In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Sobota, 21 Października 2023

Diecezjalna Pielgrzymka Wspólnot Różańcowych

Ewa Kotowska-Rasiak

Chciałbym życzyć, żeby różaniec pomógł nam dojrzewać w wierze, żeby ta modlitwa pomagała nam żyć Ewangelią Jezusa. Żyję tym w co wierzę, bo nie ma świata mojej modlitwy i mojej codzienności - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. podczas II Diecezjalnej Pielgrzymki Wspólnot Różańcowych do Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Pielgrzymce przyświecały słowa „Dam wam pasterzy według mego Serca” (Jr 3, 15).

Zgromadzone wspólnoty różańcowe przywitał ks. kanonik Bogumił Kempa, diecezjalny duszpasterz wspólnot różańcowych. Pielgrzymkę rozpoczęła konferencja, którą wygłosił ks. dr Waldemar Graczyk, wicerektor Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu. Następnie licznie przybyłych pielgrzymów powitał ks. prałat Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Na początku Mszy św. wprowadzono relikwie bł. Pauliny Jaricot, założycielki Żywego Różańca.

W homilii celebrans dziękował wspólnotom różańcowym za codzienną wytrwałą modlitwę. - Wasza modlitwa jest ważna dla waszych parafii, dla waszych rodzin, ale jest ważna także dla naszej diecezji i całego Kościoła. Zadbajcie, aby ta modlitwa płynęła z serca, żeby modlitwa różańcowa, którą podejmujecie była nie tylko wypełnieniem obowiązku, ale chcę was zaprosić, żeby to był przejaw waszej miłości do Pana Jezusa i Matki Bożej – powiedział kaznodzieja.

Zachęcał wiernych, aby modlili się za siebie, swoje rodziny, parafie, ale także cały Kościół i ojczyznę.

Podkreślał, że różaniec jest modlitwą, która ma wprowadzić do głębszego życia w jedności z Jezusem i Jego Matką. – Ważne jest, żebyśmy zatrzymali się, pomyśleli nad tajemnicami, które odmawiamy każdego dnia. Próbujmy przez modlitwę różańcową lepiej Pana Jezusa poznawać, przez to bardziej Go kochać i jeszcze pełniej Go naśladować – przekonywał biskup kaliski.

Akcentował, że droga różańca to droga dojrzewania w wierze. - Człowiek wiary to człowiek drogi. Chciałbym życzyć, żeby różaniec pomógł nam dojrzewać w wierze, żeby nasza modlitwa pomagała nam żyć Ewangelią Jezusa. Żyję tym w co wierzę, bo nie ma świata mojej modlitwy i mojej codzienności. Każdy moment mojego życia jest przeniknięty i kształtowany wyznawaną przeze mnie wiarą. Zadbajmy o to – mówił hierarcha.

Prosił wiernych, aby dobrą nowinę o Jezusie zanosili innym. - Zatroszczmy się o to, aby dobra nowina o Jezusie mogła dotrzeć do innych. Bądźmy tymi, którzy z odwagą głoszą dobrą nowinę innym, którzy się dzielą radością życia w bliskości Pana Boga – zaznaczył bp Bryl.

Pielgrzymkę zakończyła modlitwa różańcowa.

Wraz z biskupem kaliskim Damianem Brylem Mszę św. koncelebrowali: ks. kan. Bogumił Kempa, diecezjalny duszpasterz wspólnot różańcowych, ks. Waldemar Graczyk, wicerektor Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu, który przed Mszą św. wygłosił konferencję oraz kapłani – opiekunowie parafialnych wspólnot różańcowych.

fot. Ewa Kotowska-Rasiak