WIELKI PIĄTEK
Wielki Piątek, drugi dzień Triduum Paschalnego, to wspomnienie męki i śmierci Chrystusa, jest to jedyny dzień w roku kiedy nie jest sprawowana Eucharystia. W kościołach celebrowana jest Liturgia Męki i Śmierci Pańskiej w czasie których odczytuje się (lub śpiewa) Mękę Pańską według św. Jana oraz adoruje Krzyż, któremu dzisiaj oddaje się taką cześć, jak Chrystusowi Eucharystycznemu (poprzez klęknięcie). W dniu dzisiejszym jesteśmy wezwani do trwania przed Chrystusem Ukrzyżowanym. Ten dzień nie powinien mieć charakteru wyłącznie smutnego - Mękę Chrystusa rozważamy przecież w kontekście nadchodzących Świąt Zmartwychwstania. Niemniej jednak Wielki Piątek ma być dniem wyciszenia i skupienia.
W Bazylice św. Józefa w Kaliszu o godz. 1500 odmówiono Koronkę do Bożego Miłosierdzia, a po niej zostało odprawione nabożeństwo Drogi Krzyżowej w parku przy Sanktuarium. Modlitwie przewodniczył ks. prał. Jack Plota – kustosz Sanktuarium, a rozważania Drogi Krzyżowej odczytał ks. Michał Świgoniak.
Liturgia Męki i Śmierci Pańskiej rozpoczęła się w Bazylice o godz. 1800. Przewodniczył jej i homilię wygłosił ks. Michał Świgoniak – wikariusz Parafii. Centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej jest adoracja Krzyża. Zasłonięty fioletowym suknem Krzyż wniesiono przed ołtarz. Celebrans stopniowo odsłaniał ramiona Krzyża i śpiewał trzykrotnie: Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata, na co wierni odpowiadali: Pójdźmy z pokłonem. Po odsłonięciu krzyża kapłani, służba liturgiczna i wszyscy wierni uczcili krzyż przez ucałowanie. Na zakończenie Liturgii Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Grobu Pańskiego. Po zakończeniu Liturgii odśpiewane zostały wszystkie trzy części Gorzkich Żali. Adoracja Chrystusa w Grobie trwa do godziny 2200.