In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Poniedziałek, 19 Marca 2018

Odpust ku czci św. Józefa

- Św. Józef przyciąga rzesze małżonków i ludzi młodych, którzy tu chcą uczyć się prawości ludzkiej, ojcostwa i macierzyństwa, odpowiedzialności za poczęte życie, wychowania potomstwa i poszanowania całej rodziny - mówił abp Józef Kowalczyk, który przewodniczył Mszy św. odpustowej ku czci św. Józefa w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Tegoroczny odpust należy do szczególnych, ponieważ obchodzony jest w Nadzwyczajnym Roku Świętego Józefa Kaliskiego ogłoszonym przez papieża Franciszka.

 

Licznie zgromadzonych pielgrzymów powitał ks. prałat Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

 

W homilii abp Józef Kowalczyk wskazywał, że Narodowe Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu promieniuje świętością wielkiego Patrona i Opiekuna Jezusa Chrystusa nie tylko w diecezji kaliskiej, ale w całym  Kościele, który  jest  w  Polsce. - Pielgrzymowanie  do  kaliskiego sanktuarium w którym widnieje postać św. Józefa na obrazie Świętej Rodziny urastało od dawna. Postać  św. Józefa przyciągała i przyciąga rzesze małżonków i ludzi młodych, którzy tu chcą uczyć się prawości ludzkiej, ojcostwa i macierzyństwa, odpowiedzialności za poczęte życie i wychowania potomstwa i poszanowania całej rodziny – zaznaczył celebrans.

 

Przypomniał, że kult św. Józefa rozpowszechniał się do tego stopnia, że papież Pius IX widząc potrzebę nadprzyrodzonej pomocy wobec ówczesnych zagrożeń ogłosił, w dniu 8 grudnia 1870 r., św. Józefa Patronem Kościoła Powszechnego.

 

Dodał, że kolejni papieże czcili św. Józefa i nauczali o jego troskliwej opiece i skutecznym wstawiennictwie u Boga.

 

Nawiązał też do dziękczynnych pielgrzymek ocalałych więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego w Dachau, polskich kapłanów diecezjalnych i zakonnych. - Ocaleni kapłani przyjeżdżali każdego roku do kaliskiego Sanktuarium św. Józefa, aby dziękować Bogu, za wstawiennictwem św. Józefa, za ocalenie. Czynili to każdego roku o czym pisze były więzień bp Korszyński w książce „Jasne promienie w Dachau”. Dołączali do nich inni pielgrzymi, inni  kapłani, którzy doświadczyli cierpienia wojny nie będąc w obozie Dachau. Tak czynił ksiądz, a później biskup Karol Wojtyła – powiedział Prymas Polski senior.

 

Hierarcha przypomniał słowa Jana Pawła II skierowane do Polaków 4 czerwca 1997 r. w Kaliszu, a odnoszące się do rodziny. –„Drodzy bracia i siostry, sakrament, który was łączy ze sobą jednoczy was z Chrystusem. Bóg obdarzył  was swoją miłością. On do was przychodzi i jest obecny wśród was, mieszka w waszych domach! W waszych rodzinach. Wiedział o tym św. Józef. Nie wahał się zawierzyć Bogu siebie i swoją Rodzinę” – cytował kaznodzieja.

 

Odniósł się również do X Międzynarodowego Kongresu Józefologicznego, który w 2009 r. odbył się w Kaliszu, podkreślając, że św. Józefa nazwano wtedy patronem na nasze czasy.

 

Zwrócił uwagę, że w adhortacji „Redemptoris Custos” św. Jan Paweł II wskazał na milczenie św. Józefa. – Mądrością jest zachowanie milczenia wobec ludzi. Są sprawy, które trzeba przemilczeć. Są sytuacje, gdy trzeba zachować milczenie. Nie może to jednak być milczenie gniewne, zacięte, pogardliwe, lecz winno być, na wzór św. Józefa, pokorne, naznaczone miłością, namaszczone duchem przebaczenia – przekonywał abp Kowalczyk.

 

Podczas Mszy św. odbyło się uroczyste nadanie imienia św. Józefa Zespołowi Szkół Technicznych Diecezji Kaliskiej działającemu od września 2017 r. Poświęcono także sztandar szkoły, który ręcznie został wyhaftowany przez Siostry Wspólnej Pracy w Kaliszu a zaprojektowany przez Tomasza Mielocha i Piotra Gołdyna. Dzień 19 marca ustanowiono Dniem Patrona Szkoły.

 

Po komunii św. w kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa Kaliskiego biskupi odmówili litanię do św. Józefa i zawierzyli patronowi całą wspólnotę diecezji kaliskiej.

 

Wraz z abp. Józefem Kowalczykiem Mszę św. koncelebrowali: biskup kaliski Edward Janiak, pierwszy biskup kaliski Stanisław Napierała, bp pomocniczy Łukasz Buzun, ks. prałat Jacek Plota i licznie zgromadzeni kapłani.

 

Ewa Kotowska-Rasiak