In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 5 Lipca 2012

Lipcowa modlitwa w intencji rodzin i obrony życia poczętego

Tradycyjnie już w pierwszy czwartek miesiąca, w kaliskiej Bazylice - Sanktuarim św. Józefa licznie przybyli pielgrzymi modlili się w intencji rodzin i obrony życia poczętego. Pielgrzymów w imieniu Kustosza Sanktuarium przywitał ks. Tomasz Płóciennik:

W imieniu Kustosza Ks. Prałata Jacka Ploty, który obecnie przebywa w Rzymie  na parafialnej pielgrzymce wdzięczności za Beatyfikację Papieża Jana Pawła II, i własnym bardzo serdecznie witam i pozdrawia  każdego z Was, uczestników kolejnego spotkania modlitewnego, którzy  przybyliście do Sanktuarium Św. Józefa, aby modlić się przez Jego wstawiennictwo w intencji rodzin i obrony poczętego życia. Również bardzo serdecznie witam i gorąco pozdrawiam słuchaczy Radia Maryja i Radia Rodzina łączących się i trwających z nami na modlitwie.

Sanktuarium to miejsce święte, gdzie przychodzimy oderwać się od naszej codzienności, by napełnić się Bogiem, dziękować za otrzymane łaski i polecać nasze biedy, a także czerpać siły do zmagania się z codziennością. Tu, w „Polskim Nazarecie”, staje przed nami Święty Józef małżonek Maryi, głowa Najświętszej Rodziny, Opiekun i wychowawca Jezusa Chrystusa, któremu chcemy złożyć nasze  podziękowania za opiekę i wstawiennictwo oraz powierzyć na nowo nasze troski, nasze rodziny i poczęte życie.

Rozpoczęły się wakacje, czas wyjazdów, regeneracji sił, odpoczynku w gronie rodzinnym, dlatego temat naszego dzisiejszego spotkania brzmi: „Święty Józefie – w wakacyjny czas – prosimy: czuwaj nad naszymi rodzinami, czuwaj zwłaszcza nad dziećmi i młodzieżą.”

Nabożeństwo adoracyjne w Kaplicy Cudownego Obrazu w intencji rodzin i obrony poczętego życia poprowadzą wikariusze naszej Parafii Ks. Mariusz Andrzejczak i Ks. Szymon Rybak.

Konferencję nt.: „Książki na usługach idei – papierowa  bitwa o młode pokolenie” wygłosi Pani Małgorzata Nawrocka, szczęśliwa żona i mama trzech córek. Rozmowę poprowadzi Ks. Prałat Leszek Szkopek, dyrektor Radia Rodzina, który szczegółowo przedstawi nam Panią prelegent.

Centrum naszego spotkania będzie uroczysta Eucharystia, której będzie przewodniczył i wygłosi Słowo Boże J. E. Ks. Biskup dr Władysław Bobowski – biskup senior diecezji tarnowskiej, którego bardzo serdecznie witamy w naszej wspólnocie i dziękujemy za przyjęcie zaproszenia.

W serce Najświętszej ofiary włączone zostaną wszystkie podziękowania i prośby złożone i przysłane przez wiernych.

Serdecznie witam obecnego wśród nas J. E. Ks. Biskupa Teofila Wilskiego – biskupa seniora naszej diecezji.

Gorąco i serdecznie pozdrawiam łączących się z nami duchowo J. E. Ks. Biskupa Stanisława Napierałę, Pasterza Kościoła Kaliskiego, O. Tadeusza Rydzyka, dyrektora Radia Maryja i Telewizji TRWAM oraz Ks. Prałata Jacka Plotę, Kustosza naszego Sanktuarium.

Witam i pozdrawiam wszystkich kapłanów według godności i urzędów, Siostry Zakonne z różnych Zgromadzeń, Bractwo Świętego Józefa  oraz pielgrzymów przybyłych na dzisiejsze spotkanie.

 

Galeria

 

ŹRÓDŁO: KAI

Do modlitwy o zdrowy rozsądek, aby przeciwstawić się różnym dewiacjom zachęcał bp senior Władysław Bobowski, który 5 lipca przewodniczył w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych. Zaznaczył, że rodzina jest najlepszą wspólnotą dobrego wychowania dzieci, ale pod warunkiem, że jest ona oparta na zdrowych zasadach moralnych.

Temat lipcowego spotkania skupiał się wokół wakacji i brzmiał: „Święty Józefie, w wakacyjny czas, prosimy: czuwaj nad naszymi rodzinami, czuwaj zwłaszcza nad dziećmi i młodzieżą”. Przybyłych na spotkanie pielgrzymów z całej Polski w imieniu kustosza Sanktuarium św. Józefa przywitał ks. Tomasz Płóciennik. Modlitwę wstawienniczą w intencji rodzin i obrony życia człowieka przed obrazem św. Józefa Kaliskiego poprowadzili: ks. Mariusz Andrzejczak i ks. Szymon Rybak.

