In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Sobota, 28 Września 2013

ks. Krzysztof Duchnowski

XVIII Ogólnopolska Pielgrzymka Rodzin Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana” do św. Józefa w Kaliszu

W sobotę, 28 września do Sanktuarium św. Józefa przybyła XVIII Ogólnopolska Pielgrzymka Rodzin Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana".

Galeria

Pielgrzymowanie rozpoczęło się o godzinie 10.00 w Kościele Garnizonowym w Kaliszu, gdzie spotkanie otwarła pani Urszula Pilarska, Przewodnicząca Oddziału KSCCH w Kaliszu. Tu także odbyła się konferencja ks. dra Sławomira Kęszki „ Związki Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego z Kaliszem i ziemią Kaliską”

Następnie odbył się Koncert Zespołu Muzyki Dawnej „SemibreviS” z Kalisza pod dyrekcją Grażyny Dziedziak.

O godzinie 12.00 Mszy Świętej w intencji rodzin Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” przewodniczył Ksiądz Edward Janiak.

Przybyłych pielgrzymów powitał w imieniu Księdza Prałata Jacka Ploty, Kustosza Sanktuarium, ks. Mariusz Andrzejczak – wikariusz. W słowach powitania powiedział m.in.:

W imieniu Ks. Prałata Jacka Ploty, kustosza Sanktuarium świętego Józefa, który uczestniczy w XI Międzynarodowym Kongresie Józefologicznym w Meksyku. Witam i pozdrawiam wszystkich uczestników 18-tej  Ogólnopolskiej Pielgrzymki Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” do Sanktuarium świętego Józefa w Kaliszu.

Wyrażamy radość, że dzisiejszej Eucharystii przewodniczy J.E. Ks. Biskup Edward Janiak Biskup Kaliski, którego w tym miejscu  obchodzimy I-szą rocznicę Ingresu.

Witam Pana Tomasza Nakielskiego nowo wybranego Przewodniczącego Rady Głównej Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” z wiceprzewodniczącym Sławomirem Józefiakiem i Markiem Korycińskim i Romualdem Gumienniakiem sekretarzem oraz Prezesem Zarządu Maciejem Szepietowskim i członkami zarządu Panią Teresą Kazimierczuk i Agnieszką Pieńkowską.

Witam władze Oddziału Okręgowego w Poznaniu Pana Karola Irmlera Przewodniczącego Rady Oddziału Okręgowego z sekretarzem tego Oddziału p. Bogusławem Bardziejewskim Oddział Kaliski reprezentuje P. Urszula Pilarska Przewodnicząca Rady Odziału, oraz P. Helena Bartosik wiceprzewodnicząca. Witam poczty Sztandarowe a także Przewodniczących i Dyrektorów Oddziałów Okręgowych z Wrocławia, Opola, Szczecina, Zielonej Góry, Łodzi, Kielc, Koszalina.  Witam przedstawicieli władz miasta Kalisza. Witam pielgrzymów przybyłych z tych miejscowości a także z Wrocławia, Ostrołęki, Poznania,  Wągrowca, Trzemeszna, Gniezna, Wolsztyna, Kleczewa, Stawiszyna, Turku, Kalisza.

W wygłoszonej do uczestników homilii Ksiądz Biskup Edward mówił m.in.:

Na początku nawiązał do wspomnienia liturgicznego św. Wacława męczennika:

Spotykamy się tutaj w sanktuarium św. Józefa w Kaliszu w dniu w którym Kościół wspomina w liturgii św. Wacława męczennika. Dobrze sobie na początku uświadomić postać i ważność tego świadka wiary. Ponieważ jest to czeski święty, ale na granicy z Polską, czczony był bardzo w Krakowie. Urodził się w rodzinie księcia czeskiego Wratyslawa, był władca Czech. Sięgamy do dalekiego X wieku, jego rządy doprowadziły do ugruntowania chrześcijaństwa w tym kraju. … Święty ten jest w pewnym sensie opiekunem Waszego Stowarzyszenia, głosił Ewangelie wśród tych, którzy jej nie znali lub nie chcieli poznać.

Ksiądz Biskup zwrócił również uwagę na potrzebę weryfikacji wiary przez życie:

Wiara domaga się świadectwa i ona jest weryfikowana w życiu, nie jest to łatwe. Być człowiekiem wierzącym to przeżywać treść swojego życia w konfrontacji z Krzyżem Chrystusowym.

W zakończeniu Ks. Biskup wskazał na osobę Prymasa Tysiąclecia, który jest Patronem Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Jego postać jest wam dobrze znana, od maja tego roku jest nawet patronem Civitas Christiana. Przypominanie postaci Prymasa jego nauczania o Kościele o Narodzie jest też jednym z zadań, które sobie stawiacie…. Kościół jest na straży tych wartości, tradycji i je pielęgnuje. To nie jest tak że jesteśmy zacofani, bo uczymy miłości do tej małej ojczyzny. Proszę zauważyć pewne trendy europejskie, dzisiaj się już nie da żyć w Europie nie widząc tego, nie są one dobre i musimy to jasno nazywać. Nie są moralne.

W zakończeniu Ks. Biskup wskazał no ogromną moc wstawiennictwa św. Józefa i zachęcił do ufnej modlitwy do Niego.

Tutaj w tym cudownym miejscu, u tego milczącego Świętego, ale bardzo skutecznego, Opiekuna Pana Jezusa, módlmy się o wierność przykazaniom bożym, Panu Bogu i tą wierność, która ludzie sobie nawzajem ślubują.

Tekst Homilii w całości TUTAJ

Po homilii obecni w świątyni małżonkowie odnowili przyrzeczenia małżeńskie. Pod koniec Mszy Świętej w Kaplicy Cudownego Obrazu odmówiono Litanię do św. Józefa i akt zawierzenia. Dla wszystkich przygotowany został również ciepły posiłek z kuchni polowej.