In Englisch In Italiano Auf Deutsch
Dom Pielgrzyma im. Św. Józefa
Dołącz do nas na Facebook'u

Niedziela, 23 Września 2012

ks. Łukasz Przybyła

Msza Dziękczynna za posługę ks. prof. dra hab. Jana Grzeszczaka

W niedzielę, 23 września, podczas Mszy Świętej o godzinie 18.00 wspólnota parafialna przy Sanktuarium św. Józefa dziękowała Bogu za dwa lata posługi w Bazylice ks. prof. dra hab. Jana Grzeszczaka.

Galeria

Ksiądz Profesor Jan dekretem Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Edwarda Janiaka został ustanowiony w miniony piątek (21 września) Rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Kaliskiej. Od sierpnia 2010 roku był rezydentem w Sanktuarium św. Józefa i, obok zadań związanych z wykładami w Seminarium Duchownym, angażował się czynnie w życie wspólnoty parafialnej. W czasie dwóch lat pracy w Bazylice Ksiądz Profesor był moderatorem parafialnego kręgu Domowego Kościoła, sprawował Msze Święte i posługiwał w konfesjonale.

Wdzięczni za posługę Księdza Profesora Jana w naszej wspólnocie parafialnej zgromadziliśmy się na Mszy Świętej dziękczynnej w niedzielę, 23 września, o godzinie 18.00, której przewodniczył Proboszcz Parafii, Ksiądz Prałat Jacek Plota. Ministranci przygotowali asystę, a Ksiądz Jan wygłosił kazanie odnoszące się do Liturgii Słowa.

Przed błogosałwieństwem Ksiądz Prałat Jacek wyraził wdzięczność Księdzu Profesorowi Janowi za dwuletnią posługę w Sanktuarium i wręczył mu obraz św. Józefa. W słowach podziękowania Ksiądz Prałat zawarł najważniejsze osiągnięcia Księdza Profesora Jana, do których dziś dochodzi także godność Rektora Semianrium Duchownego: Ksiądz Jan, człowiek uczony, mądry. Odbył studia we Włoszech. Był wykładowcą w Seminarium Duchownym. Na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza zdobył tytuł doktora habilitowanego, jest też profesorem Uniwersytetu i posiada wielką wiedzę z dziedziny filozofii. Zna języki obce, a jednocześnie ma, jak widzieliśmy tutaj, także duszpasterskie zdolności, szczególnie w homiliach. Dziękujemy za mądre, przemodlone, trafiające do ludzi Słowo Boże. Dziękujemy za posługę w stałym konfesjonale, szczególnie w czasie Świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocnych. Ksiądz Profesor Jan prowadził też krąg Domowego Kościoła. Z wielką radością przejął tą grupę, by mieć udział w duszpasterstwie, a nie tylko w nauce i rozmaitych przygotowaniach wykładów i referatów.

Słowa wdzięczności wypowiedzieli również ministranci oraz przedstawiciele parafialnego kręgu Domowego Kościoła. Po nich do kapłanów i parafian odezwał się Ksiądz Profesor Jan: My, jako kapłani, jesteśmy bardzo mobilni w życiu. Mamy częste zmiany miejsca. Jestem od 20 lat księdzem i tych zmian było bardzo dużo. Tu przyjechałem z Ostrowa Wielkopolskiego. Mieszkałem tam jako rezydent w domu Jana Pawła II, gdzie mieszkają księża na emeryturze. Bylo to bardzo specyficzne doświadczenie. I dwa lata temu poprosiłem księdza biskupa o możliwość zamieszkania przy jakiejś parafii. Nie określiłem, przy której, a został mi wskazany właśnie św. Józef. I teraz, po dwóch latach, dziękuję za wszystkich, których tu spotkałem, poczynając od Księdza Prałata, przez księży wikariuszy, z którymi stworzyliśmy wspólnotę, która jest tego godna. Dziękuję szczególnie za poranne Msze Święte przy odsłanianym obrazie św. Jóżefa, wtedy nasze spojrzenia się krzyżowały i było to zawsze niezwykłe doświadczenie.

Dziękuję Bogu, bo On nas prowadzi, chce naszego dobra i daje nam te okoliczności, które nas spotykają. Nie raz trudno się z tym pogodzić, ale potem okazuje się, że nic nie jest przypadkiem w naszym życiu, tylko jest Bożą Opatrznością. Dziekuję tym wszystkim, którzy tę parafię tworzą. To nie jest pożegnanie, bo jak Ksiądz Prałat wspomniał, Seminarium Duchowne jest tu bardzo często obecne i chciałbym, aby tak było w ciągu kolejnych pięciu lat, jakie mam spędzić w Semianrium wśród młodych ludzi przygotowujących się do kapłaństwa.

Odtąd Ksiądz Jan będzie formatorem kandydatów do święceń kapłańskich w Seminarium Duchownym na stanowisku Rektora. Ciesząc się wraz z Księdzem Profesorem otrzymanym wyróżnieniem, życzymy wielu łask Bożych, pięknych owoców kapłańskiej posługi oraz wsparcia św. Józefa, Patrona Seminarium Duchownego i Diecezji Kaliskiej. Niech Opiekun Zbawiciela ma także w swojej opiece młodych kształcących się w Seminarium oraz jego moderatorów i profesorów.