In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Rozmowy z Kustoszem

Sprawozdanie Ks. Prałata Jacka Ploty Proboszcza i Kustosza dotyczące Parafii i Sanktuarium za 2012 r.

Tekst: ks. prałat Jacek Plota

1. Sprawy duchowe

Parafia nasza licząca 9,2 tys. wiernych jest jednocześnie Sanktuarium Św. Józefa, które jest znane w Polsce i poza jej granicami.

Skarbem i darem dla nas jest Cudowny Obraz Świętego Józefa Kaliskiego, który jest ukazany w kontekście Świętej Rodziny.

Tyle łask i cudów dokonywało się w przeszłości i dokonuje się dziś. Świadczą o tym wota i wpisy do Księgi łask i cudów. Co roku odwiedza nasze Sanktuarium ponad 200 tys. pielgrzymów w grupach zorganizowanych.

Od 8 lat, co miesiąc, w każdy I-szy czwartek jest na żywo transmitowana przez Radio Maryja i Telewizję TRWAM  Msza Św.  i nabożeństwo w intencji rodzin i obrony poczętego życia. Zapraszani są Księża Biskupi z różnych diecezji oraz wybitni prelegenci, którzy wygłaszają konferencje na tematy dotyczące problematyki rodziny i obrony życia.

Do Duchowej Rodziny Świętego Józefa należy ponad 5 tys. członków z całej Polski.

Bazylika jest otwarta od godz. 6.00 do 19.00. Codziennie jest wystawienie i całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu w Kaplicy Cudownego Obrazu, gdzie można wejść na modlitwę i adorację.

Wielkim darem jest stały konfesjonał czynny codziennie od 8.00 do 18.00, który służy nie tylko parafianom, ale wielu ludziom przybywającym z różnych stron do naszego Sanktuarium. O tym, jak jest on potrzebny, świadczą ciągłe kolejki penitentów.

Raz w miesiącu w I-sze poniedziałki jest sprawowana Msza Św. z modlitwą o uzdrowienie. Natomiast w I-sze niedziele miesiąca o godz. 14.00 jest Msza Św. w rycie trydenckim.

W I-sze soboty jest odprawiane tzw. Nabożeństwo Pierwszych Sobót Miesiąca do Niepokalanego Serca Maryi, a każdego 13-go dnia miesiąca Różaniec Fatimski.

Dziękujemy Bogu za pielgrzymki, które są organizowane przez naszą Parafię. Najstarsza Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę, piesza pielgrzymka dzieci z Sokolnik do Św. Józefa, pielgrzymki organizowane do sanktuariów w naszej Ojczyźnie: na Jasną Górę, do Lichenia, Sokółki, Różanegostoku i innych miejsc, a także w mijającym roku byliśmy w Rzymie i we Włoszech.

W 2012 roku w Sanktuarium udzielono 126 tyś. Komunii Św.

W tym roku zostało ochrzczonych 114 dzieci, Pierwszą Komunię Świętą przyjęło 75 dzieci, do Bierzmowania przystąpiło 80 osób młodzieży, sakrament małżeństwa zawarło 58 par narzeczonych. Odprowadzono na wieczny spoczynek 116 osób zmarłych. W porównaniu z rokiem ubiegłym było więcej Chrztów /7/, a mniej bierzmowanych /4/, zawartych małżeństw /2/ i zgonów /5/.

Dziękujemy za osoby działające w grupach duszpasterskich i wspólnotach, których jest 17.

Do wymiaru duchowego należy zaliczyć też posługę duszpasterską w Zakładzie Karnym, Domu Pomocy Społecznej,  Schronisku św. Brata Alberta i Domu Dziecka.

To, co dzieje się w ludzkich sercach – wzrost wiary i miłości  - dzięki posłudze 7 kapłanów w naszej Parafii jest niewymierne, znane tylko Bogu. Mamy też w naszej Parafii jedno powołanie kapłańskie – kleryka na III roku.

Dziękujemy także za posługę i modlitwę 6 Sióstr Służebniczek Starowiejskich przy naszej Parafii, a także pracowników świeckich pracujących przy Parafii.

2. Sprawy materialne

W roku 2012 kontynuoawaliśmy regotyzację zakrystii, przedsionka zakrystii, kapitularza i skarbca. W kapitularzu i skarbcu będą zgromadzone zabytkowe szaty, księgi, obrazy, paramenty liturgiczne i inne zabytki udostępniane zwiedzającym.

Poddano kapitalnej konserwacji i złoceniu 4 boczne barokowe ołtarze oraz  rozpoczęto  konserwację ambony. Ze względu na wysokie zasolenie i wilgoć tynków wewnątrz Bazyliki na wysokości lamperii zostały one skute, mury osuszono i zostały nałożone specjalne warstwowe tynki renowacyjne sprowadzone z Niemiec. Obecnie  rozpoczęto malowanie lamperii.

Równocześnie trwają kosztowne prace nad poszerzeniem i upiększeniem Cmentarza Tynieckiego.

Wydano staraniem Sanktuarium 2 książki dotyczące pieszej pielgrzymki oraz historii, konserwacji i kultu Cudownego Obrazu.

Budżet mijającego roku zamykamy z ok. 100 tys. niezapłaconych zobowiązań finansowych. Liczymy głównie na ofiary z kolędy oraz zbierane tace inwestycyjne w 2-gie niedziele miesiąca. Przy okazji dziękujemy tym wszystkim, którzy złożyli dodatkowe ofiary pieniężne lub świadczyli usługi na cele remontowe.