In Englisch In Italiano Auf Deutsch
Dom Pielgrzyma im. Św. Józefa
Dołącz do nas na Facebook'u

Piątek, 11 Listopada 2011

 ks. Łukasz Przybyła

IX Pielgrzymka Myśliwych Okręgu Kaliskiego

IX Pielgrzymka Polskiego Związku Łowieckiego z terenu Diecezji Kalskiej przybyła 11 listopada do Kaliskiego Sanktuarium św. Józefa. Myśliwi i Łowczy wraz ze swymi duszpasterzami i sztandarami pocztowymi uczestniczyli w południowej Eucharystii.

Mszy Świętej o godzinie 12.00 przewodniczył Kustosz Sanktuarium św. Józefa, ks. prałat Jacek Plota. Po dźwiękach sygnalistów myśliwskich Ksiądz Kustosz przywitał zebranych pielgrzymów a następnie udał się w asyście kapłanów koncelebransów do figury św. Huberta, umiejscowionej na filarze pod chórem świątyni. Tu słowa zawierzenia patronowi łowczych i myśliwych wypowiedział ks. kanonik Eugeniusz Lijewski.

"Święty Hubercie, Patronie myśliwych i leśników, już pora z ósmy Myśliwi Okręgu Kaliskiego przychodzą do tej Bazyliki, aby swoje życie zawierzać Twojej opiece i Św. Józefa. Stając przed figurą upamiętniającą Twój wizerunek, św. Hubercie, na początku dzisiejszej uroczystości w szczególny sposób Twojej opiece polecamy wszystkich myśliwych i prosimy, abyś swoim wstawiennictwem przed Bogiem wspierał ich we wszystkich potrzebach. Wyjednaj nam łaskę naśladowania Twoich cnót. Kieruj naszymi umysłami, prowadź nasze oczy i ręce, aby wypełniały swoje zadania zgodnie z prawem Stwórcy. Strzeż nas od złych przygód i doprowadź do zbawienia wiecznego. Amen."

Galeria

 

Homilię wygłosił ks. kanonik Lechosław Woźniak, Diecezjalny Duszpasterz Myśliwych. W pierwsze jczęści Ksiądz Kanonik skupił swoją uwage na obchodzonym Święcie Niepodległości: "11 listopada 1918 roku tworzyło się Państwo Polskie. Na pamiątkę tego wydarzenia obchodzimy dziś Święto Niepodległości. Świętujemy dziś i cieszymy się z Domu, w którym się mieszka. Ale aby ten Dom był zawsze piękny i by ludziom w nim się dobrze mieszkało potrzeba wspólnego wysiłku i pracy wszystkich, by budowali na trwałych fundmanetach. A takim fundamentem jest tylko Bóg. Niech więc dzieje się Jego wola na naszej ziemi."

W drugiej części homilii Ksiądz Kanonik ukazał piekno zycia i pasję tworzenia nieżyjącego malarza i myśliwego, Juliana Fałata, który miłośc do przyrody utrwalał za pomocą pędzla. Przypomina on współczesnym myśliwym o róznorakich sposobach wyrażania uczuć przyrodzie, z którą na codzień obcują.

W procesji z darami łowczy i myśliwi przynieśli dary pól i lasów oraz kwiaty, które po zakończonej Eucharystii złożone zostały przy pomniku Jana Pawła II na pl. św. Józefa.

Członkowie Polskiego Związku Łowieckiego czynnie włączyli się także w przygotowanie liturgii Słowa Bożego oraz w przygotowanie darów. Szczególnej podniosłości uroczystej Mszy Świętej nadawali sygnaliści. A modlitewne spotkanie w Sanktuarium św. Józefa uwieńczył Akt Zawierzenia Opiekunowi Zbawiciela odczytany w Kaplicy Cudownego Obrazu.

Święty Józefie, opiekunie Świętej Rodziny z Nazaretu. Już po raz dziewiąty gromadzisz w Swoim Domu, Polskim Nazarecie, Myśliwych Regionu Kaliskiego. Pielgrzymując do Twojego Sanktuarium, stajemy dzisiaj w duchu wdzięczności za Twoją opiekę nad myśliwymi i ich rodzinami. Dziękujemy za wspaniałą uroczystość, którą co roku pozwalasz nam przeżywać na tym świętym miejscu.

W tych słowach pragniemy powierzyć Bogu przez Twoje wstawiennictwo życie wszystkich myśliwych i ich rodzin. Dopomóż nam w pięknie przyrody dostrzegać ślady obecności Boga, abyśmy z należytym szacunkiem i etyką myśliwską polowali, ale również troszczyli się o przyrodę.

Modlitwą otaczamy dzisiaj również naszą Ojczyznę - Polskę, dziękując Bogu za jej wolność. Prosimy, aby Polacy w duchu patriotyzmu zawsze kochali swoją Matkę - Ojczyznę.

Święty Józefie, Ty trzymasz Jezusa za rękę; nie opuszczaj nikogo, kto do Ciebie przychodzi, aby prosić o pomoc. Razem ze świętym Hubertem prowadźcie nas zawsze drogą bezpieczną do Boga, który żyje i króluje na wieki wieków. Amen.