In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Wtorek, 25 Czerwca 2013

ks. Łukasz Przybyła

Jubileusz 30-lecia kapłaństwa księży święconych w Archidiecezji Wrocławskiej

We wtorek, 25 czerwca 2013 roku, w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa za dar 30 lat służby w kapłaństwie dziękowali księża wyświęceni w Archidiecezji Wrocławskiej w 1983 roku. Jubileuszowej Mszy Świętej o godzinie 12.00 przewodniczył Biskup Kaliski Edward Janiak.

Galeria

Wydarzenia z przed 30 lat przywołał na początku Mszy Świętej Kustosz Sanktuarium, Ksiądz Prałat Jacek Plota, witając kapłanów: Cieszymy się i radujemy, że księża, którzy swoją okrągłą rocznicę, 30 rocznicę święceń kapłańskich, które przeżywali w Archidiecezji Wrocławskiej w Katedrze z rąk Jego Eminencji Kardynała Henryka Gulbinowicza, zapragnęli tu obchodzić, w Sanktuarium św. Józefa. Cieszymy się, że Mszy Świętej przewodniczy Jego Ekscelencja Biskup Edward Janiak, Biskup Kaliski, któremu jesteście bardzo bliscy, bo kończył to samo Seminarium i jest także jemu bardzo bliski wasz rocznik, drodzy księża.

Cieszymy się, że przybywacie tu, do św. Józefa, gdzie był także bł. Jan Paweł II, który na początku Eucharystycznej Ofiary tu sprawowanej wskazał na  św. Józefa jako na patrona kapłanów. Powiedział wtedy między innymi o modlitwie, którą przed każdą Mszą Świętą odmawia, by jak św. Józef „z taką czcią sprawować Eucharystię, z jaką św. Józef trzymał Ciało Pańskie.” Życzymy wam, drodzy Jubilaci, by św. Józef wypraszał Boże błogosławieństwo dla was i dla waszych parafii.

Ksiądz Biskup Edward wygłosił do Księży Jubilatów homilię, w której słowem pokazał, że kapłaństwo jest niczym nie zasłużonym darem od Boga i możliwością pełniejszego uczestnictwa w Jego miłości i tajemnicach: Gdy uświadomimy sobie, że to Bóg wybiera człowieka, nie my Pana Boga, to spotykamy się z ogromną tajemnicą, że to Bóg nas wzywa, zaufał nam i mimo słabości ludzkiej prowadzi. Oczywiście Pan Bóg w sprawach wiary posługuje się ludźmi. Ja, wspominając dzisiaj ten moment waszych święceń, byliśmy przecież razem w Seminarium, to wiele rzeczy odnoszę też do siebie, snując dzisiejszą refleksje. Chcemy powiedzieć, że nikt nie bierze tej godności, lecz tylko ten, kto jest powołany przez Boga, jak Aaron, że Bóg nas wybiera nie z powodu naszych zasług. I każdy jubileusz, każda rocznica święceń jest wspomnieniem powołania i słów: „Pójdź za mną.” To wołanie kazało nam opuścić dom rodzinny, pójść w nieznane i - jak to zaświadcza Słowo Boże - przywołał do siebie tych, których sam chciał, a oni przyszli do Niego. Wtedy zawiązała się ta niewidzialna więź pomiędzy Mistrzem i uczniem, Powołującym i powołanym, która trwa do dziś i potęguje się z dania dzień.

Nawiązując do tego, że dziś Księża Jubilaci pracują w czerech diecezjach na różnych odcinkach pracy duszpasterskiej Ksiądz Biskup zaproponował wspomnienie Jezusowych słów ze święceń kapłańskich wypowiedzianych wówczas ustami Kardynała Gulbinowicza: „Już was nie nazywam sługami, ale przyjaciółmi, bo przekazałem wam wszystko, co otrzymałem od Ojca mego.” W chwili święceń On uczynił was powiernikami swoich tajemnic, swojej miłości.- powiedział Ksiądz Biskup Edward.

Ksiądz Biskup zachęcił także do trwania we wdzięczności wobec bliskich Księży Jubilatów, którzy ciągle nam towarzyszą na naszej kapłańskiej drodze. Kapłan bowiem z ludzi wzięty dla ludzi jest ustanowiony.  Powołany jest bowiem z ludu  kapłańskiego, uświęconego, powołanego do składania ofiar. A do niech zaliczają się najpierw ci, których możemy wymienić  z imienia: rodzice, rodzeństwo, kościół, który stanowi duchową glebę powołań kapłańskich i liczni bezimienni. Jesteśmy winni wdzięczność tej tajemniczej Bożej ekonomii. Powinniśmy ten Jubileusz przeżywać jako dłużnicy niezgłębionej Łaski Bożej.

Odnosząc się z kolei  do słów: dla ludzi ustanowiony Ksiądz Biskup powiedział:  Lud Boży raduje się powołaniem kapłańskim swoich synów. Ale oczekuje od kapłana lud Boży całkowitej autentyczności postaw kapłańskich, pełnej tożsamości kapłańskiej, która wypływa z relacji z Jezusem, służby pełnionej niepodzielnym sercem. I dziś świat potrzebuje świętych biskupów, świętych kapłanów, ale też świętych ojców i matek, świętych rodzin.

Przed błogosławieństwem Biskup Kaliski w imieniu Kapłanów Jubilatów odmówił modlitwę zawierzającą ich opiece św. Józefa.