In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 4 Lutego 2010

Ks. Łukasz Przybyła

Mówmy dobrze
o naszych kapłanach w rodzinie

„Poznajmy wielkich kapłanów - mówmy o nich w naszych rodzinach” – to temat lutowego spotkania modlitewnego w intencji rodzin i obrony poczętego życia.  Świętość kapłańska została przedstawiona na przykładzie św. abpa Zygmunta Szczęsnego Felińskiego i Sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki.

Galeria

Na początku spotkania Kustosz Sanktuarium, Ks. Prałat Jacek Plota powiedział: „W dniu 19 czerwca 2009r. Ojciec Święty Benedykt XVI ustanowił w całym Kościele Rok Kapłański, który będzie trwał do 11 czerwca 2010r. W każdy pierwszy czwartek miesiąca spotykamy się w Domu Św. Józefa w "Polskim Nazarecie" aby zanosić do Boga przez wstawiennictwo Św. Józefa modlitwy w intencji poczętego życia i rodzin, a dziś w sposób szczególny modlimy się za kapłanów bo przecież powołania do kapłaństwa i życia zakonnego rodzą się i dojrzewają w rodzinie. Rodzina jest pierwszym domowym seminarium. Kapłan zostaje z pośród ludu wzięty i dla ludu ustanowiony w tym co od Boga pochodzi. Skierujmy więc nasze myśli i modlitwy do tych , którzy swoje życie poświęcili szczególnej służbie Bogu, Kościołowi i ludziom.”

Po modlitwie kleryków WSD w Kaliszu przed cudownym obrazem św. Józefa, konferencję, a właściwie świadectwo nt. "Ksiądz Jerzy Popiełuszko - takiego Go zapamiętaliśmy" wygłosił Ks. Prałat dr Jan Sikorski, kapłan archidiecezji warszawskiej oraz pan Stefan Melak.

Ks. prał. dr Jan Sikorski to kapłan archidiecezji warszawskiej, od 1989 roku naczelny kapelan więziennictwa RP, założyciel Bractwa Więziennego. W latach 1981-82 duszpasterz internowanych w Białołęce, po śmierci Księdza Jerzego Popiełuszki powierzono mu sprawowanie Mszy świętych za Ojczyznę na warszawskim Żoliborzu. Jest doktorem teologii, od 1986 był proboszczem parafii św. Józefa Oblubieńca w Warszawie. Obecnie wikariusz biskupi ds. duchowieństwa, ojciec duchowny kapłanów archidiecezji warszawskiej

Stefan Melak - 1980-1981 członek redakcji niezależnych czasopism: „Niepodległość”, „Gazeta Polska”, kolporter prasy niezależnej, 13 XII 1981 internowany w Warszawie-Białołęce, Jaworzu i Darłówku, zwolniony 24 X 1982. Organizator pielgrzymek, rajdów „szlakiem niepodległości”, niezależnych wykładów; represjonowany: wielokrotnie zatrzymywany i bity. W l. 90. projektował pomniki ofiar Katynia, Miednoje i Charkowa, w 1991 w Miednoje i Charkowie z jego inspiracji postawiono krzyże upamiętniające pomordowanych Polaków. Od 2006 publicysta „Gazety Polskiej” i „Naszego Dziennika”. Autor książek i artykułów na temat zbrodni katyńskiej. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

A następnie Mszy Św. koncelebrowanej przewodniczył i Słowo Boże wygłosił Ksiądz Biskup Paweł Cieślik - biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Wśród koncelebrujących kapłanów obecny był również ks. Wiesław Wójcik, Chrystusowiec - Moderator Ruchu Apostolstwa Emigracyjnego z Poznania, który sprawował Mszę Świętą w intencji wszystkich Rodaków żyjących i pracujących poza granicami naszej Ojczyzny, za ich duszpasterzy i siostry zakonne, aby w środowiskach emigracyjnych dawali odważny przykład miłości Boga oraz przywiązania do polskich tradycji religijnych i kulturowych.

Wśród zaproszonych gości obecny był także Pan dr Jan Mosiński, przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" Wielkopolska Południowa oraz poczty sztandarowe:

  1. Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Wielkopolska Południowa.
  2. Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” FWR „Runotex” Kalisz SA
  3. Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” EKK „Wagon” Spółka z o.o. Ostrów Wielkopolski
  4. Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” WSK-PZL Kalisza SA
  5. Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Koncern ENERGA SA Oddział w Kaliszu.
  6. Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” NESTLE Kalisz SA
  7. Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Zakładów Linii Kolejowych w Ostrowie Wielkopolskim
  8. Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” ZPJ „Wistil” Kalisz
  9. Rady Oddziału Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” w Ostrowie Wlkp.