In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Sobota, 7 Grudnia 2013

ks. Jarosław Powąska

Diecezjalny Dzień Świętości Życia

7 grudnia 2013 r. w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu odbyły się uroczystości z okazji Diecezjalnego Dnia Świętości Życia.

Galeria

Przybyłych do Bazyliki Kaliskiej pielgrzymów powitał Kustosz Sanktuarium św. Józefa ks. prał. Jacek Plota: Witam wszystkich przybyłych, a zwłaszcza kapłanów, doradców i doradczynie życia rodzinnego oraz was drodzy: dzieci i młodzież, laureaci diecezjalnego konkursu literackiego.

Następnie ks. kan. Sławomir Kostrzewa, diecezjalny duszpasterz rodzin, powitał przybyłych wierszem napisanym przez laureatkę konkursu literackiego:
Mama tata uczą mnie czym jest dobro, a czym nie.
Uczą co to człowieczeństwo
Przeżywamy Dzień Świętości Życia. Uwielbiamy Boga za dar życia. Dziękujemy Bogu, że nas stworzył i że możemy dążyć do świętości. Witam wszystkich obecnych, szczególnie witam dzieci i młodzież laureatów diecezjalnego konkursu literackiego, a także tych, którym na zakończenie Mszy św. rozdamy indeksy Diecezjalnego Studium Życia Rodzinnego.

Ks. kan. Sławomir Kostrzewa zaprosił do wysłuchania konferencji pt. Media w służbie rodzinie, którą wygłosił ks. prał. Leszek Szkopek dyrektor Diecezjalnego Radia „Rodzina”. Prelegent wskazywał na konieczność głoszenia Ewangelii także poprzez media, parafrazując św. Pawła stwierdził: Biada mi gdybym nie głosił Ewangelii przez media. Apelował o umiejętne korzystanie z mediów, zwłaszcza mediów katolickich.

Mszę św. sprawował wikariusz biskupi Diecezji Kaliskiej ks. prał. Aleksander Gendera wraz z przybyłymi kapłanami. W homilii celebrans powiedział: Świątynia Ducha Świętego – dobrze znamy to biblijne określenie. Posłużył się nim św. Paweł w kontekście słabości i grzeszności człowieka i wskazywał na ciało jako świątynię Ducha Świętego. Kiedy obchodzimy Diecezjalny Dzień Świętości życia chciałbym zwrócić naszą uwagę na biologiczny wymiar życia człowieka, który wypowiada się poprzez organizm, poprzez ciało. Kaznodzieja wskazywał na godność ludzkiego ciała. Ciało człowieka zostało stworzone na obraz i podobieństwo Boże, a Duch Święty zamieszkał w nas. Z tego też powodu ciało człowieka jest święte. Kaznodzieja pytał: Jak traktuję własne ciało, a także ciało drugiego? Troska o godność drugiego człowieka obejmuje wszystkie wymiary życia człowieka.

Po Mszy św. ogłoszono wyniki Diecezjalnego Konkursu Literackiego pt. Jan Paweł II – przyszłość ludzkości idzie przez rodzinę i wręczono nagrody w dwóch kategoriach:

I kategoria: uczniowie z klas 4-6 Szkół Podstawowych:
I miejsce: Michalina Jeziorna ze Szkoły Podstawowej w Opatowie
II miejsce: Dariusz Szymanek ze Szkoły Podstawowej w Niwiskach
III miejsce: Dariusz Szczuraszek ze Szkoły Podstawowej w Krotoszynie

Wyróżnieniami nagrodzono: Aleksandrę Spika ze Szkoły Podstawowej nr 21 w Kaliszu; Milenę Winiarską ze Szkoły Podstawowej w Łęce Mroczeńskiej; Zuzannę Olejnicką ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Krotoszynie; Macieja Sobańskiego ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Krotoszynie; Marcela Pawlka ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Ostrowie Wlkp.

II kategoria uczniowie Gimnazjów:
I miejsce: Julia Banasiak z Gimnazjum nr 4 w Ostrowie Wlkp.
II miejsce: Tymoteusz Adamski z Gimnazjum w Trzcinicy
III miejsce: Anna Gratka z Gimnazjum Publicznego w Lututowie

wyróżnienia otrzymali: Małgorzata Kałuża z Gimnazjum w Nowych Skalmierzycach; Nicola Młynarz z Zespołu Szkół w Chwaliszewie; Oliwia Wachna z Gimnazjum w Nowych Skalmierzycach; Klaudia Janik z Gimnazjum nr 3 w Kaliszu; Aleksandra Musielak z Gimnazjum nr 1 w Kaliszu.