In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 1 Lutego 2024

Lutowe nabożeństwo w intencji rodzin i obrony poczętego życia

Ewa Kotowska-Rasiak

Prawdziwa miłość musi być odpowiedzialna i odważna. Jeśli kochamy ojczyznę musimy być za nią odpowiedzialni – mówił bp Piotr Turzyński, który 1 lutego przewodniczył w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia poczętego.

Temat lutowego spotkania brzmiał: „Chorzy, słabi i ubodzy w sercu Kościoła. Św. Józefie, nadziejo chorych módl się za nami”. Księży biskupów, kapłanów i wiernych powitał ks. prałat Jacek Plota, a modlitwę do św. Józefa w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa poprowadził ks. Robert Szymura.

W ramach konferencji nt. „Leczyć chorego poprzez leczenie relacji – chory potrzebuje bliskości pełnej współczucia” ks. prałat dr Arkadiusz Zawistowski, kapłan diecezji warszawsko-praskiej, krajowy duszpasterz służby zdrowia i Marek Przybył, przewodniczący Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Kaliszu wskazywali na ogromną rolę lekarzy, pielęgniarek, osób opiekujących się chorymi, a także księży kapelanów posługujących chorym i cierpiącym. Podkreślali, że chorzy potrzebują bliskości, dobrego słowa i uśmiechu. Rozmowę z gośćmi prowadził ks. Mateusz Puchała, dyrektor Radia Rodzina i Telewizji Internetowej Dom Józefa.

Mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy diecezji radomskiej Piotr Turzyński. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Damian Bryl, biskup pomocniczy Łukasz Buzun, ks. prałat Jacek Plota, kustosz sanktuarium, kapłani, wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów bolesławieckiego, mikstackiego i odolanowskiego oraz pielgrzymi z Polski.

W homilii bp Piotr Turzyński skupił się na słowie odpowiedzialność.

Nawiązując do zbliżającego się Światowego Dnia Chorego wskazywał, że bardzo ważne jest to, aby cierpiący człowiek nie był w izolacji, by znalazł się obok niego ktoś kto weźmie za niego odpowiedzialność. - Jak ważne jest, by odpowiedzialny był lekarz, by odpowiedzialna była pielęgniarka, by odpowiedzialni byli bliscy osoby chorej – powiedział celebrans.

Akcentował, że każdy człowiek powinien być odpowiedzialny za nowe życie. - Jak ważne jest dzisiaj poczucie odpowiedzialności za nowe życie, za niewinnego człowieka poczętego w łonie matki, człowieka absolutnie bezbronnego. Potrzeba odpowiedzialności za konkretną kobietę, za poczęte życie i za losy Polski, bo jak nas będzie mało, to po prostu zginiemy – stwierdził kaznodzieja.

Podkreślał, że bardzo ważną rolę spełniają okna życia. - Jak matka nie może sama wychować dziecka z różnych powodów, to niech urodzi i zostawi w oknie życia, bo są rodziny, które czekają i to dzieciątko będzie pociechą dla kogoś innego. Cudowny jest ten pomysł Kościoła związany z tworzeniem okien życia. To jest antidotum na aborcję – zaznaczył biskup pomocniczy diecezji radomskiej.

Wskazał, że prawdziwa miłość musi być odpowiedzialna. - Jeśli kochamy ojczyznę to trzeba, żebyśmy byli za nią odpowiedzialni, żebyśmy nie zostawili tej odpowiedzialności ludziom bez sumienia, bez zasad, bez reguł – mówił hierarcha.

Apelował do rodziców, aby wzięli odpowiedzialność za polską szkołę. - Niech rodzicom nie będzie obojętne, czy dziecko idzie na religię czy nie, bo bez religii wychowamy barbarzyńców, którym nikt nie powie, że jest przykazanie czcij ojca swego i matkę swoją, nie kłam, nie czyń drugiemu, co tobie nie miłe – powiedział duchowny.

Zachęcał wiernych, aby byli świadkami wiary. - W imię odpowiedzialności za młodych trzeba dawać świadectwo wierze, mówić o tym, że jest sumienie, które mówi, co dobre i co złe. W imię odpowiedzialności trzeba mówić młodym, że ludzkie życie ma sens. W imię odpowiedzialności trzeba dawać światu nadzieję. Ta nadzieja jest w Chrystusie, który może wyprowadzić nas z każdej ciemności. On jest sensem naszego życia. W imię odpowiedzialności ufając Chrystusowi, bądźmy świadkami Boga – przekonywał bp Turzyński.

Homilia ks. bp. Piotra Turzyńskiego

Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa Kaliskiego bp Piotr Turzyński w obecności biskupów zawierzył św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone oraz osoby chore i cierpiące.

W swoim przemówieniu biskup kaliski zwrócił się do osób konsekrowanych dziękując im za świadectwo życia oddanego Panu Bogu. - Proszę bądźcie w waszym świadectwie czytelnym znakiem dla nas wszystkich. Bardzo tego świadectwa potrzebujemy. Wszystkie osoby konsekrowane pozdrawiam i zapewniam o modlitwie, szczególnie jutro w Światowym Dniu Życia Konsekrowanego – powiedział bp Damian Bryl.

O. Tadeusz Rydzyk wskazywał na ogromną rolę mediów katolickich. Podkreślał, że we współczesnym świecie potrzeba rzetelnych dziennikarzy.

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Radio Rodzina.