In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 6 Września 2012

ks. Łukasz Przybyła

VII Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja

Wrześniowe pierwszoczwartkowe spotkanie było jednocześnie VII Ogólnopolską Pielgrzymką Rodziny Radia Maryja do św. Józefa. 6 września czciciele św. Józefa z całej Polski oraz ci, dla których troska o życie i o rodzinę jest nadrzędną, stanęli na wspólnej modlitwie w Sanktuarium Kaliskim. Było to zarazem SETNE spotkanie modlitewne w intencjach pozostawionych w Sanktuarium przez Ojca Świętego Jana Pawła II.

Galeria

Ze względu na dużą liczbę pielgrzymów modlitwa odbyła się w parku za Bazyliką przy ołtarzu polowym i przebiegała wokół tmatu: MAŁŻONKOM, KTÓRZY CIERPIĄ Z POWODU BEZPŁODNOŚCI TRZEBA POMÓC   NAPRAWDĘ. IN VITRO TO ŚLEPA ULICZKA – NIE WOLNO W NIĄ WCHODZIĆ!

 

Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 16.30. Do tego czasu pielgrzymi z całej Polski zgłaszali swoją obecność w Sekretariacie Sanktuarium, trwali na indywidualnej modlitwie w Kaplicy Cudownego Obrazu a także mogli skorzystać z zaplecza kuchennego i sanitarnego. O godzinie 16.30 odbył się Koncert Ewangelizacyjny ZESPOŁU PRO LIFE - Julii i Grzegorza Kopałów z Poznania. To małżeństwo od lat związane ze sceną muzyki chrześcijańskiej. W ramach swojej działalności współtworzą Inicjatywę Poznańskich Muzyków „Bogu Jedynemu Chwała”, organizując popularne Niedzielne Wielbienie Boga oraz Poznańskie Zaduszki Jazzowe. Poprzez kompozycje Grzegorza oraz występy Julii są związani z Chrześcijańskim Teatrem „Droga” im. Jana Pawła II. Na swym koncie mają także współpracę z Salem Solo przy okazji produkcji jego płyty „I worship”. W 2005 roku utworem pt. "Janie Pawle II" zwyciężyli w Międzynarodowym Konkursie Piosenki o Ojcu Świętym w Toronto. Płyta „Pro Life” stanowi ich jasne opowiedzenie się po stronie życia oraz świadectwo Bożej opieki i pomocy w nawet najcięższych ludzkich doświadczeniach.

 

O godzinie 17.00 do pielgrzymów zwrócił się Kustosz Sanktuarium, Ksiądz Prałat Jacek Plota: Jakże raduje się moje serce, gdy widzę tylu pielgrzymów – uczestników VII Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja przybyłych z różnych stron naszej Ojczyzny tu, do Sanktuarium Św. Józefa, do „Polskiego Nazaretu”, aby modlić się w intencji rodzin i obrony poczętego życia. Jest nas bardzo wielu, ale nasza wspólnota modlitewna jest o wiele większa, bo łączą się z nami słuchacze Radia Maryja i Radia Rodzina oraz widzowie telewizji TRWAM w Polsce i poza jej granicami. Dzięki tym katolickim mediom tworzymy prawdziwy szturm modlitwy w obronie tych dwóch wielkich wartości jakimi są życie i rodzina.

Tu, w Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu, 4 czerwca 1997 r. bł. Jan Paweł II zawierzył Świętemu Józefowi obronę życia w Polsce i na świecie oraz wszystkie rodziny w naszej Ojczyźnie. Zostawił nam też swoisty testament, który brzmi: „Umiłowani Bracia i Siostry, bądźcie solidarni z życiem. Wołanie to kieruję do wszystkich moich rodaków bez względu na przekonania religijne. Obowiązek służby życiu spoczywa na każdym z nas, ale ta odpowiedzialność w szczególny sposób spoczywa na rodzinie, która jest wspólnotą życia i miłości. Drodzy Bracia i Siostry, ani na chwilę nie zapominajcie o tym jak wielką wartością jest rodzina.”

Wierni temu przesłaniu od ponad ośmiu lat gromadzimy się w każdy pierwszy czwaretk miesiąca u stóp św. Józefa, aby na nowo zawierzyć mu obronę poczętego życia i rodziny, szczególnie te, którym jest ciężko.

