In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 4 Stycznia 2024

Styczniowe nabożeństwo w intencji rodzin i obrony poczętego życia

Ewa Kotowska-Rasiak

Ilekroć będziemy zastanawiać się, w jaki sposób w naszej rodzinie może zamieszkać Pan Bóg, co zrobić jeszcze, żeby Pan był tam obecny to spójrzmy na św. Józefa i tak jak on dajmy się pociągnąć Chrystusowi – mówił bp Piotr Przyborek, który 4 stycznia przewodniczył w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia poczętego.

Temat styczniowego spotkania brzmiał: „Rodzina jest swoistym sanktuarium, w którym mieszka Bóg”.
Księży biskupów, kapłanów i wiernych powitał ks. prałat Jacek Plota, a modlitwę do św. Józefa w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa poprowadził ks. Łukasz Urban.

W ramach nt. „W trosce o dobro małżeństwa i rodziny” o tym jak dążyć do świętości w życiu rodzinnym mówił ks. dr Janusz Stańczuk, kapłan archidiecezji warszawskiej, wykładowca Akademii Katolickiej w Warszawie, współpracownik miesięcznika „Anioł Stróż”, autor m.in. książek dla dzieci, wcześniej przez ponad 20 lat katecheta i rekolekcjonista. Rozmowę z gościem prowadził ks. Mateusz Puchała, dyrektor Radia Rodzina i Telewizji Internetowej Dom Józefa.

Mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej Piotr Przyborek. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Damian Bryl, biskup pomocniczy Łukasz Buzun, ks. prałat Jacek Plota, kustosz sanktuarium, kapłani, wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów sycowskiego, wieruszowskiego i wołczyńskiego oraz pielgrzymi z Polski.

W homilii bp Piotr Przyborek wskazywał na podobieństwo św. Jana Chrzciciela i św. Józefa. Podkreślał, że jedną z ich cech była sprawiedliwość. - Być człowiekiem sprawiedliwym to znaczy tym, który w Bogu pokłada swoją nadzieję, który zachowuje przykazania – powiedział celebrans.

Zaznaczył, że zarówno św. Jana Chrzciciela jak i św. Józefa cechowała pokora. - Józef tak samo jak Jan Chrzciciel jest bardzo pokorny, a jednocześnie wierny i oddany Panu Bogu, potrafi rezygnować ze swoich pomysłów, aby wypełnić Bożą wolę – stwierdził kaznodzieja.

Akcentował, że oboje są ludźmi pokornymi względem Pana Boga, ale z drugiej strony są bardzo świadomi swojego posłannictwa i powołania. - Pokora to poddanie się woli Bożej. To wołanie: „Panie Boże zrób ze mną co chcesz, ale jednocześnie daj mi siłę do tego, żebym tak jak św. Józef i Jan Chrzciciel walczył o swoje powołanie, o swoją rodzinę, o życie, o to wszystko, co Pan Bóg mi daje” – mówił biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej.

Wskazał, że Jan Chrzciciel i św. Józef to ludzie, którzy biorą odpowiedzialność za drugiego człowieka. – Myślę, że to jest kolejna piękna rzecz, która dzisiaj bardzo nam jest potrzebna wtedy, kiedy się modlimy, wtedy, kiedy dajemy przykład naszego życia, wtedy, kiedy umacniamy naszych najbliższych – zaznaczył bp Przyborek.

Homilia ks. bp. Piotra Przyborka

Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa Kaliskiego bp Piotr Przyborek w obecności biskupów zawierzył św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.

W swoim przemówieniu biskup kaliski życzył wiernym w Nowym Roku pokoju i nadziei płynących z tajemnicy Bożego Narodzenia. – Odkrycie prawdy, że dobry Bóg jest blisko napełnia nasze serca pokojem, nadzieją i radością. Niech ten pokój i nadzieja towarzyszą nam w całym roku – powiedział bp Damian Bryl.

Życzenia noworoczne złożył także o. Tadeusz Rydzyk, który wskazywał na ogromną rolę mediów katolickich. Podkreślał, że we współczesnym świecie potrzeba rzetelnych dziennikarzy.

Podczas Mszy św. śpiewała schola dziecięca „Józefowe Nutki” działająca przy Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Radio Rodzina.

Galeria fotografii