In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Sobota, 26 Marca 2011

ks. Łukasz Przybyła

XVII Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet Katolickich

Po raz siedemnasty Kaliskie Sanktuarium nawiedziły 26 marca 2011 roku członkinie Polskiego Związku Kobiet Katolickich z całej Polski.

Galeria

Hasłem tegorocznej pielgrzymki były słowa z Ogólnopolskiego Programu Duszpasterskiego: "Komunia z Bogiem w małżeństwie i rodzinie". Spotkanie rozpoczął o godzinie 10.30 Kustosz Sanktuarium św. Józefa, ks. prałat Jacek Plota oraz Diecezjalny Duszpasterz Kobiet, ks. kanonik Adam Modliński. W klimat spotkania wprowadził pielgrzymów program słowno-muzyczny zatytułowany: Jan Paweł II - Poeta, przygotowany przez uczniów Gimnazjum im. Jana Pawła II z Krotoszyna.

Następnie konferencję na temat: "Kobieta i żona geniuszem pomocy odpowiedniej dla męża i innych ludzi" wygłosiła pani dr Maria Jankowska, z Warszawy, Prezes PZKK.

O godzinie 12.00 Eucharystię w intencji członków PZKK sprawował Biskup Kaliski Stanisław Napierała.  Towarzyszyło mu sześciu kapłanów, w tym Krajowy Duszpasterz Kobiet, ks. prałat Tomasz Król z Warszawy. W homilii Ksiądz Biskup przypomniaŁ słowa Pani Prezes PZKK: Tu, u św. Józefa, nie czujemy się samotne i opuszczone. W nawiązaniu do nich powiedział: Doświadczacie tej szczególnej obecności, niewidzialnej, ale jakoś dyskretnej i w której św. Józef jest i z wami przebywa, że wasze sprawy bierze i przedstawia Jezusowi, którego był Opiekunem, Zbawicielowi świata, a Pan Jezus Józefowi na pewno nie odmówi. Homilia stała się rozwinięciem tematu pielgrzymki "Komunia z Bogiem w małżeństwie i rodzinie". Komunia z Bogiem - co to jest? - rozpoczął Ksiądz Biskup. To Komunia we Mszy Świętej, owszem, ale tu chodzi jeszcze o coś więcej. Komunia to Kościół. Komunia jest imieniem Kościoła. To Kościół widziany od wewnątrz, od tego, co jest Misterium Kościoła. Ksiądz Biskup przypomniał jednocześnie, że dzisiaj świat bardziej patrzy na Kościół przez pryzmat tego, co zewnętrzne, oceniając go po tym, czyniąc sondaże i atakując go. Czynią to nawet ludzie, któzy uważają się za wierzących, zapominając o tym, że sami są tym Kościołem. Tymczasem głębia Kościoła jest w jego wnętrzu i to najlepiej okresla własnie słowo Komunia. Jest ona swoistą relacją, jaka jest w Kościele między Bogiem i ludźmi i między ludźmi samymi. A relację tą kształtuje Miłość. To nią odpowiadamy Bogu na Jego Milość i w niej ksztaltujemy nasze relacje.

Kościół jako komunia w małżeństwie i w rodzinie - To kolejna myśl w homilii rozwijająca temat Pielgrzymki. Pierwsza Komunia, pierwszy Kościół był w małżeństwie Józefa i Maryi i w rodzinie Zbawiciela, opartej na tym małzeństwie. Tam jest poczatek Kościoła, więzi Boga z ludźmi i ludzi między sobą. To Domowy Kościół, który jest wzrocem każdej rodziny, która jest powołana do tego, by być Domowym Kościołem i Komunią z Bogiem i między soba. W tej Komunii wszyscy są obdarowani Miłością Boga, On ich kocha, jest obecny w ich życiu, prowadzi ich i wtedy wszystko się układa, a jesli są nawet jakieś problemy, to dzięki tej Jego obecności małżonkowie potrafią je rozwiązywać razem, pmagając sobie wzajemnie.

I jeszcze jedno ważne wskazanie Księdza Biskupa, nawiązujace do tematu wystapienia Pani Prezes, Marii Jankowskiej. Nie tylko małzonka jest pomocą dla męża, ale i mąż dla swojej żony. Jest nawet większą pomocą, jeśli tylko dojrzał do tego, czym jest mężczyzna, małzonek, ojeciec. Kiedy jest oparciem dla kobiety, stwarza warunki dla ich rodziny, staje się pomocą dla żony. Gdzie mężczyzna jest na swoim miejscu, tam jest ciepło, bezpieczeństwo i wtedy małzonka okazuje się w pełni w swych talentach i zdolnościach.

