In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Sobota, 2 Grudnia 2023

Dzień Świętości Życia przy relikwiach
bł. Rodziny Ulmów

Ewa Kotowska-Rasiak

Chcemy modlić się przywołując bł. Rodzinę Ulmów, abyśmy szukali dobrych sposobów głoszenia ewangelii życia – mówił biskup kaliski Damian Bryl w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu podczas Mszy św. kończącej peregrynację relikwii bł. rodziny Ulmów. W to wydarzenie wpisał się Diecezjalny Dzień Świętości Życia.

Do Kalisza przyjechały osoby zaangażowane w promowanie świętości życia i rodziny: dekanalni duszpasterze rodzin, przedstawiciele doradców życia rodzinnego i parafialnych zespołów Pro-familia, narzeczeni przygotowujący się do sakramentu małżeństwa, młode małżeństwa, rodzice oczekujący narodzin dziecka, rodziny z dziećmi.

Przybyłych do kaliskiej bazyliki powitał ks. prałat Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa. Spotkanie rozpoczęła konferencja nt. „Wielkość i piękno życia na przekładzie bł. Rodziny Ulmów”, którą wygłosił ks. dr Robert Wielądek, krajowy duszpasterz rodzin.

Mszy św. przewodniczył biskup kaliski, który w homilii dziękował osobom zaangażowanym w troskę o każde życie. – Dziękuję, że poprzez swoje zaangażowanie głosicie ewangelię życia. To wielka sprawa, że służycie życiu głosząc dobrą nowinę, może nie często przez słowa, ale przez swoje zaangażowanie i służbę – podkreślił celebrans.

Wskazał, że patronami dzisiejszej modlitwy jest bł. Rodzina Ulmów, której relikwie kończą peregrynację po diecezji kaliskiej. – W to nasze dzisiejsze zatrzymanie i modlitwę chcemy szczególnie ich zapraszać, żeby orędowali za nami przed Bogiem, byśmy tak jak oni potrafili służyć życiu – zaznaczył kaznodzieja.

Odwołując się do tekstu encykliki „Evangelium Vitae” akcentował, że całe społeczeństwo powinno szanować, chronić i umacniać godność każdej osoby ludzkiej w każdej chwili i stanie życia. –„Życie ludzkie jako cenny dar Boga jest święte i nienaruszalne, co oznacza, że absolutnie niedopuszczalne jest przerywanie ciąży i eutanazja. Szacunek do życia wymaga, aby nauka i technika były zawsze podporządkowane człowiekowi i jego integralnemu rozwojowi” – cytował Jana Pawła II.

Zapraszał doradców życia rodzinnego, aby szukali dobrych sposobów głoszenia ewangelii życia. – Chcemy modlić się o takie umiejętności, ale także o odwagę, bo widzimy jak często dobra nowina o życiu spotyka sprzeciw, odrzucenie, często też obojętność. Jakże ważne jest, żebyśmy się nie zniechęcili w tym dziele, żebyśmy byli odważni – podkreślał biskup kaliski.

-„Głosząc tę ewangelię nie powinniśmy się lękać sprzeciwów i niepopularności, ale odrzucać wszelkie kompromisy i dwuznaczności, które upodobniły by nas do tego świata. Mamy być w świecie, ale nie ze świata, czerpiąc moc z Chrystusa, który przez swoją śmierć i zmartwychwstanie zwyciężył świat” – mówił za Janem Pawłem II.

Po komunii św. nowi doradcy życia rodzinnego złożyli ślubowanie.

Przed udzieleniem pasterskiego błogosławieństwa bp Damian Bryl zwierzył bł. Rodzinie Ulmów wszystkie małżeństwa i rodziny oraz poczęte życie.

Wraz z bp. Damianem Brylem Mszę św. koncelebrowali: ks. dr Robert Wielądek, krajowy duszpasterz rodzin, ks. prałat Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa, ks. kanonik Jarosław Kołodziejczak, diecezjalny duszpasterz rodzin, ks. Mateusz Kasprzak, prezes Fundacji Custos Bonorum, dekanalni duszpasterze rodzin.

Po Mszy św. biskup kaliski wręczył dyplomy i nagrody uczniom szkół podstawowych z terenu diecezji kaliskiej – laureatom konkursów literackiego i plastycznego pt. „Rodzina Ulmów jest dla mnie i mojej rodziny…”, ogłoszonych przez Fundację Custos Bonorum. Na konkursy wpłynęło 29 prac literackich i 64 prace plastyczne. Konkursy zostały sfinansowane przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w ramach realizacji projektu „Po Pierwsze Rodzina”.

Laureaci w konkursie literackim dla uczniów klas VI-VIII to: 1 miejsce - Julia Gajewska z Zespołu Szkół w Piotrowie, 2 miejsce – Gaja Matysek ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Ostrowie Wielkopolskim, 3 miejsce – Zuzanna Głód ze Szkoły podstawowa nr 3 z oddziałami integracyjnymi w Krotoszynie.

Laureaci konkursu plastycznego dla uczniów klas IV-V to: 1 miejsce – Maria Chlebowska ze Szkoły Podstawowej w Biskupicach Ołobocznych, 2 miejsce – Natasza Muszyńska ze Szkoły Podstawowej Sióstr Nazaretanek „Nazaret” w Kaliszu, 3 miejsce – Anna Gąbka z Zespołu Szkół w Granowcu.

Powitanie relikwii: relacja TV "Dom Józefa"

Msza św.: relacja TV "Dom Józefa"

Galeria fotografii

fot. Ewa Kotowska-Rasiak