Konferencję nt. „Książki na usługach idei – papierowa bitwa o młode pokolenie” wygłosiła Małgorzata Nawrocka, absolwentka polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, autorka ponad pięćdziesięciu książek dla dzieci i młodzieży, scenariuszy teatralnych i telewizyjnych, tekstów piosenek, podręczników szkolnych, artykułów prasowych, felietonów i audycji radiowych. Laureatka trzech nagród literackich. Najważniejszą jej książką jest dwutomowa powieść antymagiczna „Anhar” i „Alhar syn Anhara”. Współpracuje z Redakcją Katolicką I Programu TVP. Jest organizatorem i prelegentem sympozjów „Magia – cała prawda”. Prywatnie jest żoną i matką trzech córek.

W rozmowie z ks. prał. Leszkiem Szkopkiem, dyrektorem Diecezjalnego Radia „Rodzina” w Kaliszu Małgorzata Nawrocka stwierdziła, że na liście lektur promowanych współcześnie znajdują się publikacje propagujące ideologię antychrześcijańską. Zaznaczyła, że obecnie literatura zachłysnęła się okultyzmem i magią. Prelegentka wyznała, że jest zaniepokojona nową ucywilizowaną wersją demona pojawiającą się w książkach. Nie polecała słynnej serii Harry Potter ani innych powieści wampirycznych. Stwierdziła, że książka była kiedyś narzędziem wychowywania młodego pokolenia. Zauważyła też, że na półkach wciąż znajdują się świetne publikacje, po które należy sięgać.

– Rodzice powinni zadbać, aby młode pokolenie było wychowywane w świętym testamencie: Bóg, honor i ojczyzna. Wychowujemy najważniejsze pokolenie, które albo obroni cywilizację chrześcijańską, albo ją zdradzi i zdradzi też Boga – powiedziała prelegentka.

Mszy św. przewodniczył bp senior Władysław Bobowski z diecezji tarnowskiej. Z biskupem w intencji rodzin modlili się: bp senior Teofil Wilski i wielu kapłanów.

W homilii biskup wskazywał, czym jest rodzina w Bożych planach? Zaznaczył, że rodzina jest wspólnotą miłości i wiary.

- Bóg pragnie, by rodzina była wspólnotą wiary ciągle pogłębianej i umacnianej rozważaniem Bożego słowa, czytaniem dobrej książki i czasopism religijnych. Aby umacniać ducha miłości i wiary trzeba troszczyć się o rozwój ducha modlitwy – mówił bp Bobowski, który zachęcał do częstego przeżywania Eucharystii dającej moc potrzebną do rozwiązywania trudnych życiowych problemów.

Biskup podkreślając, że rodzina jest wspólnotą życia, ubolewał nad coraz większym spadkiem urodzeń w polskich rodzinach.

- Jeśli ten trend będzie się utrzymywał i pogłębiał to dojdzie do tego, że naród nasz będzie bardzo bogaty w ludzi starych i chorych, a nie będzie ludzi młodych, którzy wypracowywaliby dla nich emerytury czy opiekowali się nimi – powiedział.

Stwierdził, że rodzina jest najlepszą wspólnotą dobrego wychowania dzieci, ale pod warunkiem, że jest ona oparta na zdrowych zasadach moralnych. - Najważniejszą gwarancją wychowania młodego pokolenia jest autentyczna wiara i głęboka miłość Boga i człowieka oraz ojczyzny i Kościoła. Rodziny nic nie zastąpi i dlatego każde państwo i Kościół winny otaczać rodzinę szczególną troską – nawoływał bp senior.

Biskup zachęcał do modlitwy o zdrowy rozsądek, aby przeciwstawić się różnym dewiacjom.

- Przeraża nas to ogromne zabijanie nienarodzonych dzieci. To jest coś nieludzkiego i potwornego. Niepokoi nas stawianie znaku równości pomiędzy rodziną a związkami homoseksualnymi – zaznaczył hierarcha i poprosił o modlitwę za rodziny, aby były oparte o Bożą prawdę, by kształtowały szczęśliwą przyszłość narodu i Kościoła.

Pod koniec Mszy św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.

Bp senior Teofil Wilski podziękował za wspólną modlitwę. Zaprosił wszystkich na Pielgrzymkę Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę, która odbędzie się w najbliższą niedzielę.

Prosił o modlitwy, protesty i marsze w obronie TV Trwam.

- Zdumiewa i oburza nas, że nasze władze i Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie słyszą milionów Polaków. Wszystkie instytucje państwowe powinny służyć narodowi, a jeżeli lekceważą naród to jest to droga do dyktatury. Tak rozpoczynały drogę różne reżimy, które przeminęły, ale narobiły wiele szkód i wyrządziły wiele krzywd. Dopominamy się dalej o przyznanie Telewizji Trwam koncesji na multipleksie cyfrowym i wierzymy, że Bóg jest Panem historii i ludzkich serc, a św. Józef jest potężnym orędownikiem w trudnych sprawach, więc nie tracimy nadziei – powiedział bp Wilski.

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam i Radio Maryja.