In Englisch In Italiano Auf Deutsch
Dom Pielgrzyma im. Św. Józefa
Dołącz do nas na Facebook'u

Sobota, 25 Września 2010

XV Ogólnopolska Pielgrzymka
Stowarzyszenia Civitas Christiana

25 września przedstawiciele władz statutowych oraz członkowie i sympatycy naszego Stowarzyszenia wzięli udział w corocznej pielgrzymce do Sanktuarium św. Józefa w Bazylice p. w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kaliszu. Pielgrzymka stanowiła symboliczne zamknięcie roku dziękczynno-modlitewnego, rozpoczętego w Ostrej Bramie w Wilnie. Stanowił on akt wdzięczności za łaskę przemiany Polski i naszego środowiska w minionym dwudziestoleciu oraz prośby o dalszą opiekę Bożą na odpowiedzialnej drodze służby Kościołowi i Ojczyźnie.

Galeria

Pielgrzymkę rozpoczęło spotkanie w Centrum Kultury i Sztuki, podczas którego wystąpili Wiceprzewodniczący Rady Głównej Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” i zarazem Przewodniczący Oddziału Okręgowego w Poznaniu Karol Irmler, Przewodnicząca Oddziału w Kaliszu Urszula Pilarska oraz jeden z głównych pomysłodawców pielgrzymek do Sanktuarium św. Józefa, Marian Rybicki. Opowiedzieli oni o wieloletnim zaangażowaniu Stowarzyszenia w pracę organiczną na rzecz zdrowego modelu polskiej rodziny, będącej niezastąpioną szkołą patriotyzmu, wartości narodowych i zaangażowania obywatelskiego.
Zebrani wysłuchali również krótkiego koncertu polskich pieśni patriotycznych w wykonaniu młodzieżowego chóru „Dysonans”.

Centralnym punktem kaliskiej peregrynacji była uroczysta Msza św. w Sanktuarium św. Józefa – Bazylice Wniebowzięcia NMP, koncelebrowana pod przewodnictwem JE ks. bpa Stanisława Napierały, Ordynariusza Diecezji Kaliskiej. W okolicznościowej homilii zwrócił on uwagę, że jedynym środkiem zaradczym wobec chaosu współczesnej cywilizacji, która zapomniała o orędziu Ewangelii jest budowa kultury stawiającej ponownie w swoim centrum Boga i relację człowieka do wartości nadprzyrodzonych. „W tym tkwi wielkie powołanie „Civitas Christiana”, któremu pozostańcie zawsze wierni” –wskazał ksiądz bp Napierała.

Z wdzięczności za dotychczasowe łaski i z prośbą o prowadzenie drogą Świętej Rodziny, członkowie Stowarzyszenia ofiarowali św. Józefowi srebrno-bursztynowy ryngraf zaprojektowany przez Mariusza Drapikowskiego, wykonawcę m. in. złotych sukienek dla Matki Bożej Częstochowskiej. Na ręce Biskupa Kaliskiego dar przekazała wielodzietna jedenasto osobowa rodzina państwa Popiałkiewiczów z Poznania związana od wielu lat z działalnością naszego Stowarzyszenia.

Szersza relacja z jubileuszowej pielgrzymki opublikowana zostanie wkrótce w październikowym (10) numerze miesięcznika „Nasz Głos”.