In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 6 Października 2016

Modlitwa w intencji rodzin i obrony życia w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu

Galeria

- Panem życia jest tylko Bóg, nikt inny – mówił J.E. bp Jan Piotrowski, który 6 października przewodniczył w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych. Tym razem spotkanie połączono z IX Pielgrzymką Akademicką Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Temat październikowego spotkania brzmiał: „Z dziękczynieniem za 1050 lat chrztu Polski i za łaskę Światowych Dni Młodzieży w Krakowie”. Przybyłych na spotkanie pielgrzymów z całej Polski przywitał ks. prałat Jacek Plota. - Bardzo  serdecznie witam i pozdrawiam wszystkich zgromadzonych w dniu dzisiejszym w „Polskim Nazarecie” na comiesięcznej modlitwie w intencji rodzin i obrony poczętego życia. Również gorąco witam i pozdrawiam wszystkich, którzy na całym świecie łączą się z nami dzięki transmisji radiowej, telewizyjnej i internetowej. W sposób szczególny witam i pozdrawiam uczestników IX-tej Pielgrzymki Społeczności Akademickiej Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, którzy u progu nowego roku akademickiego przybywają aby zawierzyć Świętemu Józefowi swoje dalsze studiowanie i całe swoje życie.Rozpoczął się październik, miesiąc szczególnej modlitwy różańcowej, o którą wielokrotnie prosiła Matka Boża w swoich objawieniach wskazując, że różaniec jest ratunkiem dla świata – mówił ks. prałat Plota. Odniósł się też do batalii toczącej się wokół ochrony ludzkiego życia. – Tak bardzo potrzeba gorliwej modlitwy w ostatnim czasie w naszej ojczyźnie. Z jednej strony pojawiła się szansa ochrony każdego poczętego życia, a z drugiej strony niezrozumienie wielu środowisk, krzyk o liberalizację prawa i aborcję „na żądanie”. Manipulacja ludzkimi emocjami, umysłami i sumieniami – powiedział kustosz kaliskiej bazyliki, który przytoczył słowa św. Matki Teresy z Kalkuty wypowiedziane w 1994 r. w Kairze „wiele razy powtarzam - i jestem tego pewna – że największym niebezpieczeństwem zagrażającym pokojowi jest dzisiaj aborcja. Jeżeli matce wolno zabić własne dziecko, cóż może powstrzymać ciebie i mnie, byśmy się nawzajem nie pozabijali? Jedynym, który ma prawo odebrać życie jest Ten, kto je stworzył”. Zacytował również św. Jana Pawła II, który 4 czerwca 1997 r. mówił w Kaliszu: „Miarą cywilizacji – miarą uniwersalną, ponadczasową, obejmującą wszystkie kultury – jest jej stosunek do życia. Cywilizacja, która odrzuca bezbronnych, zasługuje na miano barbarzyńskiej. Choćby nawet miała wielkie osiągnięcia gospodarcze, techniczne, artystyczne oraz naukowe./…/ Bracia i Siostry ani na chwilę nie zapominajcie o tym, jak wielką wartością jest rodzina, która jest wspólnotą życia i miłości”. Kustosz prosił o modlitwę w intencji ochrony poczętego życia. - W Roku Świętym Miłosierdzia dziękując za 1050 lat Chrztu Polski i za łaskę Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, przez wstawiennictwo „apostołów miłosierdzia” Św. Faustyny Kowalskiej, której wspomnienie liturgiczne obchodziliśmy wczoraj i Św. Jana Pawła II błagajmy Dobrego Boga o światło Ducha Św. i mądrość dla stanowiących prawo i sprawujących rządy w naszej Ojczyźnie oraz o opamiętanie dla przeciwników życia – powiedział ks. prałat Plota.

 

