In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Sobota, 19 Sierpnia 2023

Pątnicy najstarszej Kaliskiej Pieszej Pielgrzymki wrócili od Maryi do Józefa

Ewa Kotowska-Rasiak

Ta pielgrzymka to był czas umocnienia i doświadczenia bliskości Pana Boga. Proszę idźmy dalej w tej pielgrzymce wiary - mówił bp Damian Bryl do pielgrzymów. Biskup kaliski przewodniczył w Narodowym Sanktuarium św. Józefa Mszy św. na zakończenie 386. Pieszej Pielgrzymki Kaliskiej i 32. Diecezji Kaliskiej.

Mieszkańcy Kalisza wyszli 19 sierpnia na ulice miasta, aby powitać powracających z Jasnej Góry pielgrzymów. Przy kościele św. Gotarda w Kaliszu do grupy pątników dołączył biskup kaliski Damian Bryl, który przeszedł z nimi do Narodowego Sanktuarium św. Józefa. W drodze mieszkańcy Kalisza obdarowywali pielgrzymów kwiatami.

Przed bazyliką pątników powitał ks. prałat Jacek Plota. Pielgrzymi pokłonili się św. Józefowi, a potem uczestniczyli we Mszy św. pod przewodnictwem biskupa kaliskiego Damiana Bryla.

W homilii celebrans podkreślał, że pielgrzymka to szczególny czas doświadczania obecności Pana Boga. - Szczególnym doświadczeniem bliskości Pana Boga jest modlitwa w takim miejscu jak Jasna Góra, ale też cała droga była czasem Jego obecności. Drodzy pielgrzymi ufam, że każdy z was ma takie doświadczenie, które szczególnie poruszyło serce i że każdy doświadczył, że Pan Bóg rzeczywiście przyszedł i będzie dalej prowadził – stwierdził bp Bryl.

Wskazał, że pielgrzymka to także czas doświadczenia bycia razem. – Nasze życie z Panem Bogiem nie dzieje się w pojedynkę. Jesteśmy zaproszeni do tego, żeby tworzyć wspólnotę. Tę wspólnotę Kościoła w czasie pielgrzymki możemy mocno doświadczyć. Jesteśmy razem w modlitwie, ale także w zmaganiu się z trudnościami. Jesteśmy razem na posiłku i we wzajemnym pomaganiu temu, którego coś boli – powiedział kaznodzieja.

Przekonywał, że pielgrzymka przypomina nam, że na co dzień razem idziemy w pielgrzymce wiary. – Bardzo chciałbym, abyście tego ducha wspólnoty przenieśli do waszych domów, waszych parafii, miejsc pracy. Ufam, że to doświadczenie bycia razem było i jest dla was ważne, podnoszące, dodające siły. Proszę zadbajcie, żeby ten dobry duch wzajemnej pomocy, wsparcia, wrażliwości dalej wam towarzyszył. To ważne, żeby te dziewięć dni spędzonych na pielgrzymce promieniowało na cały rok i pomagało w pięknym, dobrym życiu na co dzień – zaznaczył biskup kaliski.

Podkreślił, że pielgrzymka to czas drogi, pokonywania na niej różnych trudności i podążania do przodu. – Pielgrzymka uczy nas, że nie ma życia bez trudu, bez ofiary, bez zmagania. Chciałbym razem z wami modlić się, abyśmy na drodze wiary nie poddawali się tym różnym trudnym doświadczeniom, które na co dzień nas spotykają. Proszę idźmy dalej – mówił bp Bryl.

Podczas Mszy św. biskup kaliski Damian Bryl dokonał zawierzenia pielgrzymów św. Józefowi z racji 19. dnia miesiąca.

W tegorocznej pielgrzymce na Jasną Górę w 25 grupach, w tym 3 rowerowych i 1 biegowej uczestniczyło 2170 pielgrzymów. W grupie rowerowej Akcji Katolickiej Diecezji Kaliskiej pielgrzymował bp Łukasz Buzun.

Hasłem tegorocznej pielgrzymki były słowa: „Człowiek drogą Kościoła”. Kierownikami pielgrzymki byli ks. Rafał Grzęda i ks. Szymon Rybak, a ojcem duchownym – ks. Rafał Siwek.

Przez cały czas pielgrzymom towarzyszyli duchowo diecezjanie skupieni w grupie złotej w liczbie ponad 100 osób. Każdego dnia trwania pielgrzymki w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu o godz. 20.30 pielgrzymi duchowi brali udział w spotkaniach modlitewnych prowadzonych przez ks. Jacka Piekielnego.

Do tronu Matki Bożej i z powrotem pielgrzymowała także grupa różowo-niebieska z Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Pielgrzymom towarzyszył ks. Łukasz Urban, kierownik grupy.

Galeria fotografii

Ewa Kotowska-Rasiak