In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Sobota, 25 Września 2010

XV Ogólnopolska Pielgrzymka
Stowarzyszenia Civitas Christiana

25 września przedstawiciele władz statutowych oraz członkowie i sympatycy naszego Stowarzyszenia wzięli udział w corocznej pielgrzymce do Sanktuarium św. Józefa w Bazylice p. w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kaliszu. Pielgrzymka stanowiła symboliczne zamknięcie roku dziękczynno-modlitewnego, rozpoczętego w Ostrej Bramie w Wilnie. Stanowił on akt wdzięczności za łaskę przemiany Polski i naszego środowiska w minionym dwudziestoleciu oraz prośby o dalszą opiekę Bożą na odpowiedzialnej drodze służby Kościołowi i Ojczyźnie.

Galeria

Pielgrzymkę rozpoczęło spotkanie w Centrum Kultury i Sztuki, podczas którego wystąpili Wiceprzewodniczący Rady Głównej Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” i zarazem Przewodniczący Oddziału Okręgowego w Poznaniu Karol Irmler, Przewodnicząca Oddziału w Kaliszu Urszula Pilarska oraz jeden z głównych pomysłodawców pielgrzymek do Sanktuarium św. Józefa, Marian Rybicki. Opowiedzieli oni o wieloletnim zaangażowaniu Stowarzyszenia w pracę organiczną na rzecz zdrowego modelu polskiej rodziny, będącej niezastąpioną szkołą patriotyzmu, wartości narodowych i zaangażowania obywatelskiego.
Zebrani wysłuchali również krótkiego koncertu polskich pieśni patriotycznych w wykonaniu młodzieżowego chóru „Dysonans”.

Centralnym punktem kaliskiej peregrynacji była uroczysta Msza św. w Sanktuarium św. Józefa – Bazylice Wniebowzięcia NMP, koncelebrowana pod przewodnictwem JE ks. bpa Stanisława Napierały, Ordynariusza Diecezji Kaliskiej. W okolicznościowej homilii zwrócił on uwagę, że jedynym środkiem zaradczym wobec chaosu współczesnej cywilizacji, która zapomniała o orędziu Ewangelii jest budowa kultury stawiającej ponownie w swoim centrum Boga i relację człowieka do wartości nadprzyrodzonych. „W tym tkwi wielkie powołanie „Civitas Christiana”, któremu pozostańcie zawsze wierni” –wskazał ksiądz bp Napierała.

Z wdzięczności za dotychczasowe łaski i z prośbą o prowadzenie drogą Świętej Rodziny, członkowie Stowarzyszenia ofiarowali św. Józefowi srebrno-bursztynowy ryngraf zaprojektowany przez Mariusza Drapikowskiego, wykonawcę m. in. złotych sukienek dla Matki Bożej Częstochowskiej. Na ręce Biskupa Kaliskiego dar przekazała wielodzietna jedenasto osobowa rodzina państwa Popiałkiewiczów z Poznania związana od wielu lat z działalnością naszego Stowarzyszenia.

Szersza relacja z jubileuszowej pielgrzymki opublikowana zostanie wkrótce w październikowym (10) numerze miesięcznika „Nasz Głos”.