Przedstawił zgromadzonym program październikowego spotkania. - Centrum naszego spotkania będzie Uroczysta Koncelebrowana Eucharystia, której będzie przewodniczył i wygłosi Słowo Boże J.E. Ks. Biskup Jan Piotrowski, ordynariusz  diecezji kieleckiej.  Ekscelencjo serdecznie witamy w naszej wspólnocie i dziękujemy za przyjęcie zaproszenia. Bardzo serdecznie witam i pozdrawiam J.E. Ks. Biskupa Edwarda Janiaka, Pasterza kościoła kaliskiego, który jako właściwy gospodarz na zakończenie liturgii skieruje do nas swoje słowo. Ekscelencjo z racji zbliżających się imienin zapewniając o pamięci w modlitwie pragniemy złożyć serdecznie życzenia obfitości Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej i Św. Józefa, zdrowia i wszelkich potrzebnych łask. Serdecznie witam i pozdrawiam Księdza Biskupa Łukasza Buzuna, biskupa pomocniczego naszej diecezji oraz Księży Biskupów seniorów Ks. Biskupa Stanisława Napierałę, pierwszego Biskupa Kaliskiego, który  wczoraj obchodził 36-tą rocznicę święceń biskupich i Ks. Biskupa Teofila Wilskiego. Serdecznie witam i pozdrawiam O. dr Tadeusza Rydzyka, założyciela i Dyrektora Radia Maryja i Telewizji TRWAM i wszystkich dzieł skupionych wokół Radia Maryja w tym Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej. Witam Wspólnotę Akademicką Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, profesorów i studentów z O. dr Zdzisławem Klafką – rektorem tej uczelni, witam Panią Prorektor Marię Laskę, Panią Dziekan Dorotę Żuchowską i Panią Dyrektor Katarzynę Cegielską, a także przybyłych dziś Ojców: O. Benedykta, O. Dariusza, O. Dawida oraz cały zespół realizujący dzisiejszą transmisję. Witam wszystkich obecnych tu kapłanów diecezjalnych i zakonnych  według godności i urzędów, kleryków  Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu. Witam bardzo serdecznie Parlamentarzystów, Siostry Zakonne z różnych Zgromadzeń obecne tu w Bazylice oraz Bractwo Św. Józefa.   Witam wszystkich pielgrzymów przybyłych indywidualnie i w grupach zorganizowanych – witał ks. prałat Jacek Plota.

 

Modlitwę wstawienniczą w intencji rodzin i obrony życia człowieka przed obrazem św. Józefa Kaliskiego prowadzili: studenci WSKSiM w Toruniu wraz ze swoimi duszpasterzami i ks. Marcin Kierzek.

 

Konferencję pt. „Religia w ludzkiej kulturze” wygłosił prof. dr hab. Henryk Kiereś, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego;członek Polskiego Towarzystwa Filozoficznego, Towarzystwa Naukowego KUL i Polskiego Towarzystwa Tomasza z Akwinu. Współredaguje „Powszechną Encyklopedię Filozofii” i „Encyklopedię Białych Plam”.Jest członkiem rady naukowej Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu i wykłada na tej uczelni. Prowadzi badania i publikuje w następujących dziedzinach filozoficznych: historia filozofii, filozofia sztuki, filozofia kultury, teoria poznania, estetyka. Prelegent podkreślał, że religia jest źródłem miłości społecznej i solidarności. Zaznaczył, że wolność jest wyborem dobra. Mocno akcentował, że prawo do życia to nie kwestia światopoglądu. Rozmowę z gościem prowadził ks. prałat Leszek Szkopek. 

 

Mszy św. przewodniczył bp Jan Piotrowski, ordynariusz diecezji kieleckiej, członek Konferencji Episkopatu Polski ds. Misji. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Edward Janiak, biskup pomocniczy Łukasz Buzun, bp senior Stanisław Napierała, bp senior Teofil Wilski, o. Tadeusz Rydzyk, o. Zdzisław Klafka, kilkudziesięciu kapłanów, wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów grabowskiego, sycowskiego i wołczyńskiego oraz pielgrzymi z całej Polski. 

 

W homilii celebrans wskazywał, że wolność jaką cieszy się człowiek została mu zadana w jego ludzkiej naturze przez samego Boga, a jej istotnym wyrazem jest możliwość wyboru. - Człowiek może wybierać między szczęściem i nieszczęściem, między życiem albo śmiercią, między błogosławieństwem i przekleństwem. Tylko świadomy i dobry wybór warunkuje życiowe powodzenie, szczęście i Boże błogosławieństwo. Przed takim wyborem stanął kiedyś św. Józef, który poślubił Maryję. Jego osobista tajemnica zaufania Bogu była odpowiedzią na Boży scenariusz jego dalszego życia – mówił bp Piotrowski.

 

Przekonywał, że człowiek tylko z Bogiem może pokonywać trudności życiowe. - Lęki i obawy nie są obce człowiekowi, a zwłaszcza wtedy, kiedy wyrastają z nieoczekiwanych racjonalnie sytuacji. Jednak chrześcijanin, którego życie całkowicie wpisuje się w relację z Bogiem pokonuje trudności, a jego siłą jest Boża łaska, która płynie z obfitego źródła odkupieńczej miłości, jaką jest Jezus Chrystus – stwierdził kaznodzieja.

 

Podkreślał, że każdy, kto wierzy Bogu i ufa Jego odwiecznej miłości nie pisze swojego egoistycznego scenariusza na życie i nie zamyka się nigdy w komforcie swojego życiowego skarbca. – Zgromadzeni dzisiaj w Sanktuarium św. Józefa prosimy o wstawiennictwo przemożnego patrona, abyśmy jako uczniowie i świadkowie Jezusa, naszego Pana i Odkupiciela, umieli iść przez życie bez lęku, odważnie, z poczuciem własnej godności i chrześcijańskiej tożsamości – powiedział biskup kielecki.

