In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 2 Sierpnia 2012

ks. Łukasz Przybyła

Sierpniowa modlitwa w intencji rodzin

Miesiąc sierpień w Kościele w Polsce od lat poświęcony jest modlitwie o trzeźwość i abstynencję w narodzie. W tym roku przeżywamy go pod hasłem "Rodzina szkołą trzeźwości". W tym kontekście w Sanktuarium św. Józefa odbywała się comiesięczna modlitwa w intnecji rodzin i obrony poczętego życia. Towarzyszyły jej słowa: Mamo, proszę: nie pij w ciąży alkoholu! Tato, bądź wsparciem dla Mamy: nie pij, nie częstuj, nie namawiaj…

Galeria

O godzinie 17.00 przybyłych do Polskiego Nazaretu pielgrzymów przywitał Kustosz Sanktuarium Ksiądz Prałat Jacek Plota: Rozpoczął się sierpień. To czas, gdzie liczne pielgrzymki, głównie piesze, podążają na Jasną Górę do tronu naszej Matki i Królowej. W tym miesiącu obchodzimy również rocznice ważnych wydażeń narodowych: 68 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego oraz kolejną rocznicę podpisania porozumień sierpniowych. Także w sierpniu modlimy się w sposób szczególny o trzeźwość narodu, o trzeźwość polskich rodzin. Bardzo liczne i często dramatyczne są prośby członków rodzin zanoszone do Św. Józefa o uwolnienie z nałogu alkoholowego i trzeźwość w ich rodzinie. Są też liczne wota i świadectwa złożone tu w naszym Sanktuarium potwierdzające wysłuchanie tych próśb.

Temat naszego dzisiejszego spotkania modlitewnego brzmi: „Mamo, proszę: nie pij w ciąży alkoholu! Tato, bądź wsparciem dla Mamy: nie pij, nie częstuj, nie namawiaj...”

Następnie w Kaplicy Cudownego Obrazu poprowadzone zostało nabożeństwo wstawiennicze do św. Józefa. Całość Nabożeństwa - TUTAJ

 

Ciekawą konferencję na temat: Zero alkoholu w ciąży! - o bolesnych skutkach picia alkoholu w czasie ciąży na przykładzie Płodowego Zespołu Alkoholowego FAS - wygłosiła pani Małgorzata Klecka, terapeutka psychodynamiczna, doktorantka Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, specjalista diagnostyki i terapii FASD, ekspert Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych ds. FAS, autorka książek „FAScynujące dzieci”, „Dziecko z FASD. Postępowania różnicowe i podstawy terapii” oraz wielu publikacji i programów szkoleniowych podejmujących tematykę FASD. Wieloletnie doświadczenie w terapii dzieci z FASD. Współautorka Szkoleniowego Programu Umacniania Rodziny – dla rodzin zastępczych. Prywatnie mama 19-letniego Kuby, 17-letniej Kasi i 14-letniej Basi. Jako rodzice zastępczy wychowali wraz mężem Grzegorzem troje dzieci, z czego dwoje (21-letni Grzegorz i 19-letnia Iwona) wciąż mieszka z nimi.

Eucharystii o godzinie 18.00 przewodniczył bp Józef Wysocki, Biskup Pomocniczy Diecezji Elbląskiej.

 

W homili Ksiądz Biskup zwrócił uwagę najpierw na motywy pielgrzymowania do Kaliskiego Sanktuarium. W naszej pierszowartokowej pielgrzymce znowu przybyliśmy do sanktuarium św. Józefa. Towarzyszy nam troska o współczesną polską rodzinę a także o przyszłość całego naszego narodu, naszej ojczyzny. Towarzyszy nam wiara w moc Bożego Słowa i wstawiennictwo przemożnego opiekuna rodzin, który służył spełnieniu się wielkiej tajemnicy wcielenia. Kiedy w Palestynie za czasów Patriarchy Jakuba nastały lata głodu i całemu ludowi groziła zagłada Patriarcha Jakub wysłał kilku mężczyzn do ich brata sprzedanego przecież do niewoli, mówiąc: Idźcie do Józefa. To biblijne wezwanie zostało wyryte na cokole w sanktuarium w Montrealu, gdzie widnieją te słowa: Idźcie do Józefa. A więc przybyliśmy w naszej pielgrzymce do Sanktuarium św. Józefa. Przybyliśmy najpierw po naukę a potem wsparcie, gdyż to św. Józef służył spełnieniu się wielkiej tajemnicy wcielenia.

