In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Piątek, 30 Września 2016

Jezuici z całej Polski
modlili się w Sanktuarium św. Józefa

Przedstawiciele wspólnot jezuickich z całej Polski po raz 66. spotkali się na dorocznej modlitwie przed obrazem św. Józefa w Kaliszu. Mszy św. w kaliskiej bazylice przewodniczył bp Edward Janiak.

Galeria

Licznie przybyłych jezuitów powitał ks. prał. Jacek Plota. - Pozdrawiam wszystkich zgromadzonych na 66. Pielgrzymce Ojców i Braci Jezuitów z całej Polski z obu prowincji, którzy od 1950 r. przybywają z pielgrzymką wdzięczności do św. Józefa, aby dziękować za cudowne ocalenie przed zamknięciem domów zakonnych, jakie miało miejsce w latach 50. w wielu krajach socjalistycznych. Jezuici zostali obronieni, ponieważ zawierzyli się św. Józefowi – mówił kustosz Sanktuarium św. Józefa.

W homilii o. Jakub Kołacz zachęcał jezuitów do refleksji nad swoim powołaniem. – Dobrze byłoby, abyśmy spojrzeli na swoje własne historie powołania. Jeśli spojrzymy na początki naszego powołania, to przypominamy sobie naszą fascynację Bogiem i fascynację tymi wszystkimi, którzy podążając Bożymi drogami byli dla nas autorytetami. Z jednej strony zapragnęliśmy, aby iść za Panem Jezusem, a z drugiej strony, aby iść we wspólnocie – powiedział prowincjał Prowincji Polski Południowej z Krakowa.

Wskazywał na św. Józefa, który był blisko Pana Jezusa. - Dla św. Józefa najważniejsza była obecność Pana Jezusa, która dla niego okazała się wartością większą niż wszystko inne. Niech św. Józef stanie się patronem naszej obecności w Kaliszu. Niech jego przykład i wstawiennictwo uprosi nam realistyczne patrzenie na nasze życie, abyśmy ponad wszystko cenili Bożą obecność, Bożą miłość i Jego łaskę, bo to nam wystarczy i to nam zapewni pomyślność oraz podążanie w dobrym kierunku – stwierdził jezuita.

Po komunii św. o. Tomasz Ortmann, prowincjał Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej z Warszawy i o. Jakub Kołacz, prowincjał Prowincji Polski Południowej z Krakowa zawierzyli opiece św. Józefa obie prowincje jezuickie.

Przed udzieleniem pasterskiego błogosławieństwa biskup kaliski podkreślał, że św. Józef jest potężnym patronem Kościoła Powszechnego i zachęcał jezuitów do szerzenia kultu tego świętego.

Prosił o otaczanie troską ludzi starszych. - Papież Franciszek do nas biskupów w czasie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie mówił o szczególnym szacunku dla ludzi starszych, dla dziadków i babć, bo oni przekazują wiarę. W zgromadzeniu o poziomie, o atmosferze, o klimacie także świadczy troska o najstarszych, spracowanych – zaznaczył hierarcha.

Życzył jezuitom, aby wpatrując się w św. Józefa z radością służyli Bogu i ludziom. - Bądźmy wdzięczni za wszystko Panu Bogu. Radośni służmy Panu dziękując za każdy dzień, za dar wiary, za naszych rodziców, za to, że nas ochrzcili i za to, że Pan Bóg jest miłosierny – mówił bp Janiak.

Wraz z biskupem kaliskim modlili się ojcowie prowincjałowie, superiorzy, przełożeni domów i ośrodków formacyjnych, kapłani, bracia oraz nowicjusze przybyli z całej Polski.

Tekst Ewa Kotowska-Rasiak