In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 4 Kwietnia 2024

Kwietniowe nabożeństwo w intencji rodzin i obrony poczętego życia

Ewa Kotowska-Rasiak

Prawdziwe wychowanie człowieka wyraża się w braniu odpowiedzialności za dom, Kościół, całe społeczeństwo – mówił bp Adrian Put, który 4 kwietnia przewodniczył w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia poczętego.

Temat kwietniowego spotkania brzmiał: „Prawda o zmartwychwstaniu Jezusa zobowiązuje do codziennego świadectwa wiary w domu, rodzinie, wspólnocie, miejscu pracy”.

Księży biskupów, kapłanów i wiernych powitał ks. prałat Jacek Plota. - We wtorek 2 kwietnia obchodziliśmy 19-tą rocznicę odejścia do Domu Ojca św. Jana Pawła II, naszego Wielkiego Rodaka, którego pontyfikat wypełniony był troską o rodzinę, o poczęte życie, o człowieka i jego godność. Podczas pobytu w Kaliszu 4 czerwca 1997 roku św. Jan Paweł II wskazał św. Józefa jako pierwszego wielkiego obrońcę życia i jego opiece zawierzył wszystkie rodziny w naszej Ojczyźnie oraz obronę poczętego życia w Polsce i na świecie.

Wygłoszona wówczas homilia jest swoistym testamentem. Ojciec Święty wówczas powiedział: „Obowiązek służby życiu spoczywa na wszystkich i na każdym z nas, ale ta odpowiedzialność w szczególny sposób spoczywa na rodzinie, która jest „wspólnotą życia i miłości”. Bracia i siostry ani na chwilę nie zapominajcie jak wielką wartością jest rodzina. /…/ Prawo do życia nie jest kwestią światopoglądu, nie jest prawem religijnym, ale jest prawem człowieka”. Ten testament staramy się wypełniać przez comiesięczne pierwszoczwartkowe spotkania modlitewne, które już prawie od 20 lat tu w „Polskim Nazarecie” gromadzą wiernych i są transmitowane przez Radio Maryja i telewizję Trwam. W tej modlitwie wspierają nas obecni w znaku relikwii św. Joanna Beretta Molla, św. Matka Teresa z Kalkuty i św. Jan Paweł II – powiedział kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Modlitwę do św. Józefa w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa poprowadził ks. Łukasz Urban. W ramach konferencji ks. Sławomir Kostrzewa, kapłan archidiecezji poznańskiej, duszpasterz studentów, małżeństw i rodzin, publicysta i kulturoznawca, prowadzący własny kanał ewangelizacyjny na YouTube wskazywał na rodzinę jako narzędzie ewangelizacji. Rozmowę prowadził ks. Mateusz Puchała, dyrektor Radia Rodzina i Telewizji Internetowej Dom Józefa.

Mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Adrian Put. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Damian Bryl, biskup pomocniczy Łukasz Buzun, kapłani, wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów ostrzeszowskiego, pleszewskiego i zdunowskiego oraz pielgrzymi z Polski.

W homilii bp Adrian Put wskazał, że wychowanie musi uwzględniać całą prawdę o człowieku. - Jakim zubożeniem człowieka byłoby myślenie, że wychowanie to tylko to, co dotyczy naszej fizyczności, ewentualnie naszej psychiki czy intelektu. Jakim zubożeniem byłoby dla człowieka, gdybyśmy pozbawili się owej perspektywy duchowej w życiu. Prawdziwe wychowanie człowieka musi uwzględniać zarówno obszar duchowy, jak i obszar fizyczny, zarówno to, co należy do rzeczywistości Bożej i to, co należy do porządku stworzonego – powiedział celebrans.

Odwołując się do Psalmu z dnia stwierdził, że wychowania potrzebują nie tylko młode pokolenia. - Człowieczeństwo musi w nas nieustannie wzrastać. Nigdy nie jest za późno na to, aby móc stać się w pełni człowiekiem według planu Bożego. Może być tak, że ktoś się sprzeciwi owej godności człowieka w sobie, ale nigdy nie jest za późno na to, aby dzięki łasce Bożej na nowo odpowiedzieć na marzenie Boże, aby człowiek z Psalmu 8 mógł w nas się wyrazić – zaznaczył kaznodzieja.

Akcentował, że w wychowywaniu ważne jest nie tylko przekazywanie wiedzy i umiejętności, ale uczenie odpowiedzialności. - Prawdziwa dojrzałość w wychowaniu zawsze będzie polegała na odpowiedzialności. Odpowiedzialny człowiek to odpowiedzialny ojciec, mąż, odpowiedzialna żona, matka. Nie da się budować społeczeństwa tak długo, gdy te nasze podstawowe relacje wynikające z zobowiązań rodzinnych będą zachwiane. Jak można być kimś, kto stoi na czele społeczeństwa, kiedy z domu nie wyniosę tej podstawowej umiejętności bycia odpowiedzialnym za to, co robię i co czynię – mówił biskup pomocniczy diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Przekonywał, że dojrzałość duchową człowiek kształtuje poprzez Słowo Boże, liturgię i wspólnotę Kościoła. – Wychowanie to nie tylko przekaz wiedzy i kształtowanie pewnych umiejętności, to nie tylko wychowanie nas do tego świata, ale prawdziwe wychowanie będzie dotyczyło tego, co nadprzyrodzone, bo chodzi o pełną prawdę o człowieku – zaakcentował bp Put.

Homilia ks. bp. Adriana Puty

Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa Kaliskiego bp Adrian Put zawierzył św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.

W przemówieniu biskup kaliski prosił wiernych o modlitwę w intencji małżeństw i rodzin przeżywających trudności. – Proszę módlmy się za małżeństwa i rodziny, które mierzą się z chorobą dziecka czy innego członka rodziny. Obok tej modlitwy ważne jest także nasze wyjście i pomoc. Wspierajmy tych, którym jest trudno, np. przyjąć dziecko, którym ich Pan Bóg obdarzył. Bądźmy wsparciem i umocnieniem – mówił bp Damian Bryl.

O. Tadeusz Rydzyk zachęcał, aby modlić się za Kościół i ojczyznę. Wskazywał, że we współczesnym świecie potrzeba rzetelnych dziennikarzy.

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Radio Rodzina.

Galeria fotografii