In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 5 Marca 2009

Jak życie dobrze przeżyć?
Jaką drogę wybrać? Komu służyć?

Tekst: ks. Łukasz Przybyła

Kolejne spotkanie, któremu towarzyszyła myśl o rodzinie i modlitewna troska o życie poczęte, zgromadziło 5 marca, w I czwartek miesiąca, czcicieli św. Józefa z diecezji kaliskiej i z całej Polski. Pierwszoczwartkowa modlitwa wypadła w miesiącu szczególnie poświęconym Opiekunowi Zbawiciela, stąd też, jak co miesiąc, rozpoczęła się ona w Kaplicy Cudownego Obrazu. Tym razem tematem spotkania stały się słowa: „Jak życie dobrze przeżyć? Jaką drogę w życiu wybrać... Komu służyć... - o wyborach młodych i o tym, jak młodym w przygotowaniu do życia pomóc.” 

Galeria

Ks. Prałat Jacek Plota, Kustosz Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, witając wszystkich przybyłych, zwrócił uwagę na św. Józefa, który w miesiącu marcu odbiera szczególną cześć w Polskim Nazarecie. Ku Jego czci w tych dniach zanoszone są modlitwy, nowenny, litanie, godzinki i pieśni. W tych dniach również zauważyć można wzmożony ruch pielgrzymkowy czcicieli Patriarchy z Nazaretu.

Nabożeństwo w intencji rodzin i o poszanowanie prawa do życia każdego człowieka poprowadził ks. Robert Lewandowski. Wraz z nim przed obrazem św. Józefa modlili się przybyli na spotkanie studenci Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej z Torunia, którzy wołali i modlili się słowami: „Święty Józefie, my chcemy Boga w naszych rodzinach, w naszych domach i w naszych sercach...”. Modlitewną troską objęli oni wszystkie wyższe uczelnie polskie oraz dzieła prowadzone przez o. Tadeusza Rydzyka.

Po nabożeństwie słowo „O życiowych wyborach, o szansach i pułapkach młodości, o tym, że warto posłuchać osób starszych...” wypowiedział o. dr Krzysztof Bieliński CSsR, rektor WSKSiM w Toruniu. Przypominając ewangelię o młodzieńcu, który przyszedł do Jezusa z zapytaniem: „Nauczycielu dobry, co mam czynić...?”, wskazał na głębokie pragnienie młodych do rozwijania siebie. Dziś jednak obserwuje się brak troski o wychowanie człowieka. W tym wielką rolę odgrywają odpowiednie uczelnie wyższe. Potwierdzili to studenci WSKSiM w Toruniu, którzy dali świadectwo swojej edukacji na tej uczelni.

Eucharystii przewodniczył Ks. Bp Janusz Zimniak, biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej. W serce Najświętszej ofiary włączone zostały wszystkie intencje, jakie wierni w minionym miesiącu powierzyli pamięci modlitewnej w Sanktuarium św. Józefa, przybywając tu osobiście, przysyłając pocztą i za pośrednictwem strony internetowej.

W homilii ksiądz biskup ukazał Świętego Józefa jako szczególnie wyróżnionego przez Boga. Choć nie miał nic z tego, co dziś ceni świat, a więc pieniędzy, majątku, dobrego zawodu, sławy, to jednak miał coś, czego nikomu Bóg nie dał. Jemu Ojciec Niebieski powierzył swego Jednorodzonego Syna i Jego Matkę, Maryję. „Był Opiekunem młodości Jezusa Chrystusa, a gdy został założony Kościół, stał się Jego Opiekunem. A że Kościół jest dziś żywym Ciałem Chrystusa, którego był Opiekunem, Józef jest Opiekunem Kościoła.” - przypomniał Biskup Janusz.
Ksiądz Biskup przypomniał także szeroko pojęty patronat Patriarchy z Nazaretu. Roztacza On swą troskę nad życiem poczętym, ale także jest orędownikiem dziewic, osób żyjących w czystości, bezdomnych, robotników a także osób umierających.

Na modlitwie obecni byli jak zawsze ks. bp Stanisław Napierała i ks. bp Teofil Wilski, kapłani z diecezji kaliskiej i z poza a także ojcowie redemptoryści z o. Tadeuszem Rydzykiem. Śpiewem liturgię uświetnił Chór akademicki WSKSiM w Toruniu pod dyrekcją Damiana Labiaka. Całość spotkania transmitowała Telewizja Trwam, Radio Maryja i Radio Rodzina.