In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 7 Września 2023

XVIII Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja do Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu

Ewa Kotowska-Rasiak

Także we współczesnych czasach każdy kto z oddaniem i determinacją broni życia płaci ogromną cenę, czasami poprzez rozstrzelanie słowem, wykluczenie – mówił bp Zbigniew Zieliński podczas XVIII Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja do Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Pielgrzymi z całej Polski przybyli w czwartek wieczorem w ramach Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja do Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, aby modlić się w intencji życia poczętego i rodzin. Temat wrześniowego spotkania brzmiał: „Święty Józefie na straży ognisk domowych stój”.

Pielgrzymkę rozpoczął koncert pt. „Ite ad Joseph! On wam dopomoże” w wykonaniu Zespołu Muzyki Sakralnej Lumen pod muzycznym kierownictwem Zbigniewa Małkowicza.

Pielgrzymów z całej Polski powitał ks. prałat Jacek Plota. - My od ponad 19-tu lat nieprzerwanie spotykamy się tu w „Polskim Nazarecie”, aby czerpać wzór życia od Świętej Rodziny. Św. Józef, Głowa Najświętszej Rodziny, Opiekun Jezusa i Maryi przemawia do nas swoją wiarą i czynami, uczy pokornej i ofiarnej służby rodzinie, daje przykład życia rodzinnego zakorzenionego w Bogu. Św. Józef to nasz dar i skarb. Cichy, milczący, określany mianem sprawiedliwy jest bardzo potężnym i skutecznym Orędownikiem u Boga. W sposób sobie właściwy, bardzo dyskretnie potrafi przyjść z pomocą, wyjednać potrzebne łaski, zaradzić każdej biedzie, co między innymi zostanie ukazane w dzisiejszych świadectwach. Ufając w niezawodne wstawiennictwo Świętego Józefa naszego potężnego Patrona i Orędownika składamy w jego dłonie nasze podziękowania i prośby modląc się w intencji rodzin i obrony poczętego życia. W tej modlitwie wspierają nas obecni w znaku swoich relikwii święci obrońcy życia Joanna Beretta Molla, Matka Teresa z Kalkuty i Jan Paweł II - powiedział kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Po nabożeństwie w intencji rodzin oraz obrony poczętego życia prowadzonym przez ks. Roberta Szymurę świadectwa nt. „Wszystko zawierzyli św. Józefowi” wygłosili: małżonkowie Marta i Błażej Buczkowscy z synkiem Stasiem, Michał Marszałkowski i Witold Woźniak. Rozmowę prowadził ks. Mateusz Puchała, dyrektor Radia Rodzina i Telewizji Internetowej „Dom Józefa”.

Przed Mszą św. minister Jan Dziedziczak na ręce ks. prałata Jacka Ploty przekazał Narodowemu Sanktuarium św. Józefa Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości.

Mszy św. przewodniczył biskup koszalińsko-kołobrzeski Zbigniew Zieliński. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Damian Bryl, biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun, dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk, kapłani oraz pielgrzymi z całej Polski.

W homilii bp Zbigniew Zieliński akcentował, że we współczesnych czasach bardzo potrzebna jest modlitwa za rodziny i w obronie życia. – Jeżeli dziś w społeczeństwie, tak bardzo pragnącym żyć, najczęstszą przyczyną śmierci jest aborcja to dociera do nas dramat współczesnej cywilizacji, a także potęguje w nas ludziach wiary potrzebę modlitwy o przemianę ludzkich sumień. Dają wiele do myślenia słowa nawróconej dyrektor kliniki aborcyjnej, bohaterki filmu „Nieplanowane”, która powiedziała, że w klinikach, pod którymi modlili się ludzie, niemal 50 proc. zgłaszających się na aborcję, rozmyślało się – powiedział celebrans.

Podkreślił, że najczęściej kwestię powołania ogranicza się do trzech stanów: małżeństwa, kapłaństwa czy życia samotnego, w tym konsekrowanego, zapominając jednak, że podstawowym powołaniem człowieka jest chrześcijaństwo. - To nieustanne naśladowanie Chrystusa. Skutkiem realizacji tego powołania powinna być świętość, a ostatecznie wieczność w bliskości Boga – stwierdził kaznodzieja.

Wskazując na rodzinę Ulmów, która została umęczona, ponieważ odważyła się w trudnych wojennych czasach przyjąć pod swój dach osoby innej narodowości, innej religii, niepożądane w ówczesnym społeczeństwie rządzonym przez okupantów, biskup podkreślał, że także współczesna rodzina powinna swoje życie budować na fundamencie wiary. - Choć upłynęło wiele lat i wydawałoby się, że czasy i okoliczności się zmieniły, każdy kto z oddaniem i determinacją broni życia, płaci także ogromną cenę, czasami poprzez rozstrzelanie słowem, wykluczenie – zaznaczył biskup koszalińsko-kołobrzeski.

Wspominając rodzinę Ulmów wskazał, że po latach świat poznaje bohaterów, którzy stanowią świetlany przykład ewangelicznego miłosierdzia i chrześcijańskiej odwagi. - Życie rodziny Ulmów jest namacalnym dowodem na to, że żadne dobro nie zostaje zapomniane i rodzi błogosławione owoce w życiu wielu, czasami nawet zagubionych, poszukujących, a także błądzących z dala od Chrystusa i Jego Kościoła – powiedział bp Zieliński.

Homilia ks. bpa Zbigniewa Zielińskiego

Po komunii św. biskup koszalińsko-kołobrzeski Zbigniew Zieliński zawierzył św. Józefowi dzieło obrony życia, małżonków i rodziny.

W swoim przemówieniu biskup kaliski Damian Bryl akcentował, że sprawa dobrego wychowania dzieci i młodzieży jest bardzo ważna we współczesnym świecie. – Ważne jest, abyśmy mobilizowali młode pokolenie do wytrwałej pracy, ale także towarzyszyli naszymi modlitwami. Wspierajmy ich, bo bardzo tego potrzebują – zaznaczył bp Bryl.

Prosił o modlitwę za rodziców, aby umieli pogodzić się z powołaniem swoich dzieci.

O. Tadeusz Rydzyk także apelował do wiernych o przekazywanie młodemu pokoleniu chrześcijańskich wartości.

Po Mszy św. ks. prałat Jacek Plota zaprosił wszystkich pielgrzymów na żurek.

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej.

Galeria fotografii