In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Niedziela, 23 Września 2012

ks. Łukasz Przybyła

Msza Dziękczynna za posługę ks. prof. dra hab. Jana Grzeszczaka

W niedzielę, 23 września, podczas Mszy Świętej o godzinie 18.00 wspólnota parafialna przy Sanktuarium św. Józefa dziękowała Bogu za dwa lata posługi w Bazylice ks. prof. dra hab. Jana Grzeszczaka.

Galeria

Ksiądz Profesor Jan dekretem Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Edwarda Janiaka został ustanowiony w miniony piątek (21 września) Rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Kaliskiej. Od sierpnia 2010 roku był rezydentem w Sanktuarium św. Józefa i, obok zadań związanych z wykładami w Seminarium Duchownym, angażował się czynnie w życie wspólnoty parafialnej. W czasie dwóch lat pracy w Bazylice Ksiądz Profesor był moderatorem parafialnego kręgu Domowego Kościoła, sprawował Msze Święte i posługiwał w konfesjonale.

Wdzięczni za posługę Księdza Profesora Jana w naszej wspólnocie parafialnej zgromadziliśmy się na Mszy Świętej dziękczynnej w niedzielę, 23 września, o godzinie 18.00, której przewodniczył Proboszcz Parafii, Ksiądz Prałat Jacek Plota. Ministranci przygotowali asystę, a Ksiądz Jan wygłosił kazanie odnoszące się do Liturgii Słowa.

Przed błogosałwieństwem Ksiądz Prałat Jacek wyraził wdzięczność Księdzu Profesorowi Janowi za dwuletnią posługę w Sanktuarium i wręczył mu obraz św. Józefa. W słowach podziękowania Ksiądz Prałat zawarł najważniejsze osiągnięcia Księdza Profesora Jana, do których dziś dochodzi także godność Rektora Semianrium Duchownego: Ksiądz Jan, człowiek uczony, mądry. Odbył studia we Włoszech. Był wykładowcą w Seminarium Duchownym. Na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza zdobył tytuł doktora habilitowanego, jest też profesorem Uniwersytetu i posiada wielką wiedzę z dziedziny filozofii. Zna języki obce, a jednocześnie ma, jak widzieliśmy tutaj, także duszpasterskie zdolności, szczególnie w homiliach. Dziękujemy za mądre, przemodlone, trafiające do ludzi Słowo Boże. Dziękujemy za posługę w stałym konfesjonale, szczególnie w czasie Świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocnych. Ksiądz Profesor Jan prowadził też krąg Domowego Kościoła. Z wielką radością przejął tą grupę, by mieć udział w duszpasterstwie, a nie tylko w nauce i rozmaitych przygotowaniach wykładów i referatów.

Słowa wdzięczności wypowiedzieli również ministranci oraz przedstawiciele parafialnego kręgu Domowego Kościoła. Po nich do kapłanów i parafian odezwał się Ksiądz Profesor Jan: My, jako kapłani, jesteśmy bardzo mobilni w życiu. Mamy częste zmiany miejsca. Jestem od 20 lat księdzem i tych zmian było bardzo dużo. Tu przyjechałem z Ostrowa Wielkopolskiego. Mieszkałem tam jako rezydent w domu Jana Pawła II, gdzie mieszkają księża na emeryturze. Bylo to bardzo specyficzne doświadczenie. I dwa lata temu poprosiłem księdza biskupa o możliwość zamieszkania przy jakiejś parafii. Nie określiłem, przy której, a został mi wskazany właśnie św. Józef. I teraz, po dwóch latach, dziękuję za wszystkich, których tu spotkałem, poczynając od Księdza Prałata, przez księży wikariuszy, z którymi stworzyliśmy wspólnotę, która jest tego godna. Dziękuję szczególnie za poranne Msze Święte przy odsłanianym obrazie św. Jóżefa, wtedy nasze spojrzenia się krzyżowały i było to zawsze niezwykłe doświadczenie.

Dziękuję Bogu, bo On nas prowadzi, chce naszego dobra i daje nam te okoliczności, które nas spotykają. Nie raz trudno się z tym pogodzić, ale potem okazuje się, że nic nie jest przypadkiem w naszym życiu, tylko jest Bożą Opatrznością. Dziekuję tym wszystkim, którzy tę parafię tworzą. To nie jest pożegnanie, bo jak Ksiądz Prałat wspomniał, Seminarium Duchowne jest tu bardzo często obecne i chciałbym, aby tak było w ciągu kolejnych pięciu lat, jakie mam spędzić w Semianrium wśród młodych ludzi przygotowujących się do kapłaństwa.

Odtąd Ksiądz Jan będzie formatorem kandydatów do święceń kapłańskich w Seminarium Duchownym na stanowisku Rektora. Ciesząc się wraz z Księdzem Profesorem otrzymanym wyróżnieniem, życzymy wielu łask Bożych, pięknych owoców kapłańskiej posługi oraz wsparcia św. Józefa, Patrona Seminarium Duchownego i Diecezji Kaliskiej. Niech Opiekun Zbawiciela ma także w swojej opiece młodych kształcących się w Seminarium oraz jego moderatorów i profesorów.