In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Niedziela, 27 Września 2009

ks. Łukasz Przybyła

Inauguracja
X Międzynarodowego Kongresu Józefologicznego w Kaliszu

W niedzielę 27 września 2009 roku Eucharystią o godzinie 16.00 w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu rozpoczął się X Międzynarodowy Kongres Józefologiczny. Na to światowej rangi wydarzenie złożą się w ciągu najbliższych siedmiu dni wykłady kilkudziesięciu józefologów ze wszystkich stron świata oraz liczne działania o charakterze duszpasterskim.

Galeria

Dzień inaugurujący Kongres Józefologiczny to przede wszystkim cześć oddana Bogu przez osobę św. Józefa w Mszy Świętej, której przewodniczył Biskup Kaliski Stanisław Napierała. Poprzedziło ją odsłonięcie Cudownego Obrazu św. Józefa, po którym Prezes Polskiego Studium Józefologicznego, ks. dr Andrzej Latoń, w imieniu organizatorów i Kustosza Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, ks. prałata dra Jacka Ploty, przywitał gości z rozmaitych Centrów Józefologicznych z całego świata. Wśród przybyłych na Inaugurację Kongresu gości byli biskupi z Polski i Meksyku oraz władze miasta Kalisza w osobach Prezydenta Janusza Pęcherza i Przewodniczącej Rady Miejskiej Adeli Przybył.

W tej części Inauguracji wprowadzone zostały do Sanktuarium relikwie bł. br. Andrzeja - wielkiego czciciela i propagatora kultu św. Józefa w Montrealu, w Kanadzie. Przekazał je na ręce Biskupa Kaliskiego przedstawiciel Centruma Józefologicznego w Montrealu, Daniel Picot. W przedstawieniu osoby bł. br. Andrzeja, Daniel Picot przypomniał między innymi słowa wielkiego czciciela św. Józefa: „Módlcie się do św. Józefa, a on zawsze będzie waszym ojcem i przewodnikiem”. Po tym wystąpieniu Biskup Kaliski odmówił modlitwę do bł. br. Andrzeja, którego relikwie i wizerunek spoczęły w ołtarzu bocznym głównej nawy Bazyliki, a następnie Jemu Ksiądz Biskup zawierzył wszystkie dni kongresowe i zapalił Święcę Kongresową, symbol rozpoczęcia Kongresu. Tę część Inauguracji zakończył śpiew Hymnu Kongresowego do słów s. Bożeny Flak i muzyki Jakuba Tomalaka.

Eucharystię rozpoczęto od odczytania Listu z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej w sprawie Kongresu Józefologicznego. Uczynił to Kustosz Sanktuarium św. Józefa, ks. prałat dr Jacek Plota. Pierwsze słowo kongresowe, homilię, wygłosił Biskup Kaliski Stanisław Napierała. Ordynariusz Kaliski przypomniał, że Kongres odbywa się w 20 rocznicę ukazania się Adhortacji Jana Pawła II „Redemptoris Custos”. Z niej tę wywodzi się motto Kongresu: „Święty Józef - Patron na nasze czasy” . A te słowa są przesłaniem dla całego współczesnego Kościoła. Kończąc to słowo Ksiądz Biskup wyraził życzenie: „Niech X Międzynarodowy Kongres Józefologiczny zgromadzony w Kaliszu ukaże św. Józefa całemu światu jako patrona na nasze czasy. Niech tak się stanie. Amen.”

Homilię Biskupa Kaliskiego publikujemy w całości w odrębnym dziale naszego serwisu „Homilie Biskupa Kaliskiego Stanisława Napierały wygłoszone w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.”

Po Mszy Świętej, uczestnicy Kongresu udali się do Centrum Józefologicznego w Kaliszu, które dziś zostało poświęcone przez Księdza Biskupa Stanisława Napierałę. Przy tej okazji otwarto dwie wystawy towarzyszące Kongresowi. Należy też wspomnieć, że w sobotę w kaliskim Muzeum otwarto także wystawę filatelistyczną. Prezentuje ona znaki pocztowe związane z tematyką religijną. Nie brak na niej walorów związanych z osobą św. Józefa. Mówi o nich prezes kaliskich filatelistów Jerzy Bielawski. „Św. Józef, jako postać, jako Opiekun Świętej Rodziny, występuje na bardzo wielu walorach filatelistycznych. Nie tylko znaczkach, ale i stemplach i innych walorach. Bardzo dużo nasza Poczta kaliska emituje tych pocztowych wydawnictw w postaci stempli i kartek, tak, że bardzo szeroko ten zakres regionalny znajduje również odbicie w naszych eksponatach; zwłaszcza nas, kaliszan."

Z okazji Kongresu kaliska Poczta Polska przygotowała kolejne kartki i stemple okolicznościowe, a sama wystawa filatelistyczna będzie czynna do 11 października.