In Englisch In Italiano Auf Deutsch
Dom Pielgrzyma im. Św. Józefa
Dołącz do nas na Facebook'u

Wtorek, 14 Grudnia 2010

ks. Łukasz Przybyła

Ogólnopolska Pielgrzymka Werbistów

Do Sanktuarium św. Józefa we wtorek, 14 grudnia, w dokładnie 75 rocznicę powołania przez o. Józefa Grendera Polskiej Prowincji Zgromadzenia Słowa Bożego przybyli w zorganizowanej pielgrzymce Księża Werbiści z całej Polski i z poza jej granic.

Galeria

Przed południem ponad stu Księży i Alumnów Pielgrzymów zostało przywitanych i zapoznanych z historią Cudownego Obrazu św. Józefa Kaliskiego przez Kustosza Sanktuarium, ks. prałata Jacka Plotę. Kapłani nawiedzili również Kaplicę Męczeństwa i Wdzięczności, upamiętniającą obozową śmierć między innymi wielu Werbistów.

W południe Mszy Swiętej przewodniczył Biskup Ełcki Jerzy Mazur, wywodzący się ze Zgromadzenia Słowa Bożego. Sprawował ją w intencji Księży Werbistów posługujących na terenie kraju oraz w siedemdziesięciu placówkach misyjnych na całym świecie a takze w intencji zmarłych kapłanów.

Homilię wygłosił Prowincjał o. Andrzej Danilewicz. W swoim słowie zauważył dwa ważne podobieństwa między Werbistami a ich obecnością w Kaliskim Sanktuarium. Pierwsze podobieństwo to pielgrzymka. Swięta Rodzina w Obrazie Kaliskim pielgrzymuje, udaje się na uroczystości do Jerozolimy. Werbiści skolei przybyli w rocznicę utworzenia Prowinji Polskiej na uroczystości do św. Józefa, do Kalisza, a to własnie Opiekun Zbawiciela tu czczony jest głównym Patronem Zgromadzenia. Pielgrzymowanie Księży Werbistów ma charakter odnowienia ducha przez zbliżenie się do Boga w miejscu, w którym wydaje się On być bliższy. Przybyli tu dziękować za 75 lat obecności w Polsce i 135 lat istnienia w świecie. Drugie podobieństwo wynika z obecności w Obrazie św. Józefa Trójcy Swiętej, która jest jednocześnie przedmiotem szczególnej czci w charyzmacie Księży Werbistów. O. Arnold Jansen, założyciel i odnowiciel teologii trynitarnej w duchowości werbistów, polecił właśnie szerzenie kultu Trójcy Swiętej jako zasadniczą ich misję. Homilię Ojciec Prowincjał zakończył słowami: "Nasze uszy usłyszały Słowo Boże, nasze oczy zobaczyły Obraz, niech nasze serca nakarmią się teraz Jezusem. Sw. Józefie, ochraniaj go w nas."

HOMILIA w CAŁOŚCI TUTAJ

Po zakończonej Eucharystii Bp Jerzy Mazur zawierzył Zgromadzenie Słowa Bożego św. Józefowi w Kaplicy Cudownego Obrazu.

 

O TYM WYDARZENIU TAKŻE TUTAJ