Po zakończonej Mszy Świętej członkinie Polskiego Związku Kobiet Katolickich tradycyjnie odmówiły Akt Zawierzenia św. Józefowi w kaplicy Cudownego Obrazu.

Na wszystkich również czekała ciepła zupa pomidorowa z kotła. Pielgrzymowanie zakończył wspólny różaniec.

Przedstawicielki Związku Kobiet Katolickich przybywają do świętego Józefa Kaliskiego każdego roku regularnie począwszy od 8 kwietnian 1995 roku. Ich pielgrzymowaniu towarzyszy zatrzymanie się nad palącymi problemami współczesnymi oraz zawierzenie wszystkich sprawy kobiet i Związku opiece Świętego Józefa.

 

PISAŁ O TYM RÓWNIEŻ KAI:

Po raz 17. do św. Józefa Kaliskiego przybyły członkinie Polskiego Związku Kobiet Katolickich z całej Polski. Tegoroczną pielgrzymkę zorganizowano pod hasłem „Komunia z Bogiem w małżeństwie i rodzinie".

Uczestników pielgrzymki powitali: kustosz kaliskiej bazyliki ks. prał. Jacek Plota i diecezjalny duszpasterz kobiet ks. kan. Adam Modliński. W klimat spotkania wprowadził pielgrzymów program słowno-muzyczny zatytułowany: „Jan Paweł II – Poeta" przygotowany przez uczniów Gimnazjum im. Jana Pawła II z Krotoszyna.

Konferencję na temat: „Kobieta i żona geniuszem pomocy odpowiedniej dla męża i innych ludzi" wygłosiła prezes Polskiego Związku Kobiet Katolickich Maria Jankowska. Prelegentka wskazała, że Bóg postawił przed kobietą zadania, które wymagają predyspozycji cielesnych, psychicznych i duchowych. Podkreśliła, że najbardziej wyróżniającą cechą kobiety jest jej powołanie do macierzyństwa. Stwierdziła, że bycie matką jest najwspanialszym zamysłem Bożym wobec kobiety.

Mszy św. przewodniczył ordynariusz kaliski bp Stanisław Napierała w asyście kapłanów, wśród których był krajowy duszpasterz kobiet ks. prałat Tomasz Król z Warszawy. W homilii biskup odwołał się do hasła pielgrzymki i wyjaśnił pojęcie komunii. - Komunia jest imieniem Kościoła. Jest to Kościół widziany od wewnątrz, a nie tylko poprzez zewnętrzne, społeczne przejawy – mówił.

Stwierdził, że obecnie ludzie patrzą na Kościół przez pryzmat tego, co zewnętrzne, czyniąc sondaże i atakując go. - O Kościele słyszy się różne rzeczy, a czasem nawet w te rozmowy nieprzychylne Kościołowi, wprost atakujące go, włączają się ludzie wierzący, zapominając, że mówią o sobie, bo Kościół Jezusa Chrystusa jest w nas – powiedział celebrans.

Biskup przypomniał, że pierwszy Kościół był w małżeństwie Maryi i Józefa. - W Świętej Rodzinie pojawiła się wspólnota z Bogiem i między ludźmi. To był pierwszy Kościół, nazwany później Kościołem Domowym, który jest wzorcem naszej rodziny powołanej do tego, żeby być komunią z Bogiem i między sobą – stwierdził.

Biskup kaliski nawiązał do wystąpienia Marii Jankowskiej dodając, że nie tylko małżonka jest pomocą dla męża, ale także mąż jest pomocą dla żony. – Gdy mężczyzna jest na swoim miejscu w rodzinie, tam jest ciepło, tam jest bezpieczeństwo, tam wszyscy dobrze się czują – mówił bp Napierała i dodał, że komunia z Bogiem i ludźmi w rodzinie opartej na sakramentalnym małżeństwie mężczyzny i kobiety jest wielkim dobrem.

Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu prezes Polskiego Związku Kobiet Katolickich odczytała akt zawierzenia wszystkich kobiet św. Józefowi. Pielgrzymkę zakończyło nabożeństwo różańcowe.

Przedstawicielki Polskiego Związku Kobiet Katolickich przybywają do św. Józefa Kaliskiego każdego roku regularnie począwszy od 8 kwietnia 1995 r. Ich pielgrzymowaniu towarzyszy zatrzymanie się nad współczesnymi problemami oraz zawierzenie wszystkich spraw kobiet opiece św. Józefa.