Z Kalisza na cały świat
Rozmowa z ks. prał. dr. Jackiem Plotą,
kustoszem Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu
Tegoroczny Odpust Opieki Świętego Józefa, obchodzony w Kaliszu w pierwszą niedzielę czerwca, zostanie połączony z uroczystościami jubileuszowi z okazji 25. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w tym mieście.
– Ojciec Święty gościł w Kaliszu 4 czerwca 1997 roku. Wtedy też przywołał po raz drugi swoje pamiętne słowa: „Naród, który zabija własne dzieci, staje się narodem bez przyszłości”. Cały czas musimy je przypominać, gdyż nieustannie w łonach matek zabijane są bezbronne, niewinne nienarodzone dzieci.
Z kaliskiego sanktuarium Następca św. Piotra na ziemi zawierzył obronę poczętego życia i rodziny w Polsce i na świecie św. Józefowi.
W homilii Papież Polak powiedział wówczas: „Józef z Nazaretu, który uchronił Jezusa od okrucieństwa Heroda, staje w tej chwili przed nami jako wielki rzecznik sprawy obrony życia ludzkiego od pierwszej chwili poczęcia aż do naturalnej śmierci. Pragniemy więc na tym miejscu polecić Bożej Opatrzności i św. Józefowi życie ludzkie, zwłaszcza życie nienarodzonych, w naszej Ojczyźnie i na całym świecie”.
– W mocnych słowach Papież mówił o obronie życia i wartości rodziny opartej na sakramentalnym małżeństwie mężczyzny i kobiety. Naprawdę warto wracać do tego kazania. Jest ono bezcennym drogowskazem, jak mamy postępować w czasach, gdy „cywilizacja śmierci” niszczy rodziny, narody.
Ojciec Święty prosił, abyśmy się modlili o poczęte życie i za rodziny. Wypełniamy ten swego rodzaju testament św. Jana Pawła II poprzez comiesięczne pierwszoczwartkowe nabożeństwa w tych intencjach, transmitowane w Radiu Maryja i Telewizji Trwam. Te transmisje na cały świat rozpoczęły się dokładnie 4 czerwca 2004 roku – wraz z wprowadzeniem do sanktuarium relikwii św. Joanny Beretty Molli – świętej żony, matki i lekarki.
I właśnie nabożeństwem w pierwszy czwartek czerwca inaugurujemy trwające cztery dni uroczystości jubileuszowe. W ramach tego najbliższego spotkania przypomniane zostanie nauczanie św. Jana Pawła II o wartości życia ludzkiego. Podjęty zostanie temat X Światowego Spotkania Rodzin, które odbędzie się w dniach 22-26 czerwca br. w Rzymie. Ideę tych spotkań: w trosce o rodzinę, zapoczątkował św. Jan Paweł II. To jedna z wielu bezcennych inicjatyw Papieża Polaka.
W programie uroczystości rocznicowych w Kaliszu jest też m.in. konferencja naukowa, festyn. Czemu służą te wszystkie przedsięwzięcia?
– W piątek 3 czerwca w ramach uroczystości jubileuszowych w Wyższym Seminarium Duchownym w Kaliszu odbędzie się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Życie najpiękniejszym darem Boga. Implikacje normatywne godności nienarodzonego dziecka i jego rodziców”. Z kolei 4 czerwca zaplanowano rodzinny festyn, który odbędzie się przy powstającym kościele pw. św. Jana Pawła II.
Sumie odpustowej w naszym sanktuarium 5 czerwca o godz. 12.30 przewodniczyć będzie ordynariusz kaliski ks. bp Damian Bryl. Po Mszy św. zgromadzeni udadzą się przed figurę św. Jana Pawła II. Tu odbędą się centralne uroczystości rocznicowe.
Tymi wydarzeniami pragniemy dziękować Panu Bogu za historyczną pielgrzymkę Papieża do Kalisza, za jego nauczanie, które nam przekazał z kaliskiej ziemi, jako wielki czciciel św. Józefa.
O tej wizycie przypomina też pomnik nazywany figurą św. Jana Pawła II, umieszczony na centralnym kaliskim placu św. Józefa, obok bazyliki?
– Dokładnie tak. Pomnik autorstwa nieżyjącego już rzeźbiarza prof. Jana Kucza wyraża przesłanie Jana Pawła II skierowane do Polaków, do całego świata z Kalisza. Jan Paweł II w stroju pontyfikalnym, jako głowa Kościoła powszechnego, pochyla się nad dziewczynką, która jest symbolem przyszłej żony i matki tworzącej rodzinę, przekazującej życie.
Ojciec Święty w postawie ją ochraniającej jest znakiem troski Kościoła o życie poczęte i o rodzinę. Papież wciąż wzywa nas, o czym też przypomina ten pomnik, do postawy zaangażowania w obronę każdego człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci, w obronę rodzin, by Bogiem silne wychowywały kolejne pokolenia w duchu miłości do Kościoła i Ojczyzny.