 

Po powitaniu w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa księża wikariusze poprowadzili nabożeństwo. Jego treść dostępna jest TUTAJ.

Następnie konferencję na temat: „ Dlaczego nie możemy się zgodzić na in vitro? ... i co mamy w tym temacie do zaproponowania?” wygłosił ks. dr hab. Piotr Kieniewicz, marianin. Rozmowę poprowadził ks. prał. Leszek Szkopek, dyrektor Radia Rodzina.

Mówiąc o bezpłodności małżonków i procedurze sztucznego zapłodnienia in vitro, która nie jest działaniem, szanującym życie ks. prof. wskazał na naprotechnologię, jako dobrą medycynę i skuteczna metodę na rozwiązanie problemu bezpłodności. Niech entuzjasta in vitro mi nie mówi, że to jest metoda, która służy życiu. To jest metoda, która służy pysze człowieka. To jest metoda, która te pychę nadyma za cenę życia i godności wielu istnień ludzkich, tych malutkich – dopiero poczętych. Naprotechnologia jest to po prostu dobra medycyna, która broni przed niepotrzebnymi cierpieniami. Dobra medycyna, która przywraca stan, który Pan Bóg przewidział od samego początku. Człowiek ma prawo do życia.  Tym człowiekiem nie wolno pomiatać, jak materiałem laboratoryjnym. Dziecko nie jest po to żeby rodzice się dobrze czuli. Dziecko jest po to żeby było kochane.

 

Centrum spotkania była uroczysta Eucharystia, której przewodniczył J. E. Ks. Bp dr Wiesław Lechowicz, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej. W domu św. Józefa, Maryi, ale nade wszystko Pana Jezusa witam serdecznie wszystkich was, kochani pielgrzymi, przybyli na kolejne już tradycyjne, jubileuszowe – bo setne – spotykanie Rodziny Radia Maryja, spotkanie hojne w Boże błogosławieństwo i w Boże owoce, które Jego miłość okazuje nam i przekazuje w naszym codziennym życiu. Pozdrawiam całą Rodzinę Radia Maryja tu zgromadzoną, ale i tych, którzy łączą się z nami na modlitwie dzięki transmisji radiowej i telewizyjnej. Ofiaruję tą Mszę Świętą w intencjach, które przynieśliśmy do św. Józefa i w tej głównej intencji, która nam towarzyszy, mianowicie w intencji życia i w intencji rodzin. - tymi słowami zwrócił się rozpoczynając Eucharystię Ksiądz Biskup Wiesław do pielgrzymów.

Ksiądz Biskup Wiesław Lechowicz wygłosił homilię, której tekst w całości znajduje się TUTAJ.

Na zakończenie Eucharystii ks. bp Stanisław Napierała, były ordynariusz diecezji kaliskiej, podziękował Radiu Maryja i TV Trwam za posługę. Odniósł się również do dyskryminującej decyzji KRRiT, która nie przyznała TV Trwam miejsca na cyfrowej platformie. Już nie wiemy jak mówić, bo już wszystko było. Był list do Pana Prezydenta. Okazuje się, że wszyscy są bezsilni. Nic nie może ten, nic nie może tamten. To kto może w tym kraju? Na litość boską, kto może! Konstytucyjnie nie wolno, ale przecież można powiedzieć tej Krajowej Radzie: słuchajcie. Konstytucyjnie nie mogę, ale coś zróbmy. Pomyślcie. Jakieś jest wyjście – powiedział ks. bp Stanisław Napierała.

Z Kaliszem połączył się telefonicznie o. dr Tadeusz Rydzyk, Dyrektor Radia Maryja. Zaprosił wszystkich na wielki marsz w obronie TV trwam, który odbędzie się 29 września pod hasłem „ Obudź się Polsko”. Zapraszamy bardzo serdecznie do Warszawy na marsz pod hasłem „Obudź się Polsko”. Jeden z kandydatów amerykańskich na wiceprezydenta pod tym hasłem ma całą swoją kampanię – obudź się Ameryko. Powiedziałbym więcej – obudź się katoliku. Katolicy to wielka masa, to śpiący olbrzym, jak uczyli nas ojcowie kościoła. Trzeba się obudzić. Dziękujemy tym, którzy są obudzeni i budzą innych. Tacy są w Kaliszu i wszędzie – powiedział o. Tadeusz Rydzyk.