Dom w Kaliszu powstał z inicjatywy ks. Stefana Martuzalskiego, który pracując w szpitalu miejskim jako kapelan zetknął się z kobietami z oddziału wenerycznego, które szukały ratunku i okazywały chęć odmiany życia. Ks. Martuzalski zaczął więc myśleć o założeniu dla nich zakładu. Dlatego w 1920 r. nawiązał kontakt ze Zgromadzeniem w celu sprowadzenia sióstr do Kalisza. Wynajął domek w dzielnicy Rypinek, obok kościoła św. Gotarda, w którym 1 maja 1922 roku zamieszkały matka Róża Kłobukowska i siostra Barbara Gałecka oraz wychowanka Marynia z warszawskiego domu.
100-lecie kaliskiego Domu Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia
Już po raz piętnasty do kaliskiego Sanktuarium Świętego Józefa przybyły z pielgrzymką delegacje z wielu klasztorów Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. W tym roku spotkanie to miało wyjątkowy charakter, gdyż wpisywało się w obchody 100 letniej rocznicy powstania Domu Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Kaliszu.
Uroczystej Eucharystii, będącej dziękczynieniem za 100 lat posługi Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Kaliszu przewodniczył ks. prał. Andrzej Latoń, a w koncelebrze brali udział: ks. dr Krzysztof Niciejewski, ks. kan. Jerzy Brzęczek – kapelan sióstr z domu kaliskiego, ks. kan. Kryspin Kaźmierczak i ks. kan. Jan Ludwiczak.
Przybyłe pątniczki – siostry oraz podopieczne z prowadzonych przez siostry ośrodków wychowawczych powitał kustosz sanktuarium ks. prał. Jacek Plota:
We wstępie do mszy św. ks. prał. Andrzej Latoń przypomniał okoliczności przybycia Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia do Kalisza:
Homilię nawiązującą do charyzmatu Zgromadzenia wygłosił ks. dr Krzysztof Niciejewski:
W swych słowach kaznodzieja podkreślał rolę Bożego Miłosierdzia w historii zbawienia:
Uroczystą mszę świętą dopełniły słowa zawierzenia i ofiarowania wypowiedziane przez siostry u stóp Świętej Rodziny w obrazie Józefa Kaliskiego: