In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Niedziela, 8 Października 2017

Rzemieślnicy modlili się u św. Józefa

 

- Tyle słyszymy w środkach masowego przekazu o artystach, politykach, wypadkach, marszach, paradach, a kto mówi o rzemieślnikach, o rzemiośle? – mówił biskup kaliski Edward Janiak, który przewodniczył Mszy św. w kaliskiej bazylice z okazji 110. rocznicy istnienia Stowarzyszenia Chrześcijańskich Rzemieślników pw. św. Józefa.

Licznie przybyłych rzemieślników powitał ks. prałat Jacek Plota, kustosz Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

 

W homilii ks. kanonik Zbigniew Króczyński wyraził radość, że rzemieślnicy przybyli do Sanktuarium św. Józefa, aby dziękować Bogu za otrzymywane łaski w wykonywaniu swojej pracy. - Jesteście dzisiaj tutaj przy ołtarzu Pana Jezusa, aby dać świadectwo, że ta nazwa, iż jesteście rzemieślnikami chrześcijańskimi nie jest tylko pustym słowem, ale jest istotą waszego życia, że chcecie budować wasze życie rodzinne i zawodowe na wartościach Ewangelii, na Jezusie Chrystusie – powiedział diecezjalny duszpasterz rzemieślników.

 

Zachęcał do modlitwy do św. Józefa, patrona rzemieślników. - Modlimy się dzisiaj w waszych intencjach i prosimy Pana Boga za wstawiennictwem św. Józefa, patrona rzemieślników, aby wam błogosławił, dodawał sił, pomagał pokonywać trudności, a wy trwajcie przy Chrystusie, trwajcie przy Bogu, nieście wiarę i pracę w nasze codzienne życie – zaznaczył kaznodzieja.

 

Po komunii św. w kaplicy cudownego obrazu św. Józefa Kaliskiego bp Edward Janiak zawierzył patronowi rzemieślników i ich rodziny.

 Przed udzieleniem pasterskiego błogosławieństwa biskup kaliski wskazywał na św. Józefa, patrona rzemieślników. - Józef jest cichym świętym. Na kartach Ewangelii nie wypowiedział żadnego słowa. Pan Bóg swoją wolę wypowiadał mu zawsze przez sen. Przybyliście dzisiaj do św. Józefa, cieśli, człowieka ciężkiej pracy, aby prosić go o wstawiennictwo u Boga – podkreślał celebrans.

 

Dziękował rzemieślnikom za ich często niedostrzeganą w społeczeństwie pracę. - Tyle słyszymy w środkach masowego przekazu o artystach, politykach, wypadkach, marszach, paradach, a kto mówi o rzemieślnikach, o rzemiośle?

Proszę przyjąć z serca płynące słowa życzeń rozwoju, ale i sprzyjających warunków zewnętrznych, państwowych, aby w naszej ojczyźnie każdy miał poczucie godności z wykonywanej pracy. Jesteście bardzo potrzebni. Z tego miejsca dziękuję za tę służbę społeczeństwu bardzo często niedostrzeganą – mówił hierarcha.

 

Zachęcał rzemieślników, aby byli otwarci na drugiego człowieka. - Starajmy się tam, gdzie żyjemy stwarzać takie warunki, aby być otwartym na drugiego człowieka, żeby ludzi łączyć ze sobą, a nie dzielić, żeby dostrzegać ludzi spracowanych, czasem dotkniętych  cierpieniem, a czasem niewidzialną boleścią. Bądźmy otwarci na drugiego człowieka, bo tylko wtedy możemy pokazać, że Pana Boga kochamy – przekonywał bp Janiak.

 

Po Mszy św. biskup, kapłani i rzemieślnicy udali się pod pomnik św. Jana Pawła II, gdzie złożyli kwiaty i odmówili modlitwę.

Wraz z biskupem kaliskim Edwardem Janiakiem modlili się: ks. prałat Andrzej Gaweł, wieloletni diecezjalny duszpasterz rzemieślników, ks. kanoonik Zbigniew Kruczyński, obecny diecezjalny duszpasterz rzemieślników, ks. prałat Jacek Plota, kustosz Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, ks. kanonik Krzysztof Duchnowski, kapelan biskupa, przedstawiciele władz miasta Kalisza, Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu, Kaliskiej Izby Rzemieślniczej w Kaliszu, Cechu Rzemiosł Budowlanych i Różnych w Kaliszu, Związku Rzemieślników Cechowych w Kaliszu, Zespołu Szkół Zawodowych im. Zesłańców Sybiru w Kaliszu, Ochotniczego Hufca Pracy w Kaliszu.

Uroczystość uświetniły Gminna Orkiestra Dęta z Koźminka i Chór Chłopięco-Męski z kaliskiej bazyliki.

 

Ewa Kotowska-Rasiak