Istnieją współczesne zagrożenia rodziny, których nie możemy lekceważyć. Dlatego w dobie tych wielkich zagrożeń pielgrzymujemy tutaj. Doświadczamy zagrożenia naszej wolności i chrześcijańskiej tożsamości, naszej wiary i jesteśmy świadomi zagrożenia rodziny. Jako katolicy czujemy się przecież dyskryminowani we własnej ojczyźnie. Odmawia się nam prawa dostępu do masmediów na równych prawach z innymi podmiotami. Ale choć wydawało się, że trwać będzie wiecznie to, co już kiedyś przeżywaliśmy, przypomnijmy sobie, że to legło po zawołaniu: Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi. Więc te zagrożenia obecne nie mogą nam odbierać chęci do pracy, angażowania się, bo przecież i to wszystko może prysnąć jak bańka mydlana. Dlatego przychodzimy tu po nabranie Ducha. Wiemy, że w każdej epoce życia Kościoła wypełniają się słowa Jezusa: Nie jest uczeń nad swego mistrza: Mnie prześladowali i was będą prześladować. Ale przez waszą wytrwałość ocalicie wasze życie. I tu chodzi o tę naszą wytrwałość.

Wiele jest rodzajów zagrożeń odnoszących się do Kościoła, ale największe z nich może czychać w nim samym: W ciągu jednego roku ginie ponad 170 tyś. chrześcijan, są umęczeni, oddają swoje życie za Chrystusa, za wiarę. Ale wydaje się, że nawet te cierpienia całego Kościoła przy tym milczeniu świata, instytucji międzynarodowych, wydaje się, że te cierpienia nie są największym zagrożeniem. Jest nim oziębłość, obojętność, przeciętność, nijakość, jakiś marazm duchowy, kompromisowość. To są największe zagrożenia wspólnoty Kościoła. Kościołowi wyrządzają największą szkodę nie jego wrogowie, przeciwnicy, ale ci letni chrześcijanie.

Jaka więc winna być nasza postawa, aby odpowiedzieć na to współczesne wezwanie? Służyć jak św. Józef tajemnicy wcielenia. To jest może trudne do zrozumienia, ale spróbujmy, tak jak św. Józef służyć tej wielkiej tajemnicy wcielenia. To jest misja i charyzmat św. Józefa. Niech więc ona stanie się misją i charyzmatem naszych rodzin. Tę prawdę trzeba odkryć, pokochać ją i zacząć jej pokornie służyć.

Następnie Ksiądz Biskup wskazał na biblijne podstawy konieczności bezwzględnej wierności Słowu Bożemu i dodał: Jeśli małżeństwo, rodzina zachowują Boże Słowo, to Słowo w zachowuje ich w miłości i wierności, i to Słowo doprowadzi ich do zbawienia. Czy to Słowo Boże we mnie trwa? Czy to Słowo się urzeczywistnia? Ile w naszych rodzinach Bożego Słowa, tyle w nich Kościoła.

Na zakończenie homilii Ksiądz Biskup przywołał akt strzelisty do św. Józefa, który powtózyli zanim wszyscy: Józefie królujący w niebie ratuj nas każdej potrzebie.

 

 

Po zakończonej Mszy Świętej w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa oddano rodziny i sprawę zycia poczetego w opiekę św. Józefa.

Ksiądz Biskup Stanisław Napierała, odzywając się do zgromadzonych po zakończonej Eucharystii, jeszcze raz zaapelował do rządzących naszym Państwem:

Przestańcie walczyć z Radiem Maryja. Przestańcie walczyć z TV Trwam, byście czasem nieopacznie nie walczyli z Bogiem, który chce, aby prawda o życiu, o małżeństwie, o rodzinie była głoszona. A tę prawdę właśnie przekazuje Radio Maryja, TV Trwam. I tyle innych wartości. Przestańcie walczyć, tylko podejmijcie decyzje wszyscy, do których to należy.

Panie Prezydencie Najjaśniejszej Rzeczypospolitej naszej Ojczyzny, Panie Premierze, jesteście Katolikami. Jesteście Katolikami! I dlatego posłużcie się prawem, ażeby usłużyć, pomóc, a nie posługiwać się prawem, żeby odmawiać, żeby to, co się należy blokować. Bardzo z tego miejsca wołam. Bardzo wołam.

Stworzyła się sytuacja, która wszystkim szkodzi, wam szkodzi również i to bardzo szkodzi, ale przede wszystkim Ojczyźnie. Słuchajcie Panowie, 2,5 mln ludzi, Polaków, to co, można ignorować? Trzeba to rozwiązać i jest możliwość. I jeszcze raz bardzo proszę nie posługiwać się prawem tak, by ono szkodziło, ale tak, by ono pomagało. Nie mówić Panie Prezydencie, Panie Premierze, że są Organa Konstytucyjne ustanowione. Wiemy, ale jesteśmy ludźmi i dobrze wiemy też, że nie decydując za innych można pomóc. Wołam: pomóżcie!

 

 CAŁOŚĆ TRANSMISJI