 

Zaznaczył, że współczesny świat lubi straszyć, wręcz terroryzować ludzi przez różne zagrożenia natury fizycznej, psychologicznej czy obyczajowej. - Wydaje mu się, że histerycznym krzykiem, ilością marszów i kiepskiej kulturowo propagandy zmieni myślenie uczniów Jezusa. Jeśli świat naszych czasów nie kocha małżeństwa, rodziny, poczętego życia i tego, które jest już u schyłku swoich dni, to tego egoistycznego braku miłości nie można uczynić prawem. Panem życia jest tylko Bóg, nikt inny. Obrzydliwym i wręcz bałamutnym jest dawanie dzieciom i młodzieży obyczajowych wężów i skorpionów, które pokąsają delikatną naturę i uczynią na zawsze stertą społecznego popiołu – wskazywał hierarcha.

 

Dodał, że tylko prawda czyni człowieka wolnym. - Zgodnie z duchem Ewangelii, z miłością i w miłości należy odważnie bronić prawdy jak uczył św. Jan Paweł II, bowiem tylko ona czyni człowieka prawdziwie wolnym w każdej przestrzeni jego ziemskiego życia – akcentował celebrans.

 

Zachęcał do modlitwy w intencji ojczyzny, rodziny i poczętego życia. - Nieustannie musimy prosić dobrego Boga, aby błądzącym i pogardzającym Boże prawo pomagał otwierać księgę ich własnego sumienia. Jak nigdy w Świętym Roku Miłosierdzia i Jubileuszowym Roku 1050-lecia Chrztu Polski mamy wyjątkowy czas łaski, aby kształtować naszą chrześcijańską tożsamość, która kocha małżeństwo, rodzinę i życie, a tym samym jest ona otwarta na wszelkie Boże dary i dary ludzkie, które wspaniałomyślnie możemy między sobą dzielić – mówił bp Piotrowski.

 

Stwierdził, że świat potrzebuje ludzi o ukształtowanych sumieniach. - Prosząc wraz ze św. Józefem miejmy pewność, że Bóg dając cokolwiek człowiekowi nigdy nie czyni go swoim dłużnikiem, ale potwierdza tylko swoją odwieczną i wierną miłość, a taka miłość zawsze buduje lepszego człowieka i lepszy świat. Takiego człowieka potrzebuje nasza ojczyzna, rodziny, małżeństwa, parafie, seminaria. Takiego człowieka, który żyje Chrystusem chce spotkać każdy z nas – przekonywał ordynariusz diecezji kieleckiej.

 

Po komunii św. o. Zdzisław Klafka, rektor WSKSiM w Toruniu w obecności biskupów zawierzył św. Józefowi społeczność akademicką, rodziny i dzieci nienarodzone.

 

W swoim przemówieniu biskup kaliski wyraził radość z obecności młodzieży akademickiej, która przybyła zawierzyć swoje życie św. Józefowi. - Jesteście radością Kościoła. Dużo młodzieży jest bardzo dobrej. Jest tyle powodów do radości, a nie zawsze to dostrzegamy. Kochana młodzieży bardzo dziękuję za ten trud pielgrzymki. Św. Józef na pewno odwdzięczy się, jestem przekonany – mówił bp Janiak. Prosił też o modlitwę w intencji chorych. - Wszystkich, którzy dźwigają ten krzyż z tego miejsca pozdrawiam – powiedział. Słowa wdzięczności skierował do wszystkich pielgrzymów. - Zanieście do waszych domów tę siłę, cierpliwość w dźwiganiu krzyża i ten spokój, który miał w sobie św. Józef – powiedział pasterz diecezji kaliskiej.

 

O. Tadeusz Rydzyk podkreślał, że Polska potrzebuje porządnych, prawdę mówiących polityków i dziennikarzy. Życzył młodzieży, aby z Bogiem kroczyła przez swoje życie.

Spotkanie było okazją do złożenia życzeń imieninowych biskupowi kaliskiemu Edwardowi Janiakowi i bp. seniorowi Stanisławowi Napierale obchodzącemu 36. rocznicę sakry biskupiej.

Uroczystość uświetnił Chór Akademicki WSKSiM w Toruniu pod dyrekcją Szymona Cieślara.

 

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Diecezjalne Radio Rodzina.

 

Po Mszy św. ks. prałat Jacek Plota zaprosił wszystkich na wspólny posiłek – zupę z kuchni polowej.

 Ewa Kotowska-Rasiak

Fotografia - Włodzimierz Szkudlarek