In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Środa, 11 Stycznia 2017

Dziękczynienie za Telewizję Internetową
„Dom Józefa”

W Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu odprawiona została Msza św. z okazji pierwszej rocznicy działalności Telewizji Internetowej „Dom Józefa”, której przewodniczył ks. prałat Jacek Plota, kustosz kaliskiej bazyliki. Podczas Eucharystii modlono się za pracowników telewizji i widzów.

W homilii ks. Dariusz Brylak odwołując się do dzisiejszej Ewangelii przekonywał, że chrześcijanin powinien na co dzień świadczyć o Jezusie. Wskazywał też na początki powstawania Telewizji Internetowej „Dom Józefa”.

Podkreślał, że telewizja spełnia rolę ewangelizacyjną. - Zakończył się Rok Miłosierdzia, a rozpoczął się Rok Świadectwa, a papież Franciszek nam mówi, że podstawowym czynem miłosierdzia jest głoszenie Słowa Bożego – powiedział kaznodzieja. Osobom zaangażowanym w tworzenie telewizji dziękował ks. prałat Jacek Plota, kustosz Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Po Eucharystii kustosz sanktuarium odmówił litanię do św. Józefa i zawierzył patronowi pracowników i widzów Telewizji Internetowej „Dom Józefa”. Wraz z ks. prałatem Jackiem Plotą Mszę św. koncelebrowali: ks. Dariusz Brylak, proboszcz parafii św. Augustyna w Kostowie, ks. Łukasz Skoracki, dyrektor Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej, ks. Mateusz Puchała i ks. Tomasz Jakubowski, redaktorzy radia, ks. Marcin Nowicki, wikariusz parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Kraszewicach i ks. Piotr Machała, wikariusz Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Telewizję Internetową Diecezji Kaliskiej „Dom Józefa” powołał do istnienia 11 stycznia 2016 r. biskup kaliski Edward Janiak. - Z radością informuję o nowej inicjatywie ewangelizacyjnej jaka powstała w naszej diecezji. Z inspiracji osób duchownych i świeckich został uruchomiony internetowy portal telewizyjny pod nazwą Dom Józefa, który ma stać się kolejnym elementem mediów katolickich diecezji kaliskiej – napisał wtedy bp Janiak w liście do diecezjan. Celem telewizji jest ukazywanie życia duchowego diecezji oraz przekaz informacji poprzez relacje i transmisje uroczystości parafialnych czy diecezjalnych. – W czasach kiedy społeczeństwo posługuje się nowymi technikami komunikowania i pozyskiwania informacji, telewizyjny przekaz internetowy może stać się sposobem na dotarcie Kościoła z Ewangelią Chrystusa do szerokiej grupy odbiorców, szczególnie ludzi młodych – podkreślał ordynariusz kaliski.

 

Za organizację i funkcjonowanie telewizji internetowej „Dom Józefa” odpowiedzialny jest Piotr Nowicki. - Ten pierwszy rok to poznawanie diecezji i księży, którzy w przyszłości będą angażować się w rozwój telewizji. Przez ten rok zaistnieliśmy w świadomości diecezjan. Coraz więcej ludzi wie, że można obejrzeć ważniejsze wydarzenia z naszej diecezji na żywo w internecie. Warto dodać, że od stycznia do września odnotowaliśmy 1 mln wejść na portal. Mocnym punktem naszej ramówki są komentarze do Ewangelii. Codziennie można posłuchać komentarza przygotowanego przez różnych księży z diecezji – mówi Piotr Nowicki. Na portalu internetowym telewizji dostępne są relacje z uroczystości diecezjalnych, koncertów, konkursów i innych ważnych wydarzeń Kościoła Kaliskiego. Do najważniejszych działów można zaliczyć: codzienny komentarz do Ewangelii, retransmisje Mszy św., homilie i konferencje, wydarzenia z Diecezji Kaliskiej. Jest też dział Sanktuarium św. Józefa, w którym można obejrzeć na żywo transmisje i relacje z różnych uroczystości. Warto dodać, że telewizja towarzyszyła Pieszej Pielgrzymce Kaliskiej na Jasną Górę i prowadziła transmisje z wydarzeń w ramach Dni w Diecezji w Kaliszu, które odbywały się przed Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie. Telewizja ma już plany na przyszłość. - Chcemy spróbować stworzyć program telewizyjny online. Myślę, że uda się to już w pierwszym kwartale. Na początku będzie to dwugodzinna ramówka, która będzie powtarzać się. Chcemy też poszerzyć grono stałych współpracowników, żeby pojawiły się wywiady i rozmowy – powiedział Piotr Nowicki.

 

Telewizja Internetowa „Dom Józefa” działa pod adresem internetowym www.domjozefa.tv. 

Ewa Kotowska-Rasiak