In Englisch In Italiano Auf Deutsch
Dom Pielgrzyma im. Św. Józefa
Dołącz do nas na Facebook'u

Sobota, 29 Maja 2010

Ks. Łukasz Przybyła

Procesja "Od Wojciecha do Józefa"

Ulicami miasta Kalisza przeszła w sobotę o godzinie 20.00 tradycyjna procesja "Od Wojciecha do Józefa". To inauguracja dorocznego Odpustu ku czci Opieki Świętego Józefa, Opiekuna Miasta Kalisza i Diecezji Kaliskiej.

Galeria

Korzenie procesji tkwią w pielgrzymce Jana Pawła II do Kaliszu 4 czerwca 1997 roku. Ojciec Święty przybył tu ze względu na św. Józefa. Po pielgrzymce papieskiej powstała procesja na wzór procesji w Krakowie do św. Stanisława i w Gnieźnie do św. Wojciecha. Całe miasto wychodzi pokłonić się swojemu Patronowi. Niesiony jest także wizerunek św. Józefa w kopii obrazu, znajdującego się na co dzień w Seminarium Duchownym. Obrazowi towarzyszą relikwie św. Wojciecha i innych świętych.

Procesji przewodniczył Biskup Kaliski Stanisław Napierała, duchowieństwo, władze miasta, przedstawiciele różnych stowarzyszeń i zawodów, grupy duszpasterskie oraz mieszkańcy miasta i wielu przybyłych wiernych z terenu Diecezji Kaliskiej. Na czas przejścia procesji ulice i domy są specjalnie udekorowane.

Rozpoczęta na kaliskim Zawodziu, swój koniec ma Placu św. Józefa. Tu Biskup Kaliski przedstawił obecne wspólnoty, Bractwo Strzelców Kurkowych wystrzeliło tradycyjną salwę honorową a członkowie ZSespołu Śpiewaczego "Tursko" zagrali i zaśpiewali ciesząc oczy i uczy wszystkich uczestników procesji.

Procesja "Od Wojciecha do Józefa" jest formą podziękowania św. Józefowi za Jego opiekę. W tym roku powodów do wdzięczności jest więcej niż zwykle. Miasto szczęśliwie uniknęło katastrofalnej powodzi. Omijają je również inne kataklizmy.