In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Sobota, 18 Czerwca 2011

Źródło: www.chor.ha.pl i ks. Łukasz Przybyła

XVIII Wielkopolskie Spotkania Chóralne
"Carmen Sacrum Festival"

W dniach 18-19 czerwca odbywały się w Kaliszu współorganizowane przez Sanktuarium św. Józefa XVIII Wielkopolskie Spotkania Chóralne "Carmen Sacrum Festival". Tradycyjnie rozpoczęły się one Eucharystią, której w sobotę o godzinie 12.00 przewodniczył ks. Piotr Paćkowski, Prezydent Polskiej Federacji „Pueri Cantores”.

Galeria

Wiernych w Bazylice św. Józefa, chórzystów i pielgrzymów wraz ze swoimi kapłanami powitał Kustosz Sanktuarium św. Józefa, ks. Prałat Jacek Plota, który również pod koniec Eucharystii dokonał aktu zawierzenia w Kaplicy Cudownego Obrazu i poświęcił tradycyjne statuetki św. Józefa dla laureatów Festiwalu.

Wielkopolskie Spotkania Chóralne "Carmen Sacrum Festival" są imprezą cykliczną organizowaną przez Towarzystwo Śpiewacze "Echo" działające w Kaliszu. W tegorocznej edycji uczestniczą 3 chóry z Kalisza (Chór "Kopernik" III LO w Kaliszu pod dyr. Henryki Iglewskiej-Mocek, Chór Państwowej Szkoły Muzycznej II st. w Kaliszu pod dyr. Marii Pawelec, Chór Chłopięco-Męski Bazyliki Kaliskiej pod dyr. Marka Łakomego) oraz Jasnogórski Zespół Wokalny "Camerata" z Częstochowy pod dyr. Jarosława Jasiury.

Celem XVIII Wielkopolskich Spotkań Chóralnych jest promocja śpiewu chóralnego, integracja środowiska śpiewaczego oraz zaprezentowanie uzdolnionych wokalnie amatorów szerokiej publiczności Kalisza.

Przygotowania do tegorocznej edycji "Carmen Sacrum Festival" organizatorzy (Towarzystwo Śpiewacze "Echo", Sanktuarium św. Józefa i Agencja Promocji Kultury M. Ł.) rozpoczęli w listopadzie 2010 roku, kiedy ogłoszony został IV Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski "Vox Basilicae Calissiensis". Artyści z całej Polski nadesłali swoje prace do 15 stycznia 2011 roku. 19 lutego 2011 odbyło się posiedzenie jury, które oceniło nadesłane utwory. W skład jury weszli: prof. Józef Świder - Akademia Muzyczna w Katowicach, prof. Zbigniew Kozub - Akademia Muzyczna w Poznaniu, Marek Łakomy - kierownik artystyczny i dyrygent Chóru Chłopięco-Męskiego Bazyliki Kaliskiej, pomysłodawca tego projektu.

W sobotę 18 czerwca 2011 roku zaproszone zespoły chóralne prezentowały swój kunszt wykonawczy mieszkańcom Kalisza. Zaplanowane zostało zorganizowanie otwartych, zaskakujących koncertów chórów, wykorzystując do tego przestrzeń miasta. W tej części imprezy chóry śpiewały w nieoczekiwanych miejscach - galerie przy supermarketach, rynek miasta, park miejski, centrum handlowe miasta itp. Spiew chóralny miał przez to dotrzeć do ludzi, którzy nie mieli możliwości uczestniczyć w prezentacjach w sali koncertowej czy w kościele.

O godzinie 12.00 w Bazylice św. Józefa wykonane zostały pieśni jednogłosowe nagrodzone w konkursie kompozytorskim. Po raz pierwszy w historii tego projektu, wykonawcami byli chętni mieszkańcy Kalisza. Ogłoszenie o możliwości wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu opublikowane zostało w maju br. roku w lokalnych mediach oraz wybranych parafiach. Od połowy maja rozpoczęły się przygotowania w auli budynku przy Bazylice.

Również w sobotę, o godzinie 18.00, odbył się Koncert Galowy w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Kaliszu. Zaproszone zespoły zaśpiewały utwory chóralne, nagrodzone w konkursie kompozytorskim "Vox Basilicae Calissiensis". W koncercie uczestniczyć będą kompozytorzy, laureaci konkursu z całej Polski, którzy otrzymają nagrody i wyróżnienia.

"Carmen Sacrum Festiwal" jest skierowany do chórów amatorskich. Celem festiwalu, oprócz promowania muzyki chóralnej i doskonalenia poziomu artystycznego chórów amatorskich, jest również wzajemna konfrontacja osiągnięć artystycznych, wymiana doświadczeń i okazja do nawiązywania kontaktów miedzy zespołami.

W niedzielę 19 czerwca br. dwa chóry biorące udziale w Wielkopolskich Spotkaniach Chóralnych zaprezentowały się w kaliskich kościołach:

  • w Bazylice św. Józefa o godz. 11.00 - Jasnogórski Zespól Wokalny "Camerata" - podczas Mszy Świętej, której przewodniczył Kustosz Sankyutarium, ks. Prałat Jacek Plota;
  • w Katedrze Kaliskiej o godz. 11.15 - Chór Chłopięco-Męski Bazyliki Kaliskiej.

W poprzednich latach występowały tu m.in. Kraków Gospel Choir, Towarzystwo Śpiewacze "Lutnia" z Koła, Chór "Aksion" Prawosławnej Katedry św. Mikołaja w Białymstoku, Chór Chłopięco-Młodzieżowy Państwowej Akademii Muzycznej im. Piotra Czajkowskiego w Kijowie, Chór Chłopięcy Bazyliki Matki Bożej Bolesnej w Limanowej, Chór Żydowski "Clil", Pueri Cantores Plocenses, a także Chór "Castellum Cantans" z Kórnika.