In Englisch In Italiano Auf Deutsch
Dom Pielgrzyma im. Św. Józefa
Dołącz do nas na Facebook'u

Sobota, 23 Września 2017

XXII Pielgrzymka
Civitas Christiana do św. Józefa

Najlepszą obroną przed złem jest modlitwa - mówił biskup kaliski Edward Janiak w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu podczas XXII Pielgrzymki Rodzin Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Przybyłych pielgrzymów w imieniu ks. prał. Jacka Ploty, kustosza Sanktuarium św. Józefa powitał ks. Piotr Machała. – Staliście się organizacją, która przygotowuje katolików świeckich do realizowania misji Kościoła w łączności z jego pasterzami w świetle wartości, zasad i nauki katolickiej. Współtworzymy ład etyczno-społeczny w naszej ojczyźnie i to jest misja, którą tutaj przed św. Józefem po raz kolejny potwierdzacie swoją obecnością – powiedział wikariusz kaliskiej bazyliki.

W homilii celebrans podkreślał, że kult św. Józefa rozszerza się w całym świecie. Dodał, że decyzją Ojca Świętego Franciszka, od pierwszej niedzieli Adwentu w diecezji kaliskiej obchodzony będzie Rok Jubileuszowy św. Józefa. Zaznaczył, że papież nazwał kaliską bazylikę Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Nawiązał do kapłanów z Dachau, którzy po cudownym ocaleniu podjęli postanowienie szerzenia kultu św. Józefa i pielgrzymowania do Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Dodał, że pierwsza pielgrzymka odbyła się w 1948 r. - Jak pamiętają najstarsi mieszkańcy Kalisza wielu księży wysiadając na stacji kolejowej, oddalonej od Sanktuarium około 3 kilometry, na kolanach przemierzali tę drogę w duchu wdzięczności św. Józefowi. Przez wszystkie kolejne lata księża gromadzili się tutaj, by dziękować i dawać świadectwo wiary oraz czci do św. Józefa – powiedział bp Janiak.

Zachęcał wiernych, aby przekazywali wiarę młodemu pokoleniu. - Starajcie się, zwłaszcza w rodzinach, przekazywać te zasady młodemu pokoleniu. Wiara rodzi się ze słuchania, ale najbardziej przekonuje przykład. W tym pielgrzymowaniu niedościgłym przykładem są Najświętsza Maryja Panna i św. Józef – zaznaczył kaznodzieja.

Przekonywał, że najlepszą obroną przed złem jest modlitwa. - Od początku świata na ziemi toczy się wojna między złem a dobrem. To zło przejawia się w formie ateizmu, ale też widzimy dzisiaj liberalizm płynący z Europy, który chce nas odciąć od korzeni chrześcijańskich. My bronimy się przed tym, ale najlepszą obroną jest modlitwa i wychowanie młodego pokolenia – stwierdził hierarcha.

Po komunii w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa biskup kaliski Edward Janiak zwierzył patronowi członków Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Odmówiona została także litania do św. Józefa i modlitwa o szybką beatyfikację Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego.

Przed udzieleniem pasterskiego błogosławieństwa słowa wdzięczności wypowiedział bp Czesław Kozon, który zaznaczył, że św. Józef jest obecny w świadomości katolików w Danii, ponieważ wiele szkół katolickich, a wcześniej szpitale były pod wezwaniem św. Józefa. Dodał, że józefitki były największym zgromadzeniem żeńskim w diecezji.

Przekonywał, że bardzo ważną rolę we współczesnym świecie odgrywa tradycja katolicka. – Starajmy się, aby wiara dla każdego człowieka była codziennym źródłem łączności z Bogiem i przekazujmy ją dalej społeczeństwu. Pamiętajmy, że kto zaufa Bogu będzie pełen nadziei i radości – powiedział biskup z Danii. 

W czasie Mszy św. śpiewał Chór Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Kaliszu pod dyrekcją dr. Krzysztofa Niegowskiego.

Wraz z biskupem kaliskim Edwardem Janiakiem modlili się bp Czesław Kozon, biskup ordynariusz z Kopenhagi, a zarazem sekretarz Episkopatu Skandynawii,  duchowieństwo, Jan Plichta, przewodniczący Rady Miejskiej w Kaliszu, Tomasz Nakielski, przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, Marian Rybicki, przewodniczący zarządu kaliskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” i pielgrzymi z całej Polski.

W piątek wieczorem pielgrzymi mieli okazję wysłuchać „Akatystu ku czci św. Józefa Oblubieńca Bogarodzicy” w wykonaniu Chóru Męskiego pod dyrekcją Jakuba Tomalaka w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI