In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Środa, 17 Stycznia 2024

Obchody Dnia Judaizmu w Kaliszu

Ewa Kotowska-Rasiak

Niech wspominanie pięknego dziedzictwa wspólnoty żydowskiej w naszym mieście pomoże nam dzisiaj mądrze i umiejętnie budować pokój między nami – mówił biskup kaliski Damian Bryl podczas obchodów Dnia Judaizmu w auli Domu Pielgrzyma przy Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

XXVII Dzień Judaizmu obchodzono pod hasłem „Szalom/Pokój – dar Boga”. Spotkanie rozpoczęło się od zapalenia świec na menorze i modlitwy o pokój. Miała ona charakter nabożeństwa Słowa Bożego, podczas którego czytano fragmenty Księgi Izajasza i Księgi Jeremiasza przeplatane psalmami śpiewanymi przez Patrycję Kliber i rozważaniami kard. Grzegorza Rysia. Podczas nabożeństwa na skrzypcach zagrał Arkadiusz Hylewski. Modlitwie przewodniczył biskup kaliski Damian Bryl.

Po modlitwie wykład nt. „Biblia w epitafiach macew” wygłosił dr Krzysztof Morta z Uniwersytetu Wrocławskiego, a przedstawiciel Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta w Kaliszu Zbigniew Judasz przedstawił informację nt. prac na Starym Cmentarzu Żydowskim w Kaliszu.

W swoim wystąpieniu bp Bryl przypomniał, że przed II wojną światową społeczność żydowska stanowiła 1/3 mieszkańców Kalisza i zachęcał do poznawania tej historii i kultury.

Podkreślał, że biblia uczy, że pokój jest owocem Bożego błogosławieństwa. - Wojna jest czymś strasznym, okrutnym i trzeba robić wszystko, żeby jej nie było. Każdy z nas może wnieść coś ważnego w budowanie pokoju. Pokój, z którym przychodzi do nas dobry Bóg błogosławiąc nam najpierw dotyka naszych serc i napełnia je pokojem. Tylko ludzie, którzy mają pokój w sercu mogą pokój budować. Pamiętajmy o tych miejscach, gdzie toczy się wojna, wołajmy o pokój dla nich, ale troszczmy się także o pokój, zgodę i dobrą współpracę między nami. Niech wspominanie tego pięknego dziedzictwa wspólnoty żydowskiej w naszym mieście pomoże nam dzisiaj mądrze i umiejętnie budować pokój między nami – powiedział biskup kaliski.

W obchodach uczestniczyła Hila Marcinkowska, przewodnicząca Rady Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP, która podziękowała za organizowanie od ponad 20 lat Dnia Judaizmu w Kaliszu. Zaznaczyła, że nie można biernie przypatrywać się toczącym się wojnom. – Rozmawiamy o wojnach, ale co my jako ludzie możemy zrobić? Czy możemy być biernymi? Odpowiedź jest jedna: musimy pozostać ludźmi, to pierwszy krok do pokoju – powiedziała.

W spotkaniu wzięli udział także m.in. orionista ks. Antoni Wita, diecezjalny referent ds. ekumenizmu, ks. dr Krzysztof Kowalik i ks. Piotr Bałoniak, bibliści i organizatorzy spotkania, ks. prał. Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, Zbigniew Judasz, prezes Fundacji Znowu Razem.

Spotkanie zakończył poczęstunek złożony z potraw żydowskich.

Organizatorami Dnia Judaizmu były Diecezja Kaliska i Fundacja Znowu Razem.