solskiej, nad rzeką Niepryszką. Do południowych granic miasta przylega Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej, natomiast o ok. 4 km na północny zachód jest oddalona granica Roztoczańskiego Parku Narodowego. Działa tu kilka drobnych przedsiębiorstw przemysłowych (przemysł spożywczy i kamieniarski). Miasto jest także lokalnym ośrodkiem handlowo-usługowym dla mieszkańców okolicznych miejscowości. Józefów został założony na początku XVIII wieku na gruntach wsi Majdan Nepryski. Akt lokacyjny podpisał V ordynat zamojski Tomasz Józef Zamoyski (od jego drugiego imienia pochodzi nazwa miejscowości) w 3 grudnia 1725 roku.

Ukraińskie Mikulince

Historyczny herb miasta Mikulińce (obecnie Ukraina)
Historyczny herb miasta Mikulińce (obecnie Ukraina)

Święty Józef z Dzieciątkiem Jezus na ręku i lilią w drugiej dłoni widnieje na historycznym herbie ukraińskiego Mikulinc położonych kilkanaście kilometrów na południe od Tarnopola. Miasto lokował na prawie magdeburskim w 1595 roku król polski Zygmunt III. W 1758 roku August III, na prośbę Ludwiki z Mniszchów Potockiej, wdowy po hetmanie wielkim koronnym Józefie Potockim, potwierdził prawa miejskie, których później austriackie władze zaborcze nie podtrzymały. Możemy się domyślać, że św. Józef w historycznym herbie Mikulnic – bo dziś Mikulnice są małą miejscowością z romantycznymi ruinami zamku – znalazł się jako patron hetmana Józefa Potockiego. W testamencie Ludwika Potocka zapisała Mikulińce swemu bratankowi, Józefowi (znów Józef!) Mniszchowi, po którego śmierci włości nabył Piotr Konopka.

W Wiedniu i w austriackich Alpach

Herb gminy Bichlbach (Austria)
Herb gminy Bichlbach (Austria)

Św. Józefa z narzędziem stolarskim (przypominającym dużą ekierkę, ale może to po prostu kątownik?) ma w centrum swego herbu austriacka gmina Bichlbach położona w zapierającym dech w piersiach swym alpejskim pięknem Tyrolu.

Herb Josefstadt, dzielnicy Wiednia (Austria)
Centralna część herbu Josefstadt.
Herb Josefstadt, dzielnicy Wiednia (Austria)
Herb Josefstadt, dzielnicy Wiednia (Austria)

Naszego świętego ma także w sercu swego herbu (bo herb liczy sobie więcej pól) jedna z dzielnic Wiednia zwana Josefstadt. Jest to ósma dzielnica Wiednia, najmniejsza z wiedeńskich dzielnic.

Dzielnica Josefstadt w Wiedniu

Dzielnica Josefstadt w Wiedniu
Dzielnica Josefstadt w Wiedniu