In Englisch In Italiano Auf Deutsch
Dom Pielgrzyma im. Św. Józefa
Dołącz do nas na Facebook'u

Sobota, 11 Września 2010

ks. Łukasz Przybyła

Maryja nawiedza parafie Diecezji Kaliskiej

Po wielu miesiącach przygotowań 11 września 2010 roku do Diecezji Kaliskiej przybyła Kopia Wizerunku Pani Jasnogórskiej, która w ciągu roku odwiedzi każdą parafię diecezji.

Galeria

W słowie zapraszającym do udziału w uroczystości powitania obrazu Biskup Kaliski Stanisław Napierała pisał: "Jest to wydarzenie o historycznym znaczeniu w życiu naszej Diecezji. Chciałoby się za św. Elżbietą wołać: A skądże nam to, że Matka Pana naszego przychodzi do nas. Wierzymy, że posyła nam Ją Pan Jezus. Z Nią będzie nam, ludziom zagubionym, łatwiej odnaleźć drogę do Boga, zdobyć się na odwagę, aby otworzyć Mu drzwi serca i Go przyjąć. I tak na nowo odnaleźć pokój wnętrza, radość, moc Ducha."

Uroczystość powitania Obrazu odbyła się na Placu św. Józefa na specjalnie przygotowanym Ołtarzu Nawiedzenia. Od godziny 16.00 przybyli z całej diecezji wierni trwali na modlitwie, oczekując na przybycie Obrazu w specjalnie przygotowanych na tę okoliczność sektorach. Wśród tysięcy oczekujących wiernych było ponad dwóstu kapłanów, 33 biskupów z Polski, kilkaset sióstr zakonnych, grupy duszpasterskie, poczty sztandarowe, delegacje parlamentarzystów, władz miejskich, powiatowych, gminnych i samorządowych. Nie zabrakło przedstawicieli żadnej z parafii Diecezji Kaliskiej. Modlitwie oczekiwania przewodniczyli kapłani, a śpiew poprowadziło kilkanaście zrzeszonych chórów i kilka orkiestr.

O godzinie 17.00 na Plac św. Józefa przyjechał z Łodzi specjalny samochód-kaplica. Wizerunek Maryi został powitany w uroczystej procesji. Nieśli go na swoich ramionach przedstawiciele Akcji Katolickiej, Caritas, Rad Duszpasterskich i Ekonomicznych, służba zdrowia, policja, straż pożarna, matki, ojcowie i młodzież, Bractwo Kurkowe, Bractwo św. Józefa, Straż Rzymska, studenci, siostry zakonne, klerycy i kapłani. Rozważania podczas procesji, w oparciu o modlitwę Pod Twoją obronę, poprowadził ks. prałat Henryk Orszulak, wikariusz biskupi. Po umiejscowieniu Obrazu w Ołtarzu Nawiedzenia odczytano telegram papieża Benedykta XVI, po którym Biskup Kaliski Stanisław Napierała powitał Wizerunek Maryi w progach Diecezji Kaliskiej.

Procesja

Mszy Świętej koncelebrowanej przewodniczył Prymas Polski arcybiskup Józef Kowalczyk a homilię wygłosił arcybiskup Andrzej Dzięga, Metropolita Szczecińsko-Kamieński.

Kończąc Eucharystię, Prymas Posli ks. abp Józef Kowlaczyk zwrócił się do Maryi i wiernych w słowach: "Pani Jasnogórska, nie przestawaj podczas tej drogi nawiedzenia ukazywać wszystkim Twojego Syna. Nie przestawaj uczyć wzajemnego zaufania, braterstwa i solidarności, odpowiedzialności za dobro wspólne, którym jest Polska i Kościół, budowania kompromisów, a nie konfliktów, solidarności braterskiej i miłości bliźniego nie tyle słowami, ile postawą i czynem."

Po zakończonej Eucharystii Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej wprowadzono do Bazyliki Św. Józefa, w której rozpoczęło się całonocne czuwanie.

Po uroczystym powitaniu Obrazu w Kaliszu Wizerunek rozpocznie wędrówkę po kolejnych parafiach Diecezji Kaliskiej. W każdej będzie przez jedną dobę. Peregrynacja zakończy się 23 października 2011 roku w Kaliskiej Katedrze.

Warto zaznaczyć, że rozpoczęta 11 września 2010 roku w Diecezji Kaliskiej peregrynacja jest już drugim nawiedzeniem obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Poprzednie trwało od sierpnia 1957 roku aż do roku 1980 i wówczas było elementem przygotowań do milenium chrztu Polski.