In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Piątek, 11 Listopada 2011

ks. Łukasz Przybyła

IX Pielgrzymka Myśliwych
Okręgu Kaliskiego

IX Pielgrzymka Polskiego Związku Łowieckiego z terenu Diecezji Kalskiej przybyła 11 listopada do Kaliskiego Sanktuarium św. Józefa. Myśliwi i Łowczy wraz ze swymi duszpasterzami i sztandarami pocztowymi uczestniczyli w południowej Eucharystii.

Mszy Świętej o godzinie 12.00 przewodniczył Kustosz Sanktuarium św. Józefa, ks. prałat Jacek Plota. Po dźwiękach sygnalistów myśliwskich Ksiądz Kustosz przywitał zebranych pielgrzymów a następnie udał się w asyście kapłanów koncelebransów do figury św. Huberta, umiejscowionej na filarze pod chórem świątyni. Tu słowa zawierzenia patronowi łowczych i myśliwych wypowiedział ks. kanonik Eugeniusz Lijewski.

"Święty Hubercie, Patronie myśliwych i leśników, już pora z ósmy Myśliwi Okręgu Kaliskiego przychodzą do tej Bazyliki, aby swoje życie zawierzać Twojej opiece i Św. Józefa. Stając przed figurą upamiętniającą Twój wizerunek, św. Hubercie, na początku dzisiejszej uroczystości w szczególny sposób Twojej opiece polecamy wszystkich myśliwych i prosimy, abyś swoim wstawiennictwem przed Bogiem wspierał ich we wszystkich potrzebach. Wyjednaj nam łaskę naśladowania Twoich cnót. Kieruj naszymi umysłami, prowadź nasze oczy i ręce, aby wypełniały swoje zadania zgodnie z prawem Stwórcy. Strzeż nas od złych przygód i doprowadź do zbawienia wiecznego. Amen."

Galeria

Homilię wygłosił ks. kanonik Lechosław Woźniak, Diecezjalny Duszpasterz Myśliwych. W pierwsze jczęści Ksiądz Kanonik skupił swoją uwage na obchodzonym Święcie Niepodległości: "11 listopada 1918 roku tworzyło się Państwo Polskie. Na pamiątkę tego wydarzenia obchodzimy dziś Święto Niepodległości. Świętujemy dziś i cieszymy się z Domu, w którym się mieszka. Ale aby ten Dom był zawsze piękny i by ludziom w nim się dobrze mieszkało potrzeba wspólnego wysiłku i pracy wszystkich, by budowali na trwałych fundmanetach. A takim fundamentem jest tylko Bóg. Niech więc dzieje się Jego wola na naszej ziemi."

W drugiej części homilii Ksiądz Kanonik ukazał piekno zycia i pasję tworzenia nieżyjącego malarza i myśliwego, Juliana Fałata, który miłośc do przyrody utrwalał za pomocą pędzla. Przypomina on współczesnym myśliwym o róznorakich sposobach wyrażania uczuć przyrodzie, z którą na codzień obcują.

W procesji z darami łowczy i myśliwi przynieśli dary pól i lasów oraz kwiaty, które po zakończonej Eucharystii złożone zostały przy pomniku Jana Pawła II na pl. św. Józefa.

Członkowie Polskiego Związku Łowieckiego czynnie włączyli się także w przygotowanie liturgii Słowa Bożego oraz w przygotowanie darów. Szczególnej podniosłości uroczystej Mszy Świętej nadawali sygnaliści. A modlitewne spotkanie w Sanktuarium św. Józefa uwieńczył Akt Zawierzenia Opiekunowi Zbawiciela odczytany w Kaplicy Cudownego Obrazu.

Święty Józefie, opiekunie Świętej Rodziny z Nazaretu. Już po raz dziewiąty gromadzisz w Swoim Domu, Polskim Nazarecie, Myśliwych Regionu Kaliskiego. Pielgrzymując do Twojego Sanktuarium, stajemy dzisiaj w duchu wdzięczności za Twoją opiekę nad myśliwymi i ich rodzinami. Dziękujemy za wspaniałą uroczystość, którą co roku pozwalasz nam przeżywać na tym świętym miejscu.

W tych słowach pragniemy powierzyć Bogu przez Twoje wstawiennictwo życie wszystkich myśliwych i ich rodzin. Dopomóż nam w pięknie przyrody dostrzegać ślady obecności Boga, abyśmy z należytym szacunkiem i etyką myśliwską polowali, ale również troszczyli się o przyrodę.

Modlitwą otaczamy dzisiaj również naszą Ojczyznę - Polskę, dziękując Bogu za jej wolność. Prosimy, aby Polacy w duchu patriotyzmu zawsze kochali swoją Matkę - Ojczyznę.

Święty Józefie, Ty trzymasz Jezusa za rękę; nie opuszczaj nikogo, kto do Ciebie przychodzi, aby prosić o pomoc. Razem ze świętym Hubertem prowadźcie nas zawsze drogą bezpieczną do Boga, który żyje i króluje na wieki wieków. Amen.