Facebook In Englisch In Italiano Auf Deutsch
Dom Pielgrzyma im. Św. Józefa
Piątek, 18 Kwietnia 2014

WIELKI PIĄTEK

ks. Krzysztof Duchnowski
Galeria

Wielki Piątek drugi dzień Triduum Paschalnego to wspomnienie męki i śmierci – Chrystusa, którą podjął dla zbawienia ludzkości. Jest to jedyny dzień w roku kiedy nie jest sprawowana Msza św., a w świątyniach celebrowana jest Liturgia Męki i Śmierci Pańskiej.

O godz. 1500 została w Bazylice św. Józefa odmówiona Koronka do Bożego Miłosierdzia, a po niej zostało odprawione nabożeństwo drogi krzyżowej w parku przy Sanktuarium. Modlitwie przewodniczył Proboszcz Parafii, Ksiądz Prałat Jack Plota, a rozważania Drogi Krzyżowej przygotował ks. Szymon Rybak.

Galeria

Liturgia Męki i Śmierci Pańskiej rozpoczęła się w Bazylice o godz. 1800. Przewodniczył jej i homilię wygłosił ks. Krzysztof Duchnowski, wikariusz w Sanktuarium św. Józefa.

W homilii Ks. Krzysztof min. odwoływał się do słów Papieża Franciszka, który podczas środowej audiencji ogólnej w tegorocznym Wielkim Tygodniu powiedział: Warto, abyśmy w tym tygodniu wzięli do ręki krzyż i wiele razy go ucałowali, powiedzieli: dziękuję Ci Jezu! Dziękuję Ci Panie!

Centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej jest adoracja Krzyża. Zasłonięty fioletowym suknem Krzyż wniesiono przed ołtarz. Celebrans stopniowo odsłaniał ramiona Krzyża i śpiewał trzykrotnie: "Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata", na co wierni odpowiadali: "Pójdźmy z pokłonem". Po odsłonięciu krzyża kapłani, służba liturgiczna i wszyscy wierni uczcili krzyż przez ucałowanie.

Na zakończenie Liturgii Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Grobu Pańskiego, Po zakończeniu Liturgii odśpiewane zostały wszystkie trzy części Gorzkich Żali. O godz. 2100 rozpoczęło się modlitewne czuwanie prowadzone przez młodzież. Adoracja Chrystusa w Grobie trwa do godziny 2200.