In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Sobota, 16 Września 2023

Pielgrzymka małżeństw do Narodowego Sanktuarium św. Józefa

Ewa Kotowska-Rasiak

Małżonkowie obchodzący 25. i 50. rocznicę ślubu odnowili przyrzeczenia małżeńskie w obecności biskupa kaliskiego Damiana Bryla, który 16 września przewodniczył Mszy św. w intencji jubilatów w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

W homilii biskup kaliski odwołując się do dzisiejszej Ewangelii, o budowaniu domu na fundamencie, wskazywał, że każdy z małżonków dziękuje Bogu za to 50 czy 25 lat budowania małżeńskiej, rodzinnej wspólnoty. – Warto ciągle słuchać z czym Pan przychodzi w swoim słowie, aby to budowanie było piękniejsze, głębsze i lepsze. Budować dom to budować na Chrystusie. To budować także na Jego miłości, miłości, z którą On przychodzi do nas. Miłości, której w szczególny sposób doświadczamy na każdej Eucharystii – stwierdził celebrans.

Podkreślił, że trzeba budować na skale, bo dom musi mieć solidny fundament. – Tym solidnym fundamentem jest nasza więź z Jezusem Chrystusem. Dzisiaj, gdy cieszymy się waszym jubileuszem, chcemy powrócić do początku waszego wspólnego małżeńskiego życia. Chcemy wrócić do dnia, w którym złożyliście sobie małżeńską przysięgę, ale też dnia, w którym dobry Bóg pobłogosławił waszą więź, wasze relacje. Dnia, w którym dobry Bóg wszedł w waszą wspólnotę, pobłogosławił ją i umocnił łaską sakramentu małżeństwa – akcentował kaznodzieja.

Zaznaczył, że w życiu małżonków od początku powinien być Bóg. – Dobry Bóg był u początku waszego życia. Przyjęliście Go i Jego łaskę w sakramencie. I ta łaska, za którą dziś dziękujemy, towarzyszyła wam przez lata. Wierzymy, że łaska sakramentu małżeństwa jest obecna nie tylko w dniu ślubu ale przez całe życie - wskazywał bp Bryl.

Zwrócił też uwagę, aby małżonkowie zadbali o miłość wzajemną. - W życiu człowieka miłość wzajemna to jest najpiękniejsze doświadczenie, które może go spotkać. Nie zapominajcie o miłości wzajemnej między wami. Pan Jezus mówił: „po tym poznają, żeście uczniami Moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali” – podkreślił hierarcha.

Wraz z biskupem kaliskim Damianem Brylem Mszę św. koncelebrowali m. in. ks. prałat Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, ks. kanonik Jarosław Kołodziejczak, diecezjalny duszpasterz rodzin.

Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa biskup kaliski Damian Bryl zawierzył patronowi małżeństwa i rodziny.

Wszyscy jubilaci otrzymali od ks. biskupa Damiana Bryla wizerunek Świętej Rodziny z modlitwą małżonków.

Przed Mszą św. konferencję dla małżeństw wygłosił ks. Jakub Małolepszy, diecezjalny moderator Domowego Kościoła.

Relacja TV "Dom Józefa"

Galeria fotografii

Rafał Rasiak