In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 2 Listopada 2023

Listopadowe nabożeństwo w intencji rodzin i obrony poczętego życia

Ewa Kotowska-Rasiak

Nasze spotkanie ze zmarłymi dokonuje się nie tylko przez pamięć, wyobraźnię, refleksję nad przemijaniem, ale przede wszystkim przez modlitwę, której szczytem jest Msza św. – mówił bp Łukasz Buzun, który 2 listopada przewodniczył w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia poczętego.

Temat listopadowego spotkania brzmiał: „Proszę, daj im nadzieję, która jak balsam zagoi duchowe rany i pozwoli dalej żyć” – ks. Lucjan Szczepaniak SCJ.
Księży biskupów, kapłanów i wiernych powitał ks. prałat Jacek Plota, a modlitwę do św. Józefa w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa poprowadził ks. Łukasz Urban. W ramach konferencji pt. „W trosce o rodziców po stracie dziecka” o działalności Fundacji „Donum Vitae” opowiedziała Agnieszka Wodzyńska, żona Krzysztofa, mama Szymona, Basi (która jest w niebie) i Marysi. Rozmowę prowadził ks. Mateusz Puchała, dyrektor Radia Rodzina i Telewizji Internetowej Dom Józefa.

Mszy św. przewodniczył bp Łukasz Buzun, biskup pomocniczy diecezji kaliskiej. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Damian Bryl, o. Tadeusz Rydzyk, ks. prałat Jacek Plota, duchowieństwo i wierni z diecezji kaliskiej.

W homilii bp Łukasz Buzun wskazywał, że wiara musi wypełnić świadomość i serce człowieka, który boleśnie reaguje na odejście bliskich. – Jeśli stajemy w duchu wiary i modlitwy nad grobem bliskich to wówczas rzeczywistość śmierci przemawia do nas prawdą życia wiecznego, Chrystusowego zmartwychwstania. W parze z bólem idzie wiara i nadzieja zmartwychwstania, czyli spotkania wiekuistego – powiedział kaznodzieja.

Stwierdził, że życie człowieka rozpoczyna się w domu rodzinnym, który jest wielkim skarbem. – Dom jest po to, aby ochronić i rozwinąć życie, nie tylko fizyczne, ale także nadprzyrodzone, życie wiary, jakie otrzymujemy w chrzcie św. To najważniejsze zadanie domu rodzinnego, który jest zapowiedzią domu Ojca Niebieskiego – zaznaczył celebrans.

Zachęcał wiernych, aby modlili się za swoje domy rodzinne. – Módlmy się za nasze domy rodzinne, nie dajmy sobie ich zniszczyć. Musi być mąż i żona, mama i tata i owoc ich miłości – dziecko. Jeszcze lepiej gdy są babcia i dziadek – podkreślił biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.

Wskazał, że najpiękniejszym obrazem, który odbija wzór Świętej Rodziny jest widok, gdy mężczyzna i kobieta, ojciec i matka wraz z dziećmi uczestniczą we Mszy św. To oni przynoszą do domu światło, bo z serca Boga płynie światło zmartwychwstania – akcentował bp Buzun.

Po komunii św. bp Łukasz Buzun w obecności biskupa kaliskiego Damiana Bryla zawierzył św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.

W swoim przemówieniu biskup kaliski akcentował, że na tajemnicę śmierci należy patrzeć w perspektywie zmartwychwstania Pana Jezusa. - Jezus umarł i zmartwychwstał, otworzył nam bramę do wieczności. Wierzymy, że nasi zmarli też tą drogą idą i wierzymy, że ich życie się zmieniło, ale nie skończyło. Wspominajmy naszych zmarłych, ale też módlmy się za nich, ufając, że przyjdzie czas, kiedy spotkamy się z nimi w radości życia wiecznego – powiedział bp Damian Bryl.

O. Tadeusz Rydzyk zapewniał, że na falach Radia Maryja trwa modlitwa za zmarłych słuchaczy. Podkreślał, że dziennikarze powinni być głosicielami prawdy i zachęcał wiernych do słuchania i czytania mediów katolickich, także tych istniejących w diecezji kaliskiej.

Spotkanie transmitowane było Radio Maryja i Radio Rodzina.