In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Wtorek, 2 Sierpnia 2016

Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Kapłani modlili się u św. Józefa

Biskup kaliski Edward Janiak przewodniczył we wtorek, 2 sierpnia, Mszy św. w Sanktuarium św. Józefa, podczas której modlili się księża uczestniczący w rekolekcjach kapłańskich. 35 księży przez cztery dni wsłuchuje się w nauki głoszone przez salezjanina ks. dr. Ryszarda Kempiaka z Wrocławia.

Galeria

Biskupa kaliskiego i księży zgromadzonych w kaliskiej bazylice powitał kustosz. - Jest piękny zwyczaj, tradycja, że w drugim dniu rekolekcji księża przybywają przed cudowny obraz, gdzie jest odprawiana Msza św. wotywna o św. Józefie. Ojciec Święty Jan Paweł II, kiedy 19 lat temu przebywał w Kaliszu to wskazał św. Józefa jako wzór dla kapłanów. Prosił, aby tak sprawowali Eucharystię, jak św. Józef piastował małe Dziecię Jezus – mówił ks. prałat Jacek Plota. Po odsłonięciu obrazu św. Józefa i odśpiewaniu modlitwy Anioł Pański bp Edward Janiak zwrócił się do kapłanów. – Przybywając tutaj do św. Józefa, naszego Opiekuna, wypraszajmy łaski dla naszej posługi kapłańskiej. Dziękujmy Panu Bogu za każde dobro. Jako ludzie mamy świadomość, że jesteśmy słabi i grzeszni. Przepraszajmy z głębi serca za wszystkie niedociągnięcia, czasem zaniedbania też duszpasterskie. Nabierajmy sił duchowych do wiernej służby Kościołowi – powiedział ordynariusz kaliski. W homilii rekolekcjonista wskazywał na św. Józefa jako patrona doskonałego. Mówił też o osobistych przeżyciach związanych ze św. Józefem. Dodał, że jest autorem książki „Józef mąż Maryi”. - W moim osobistym rankingu świętych św. Józefa umiejscowiłbym przed apostołami. To mężczyzna z krwi i kości podejmujący się zadania, które wyznaczył mu Bóg, rezygnujący z własnych marzeń, planów, chęci – zaznaczył kaznodzieja. Podkreślał, że odkrywanie osoby św. Józefa jest dzisiaj bardzo wielkim zadaniem i wyzwaniem szczególnie w sytuacji kryzysów, które dotykają społeczność, ludzkość, Kościół oraz instytucję małżeństwa i rodziny. Przypomniał, że papież Franciszek inaugurował swój pontyfikat 19 marca 2013 r., czyli w uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Maryi. Stwierdził, że św. Józef został powołany do ojcostwa wzorowanego na ojcostwie Boga samego i to powołanie wypełnił. - Człowiek nie spełnia na ziemi swojego zadania, jeżeli nie zrealizuje ojcostwa. Istotą naszego ojcostwa z racji dokonanego wolnego wyboru nie jest rodzenie o charakterze fizycznym, ale rodzenie duchowe. Drodzy kapłani, jesteście powołani do uczestniczenia w Boskiej mocy dawania życia i miłości. Pamiętajcie przez całe kapłańskie życie, że nie ma większej wartości na świecie, jak rodzić życie Boże, pielęgnować je, rozwijać i doskonalić. Niech w realizacji tak rozumianego ojcostwa oręduje za nami św. Józef – przekonywał rekolekcjonista.

Była to druga tura rekolekcji dla kapłanów organizowanych w wakacje w Wyższym Seminarium Duchownym w Kaliszu. W lipcu rekolekcje prowadził ks. prof. Andrzej Bohdanowicz z Gniezna. Kolejna tura odbędzie się od 22 do 25 sierpnia. Nauki wygłosi także ks. dr Ryszard Kempiak.