In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Środa, 9 Sierpnia 2023

Wyruszyła 386. Piesza Pielgrzymka Kaliska i 32. Diecezji Kaliskiej na Jasną Górę

Ewa Kotowska-Rasiak

Najstarsza z pieszych pielgrzymek w Polsce wyruszyła 9 sierpnia Po Mszach św. z kaliskich parafii. Wśród pątników jest grupa różowo-niebieska z Narodowego Sanktuarium św. Józefa, której kierownikiem jest ks. Łukasz Urban. Pątników na Lisie żegnał biskup pomocniczy Łukasz Buzun. W tym roku pielgrzymce towarzyszy hasło „Człowiek drogą Kościoła”.

Bp Łukasz Buzun w rozmowie z KAI stwierdził, że pielgrzymowanie można połączyć ze słowami „Maryja poszła z pośpiechem”, które stały się hasłem tegorocznych Dni Młodzieży w Lizbonie. – Ludzie, którzy idą w pielgrzymce mają Bożego ducha i dlatego jest tyle radości, dobrości, otwartości. To osoby, które weszły w Boży projekt, Boży zamiar i z tego faktu będzie wynikała radość, bo Duch Święty potwierdza w sercu człowieka dobre wybory, daje nowe natchnienia, nadzieję i siłę, żeby ten wybór zrealizować – podkreślił biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.

Już po raz kolejny kierownikami pielgrzymki są ks. Rafał Grzęda i ks. Szymon Rybak.

„Człowiek drogą Kościoła” - pod tym hasłem pielgrzymi będą zmierzać w tym roku na Jasną Górę wsłuchując się w treść konferencji przygotowanych przez ojca duchownego ks. Rafała Siwka. To kapłan od młodzieńczych lat związany z pielgrzymowaniem, przez kilka lat pracujący w Irlandii, mający doświadczenie różnych wspólnot Kościoła i roli człowieka w Kościele.

- W czasie konferencji chciałbym pokazać, że Kościół jest dla każdego człowieka, to sakrament zbawienia. Potrzebujemy Kościoła, bo bez niego byłoby nam źle. Z drugiej strony nie ma Kościoła bez człowieka. Mam nadzieję, że ten temat przedstawię w taki sposób, by osoby, które będą uczestniczyć w pielgrzymce mogły na nowo odkryć swoje miejsce w Kościele. Nasz Kościół, zwłaszcza w kontekście diecezjalnym jest taki, jacy my jesteśmy, jacy chcemy być i będziemy. Mamy na to bardzo duży wpływ - zaznaczył ojciec duchowny.

Bp Damian Bryl w rozmowie z KAI podkreślał, że pielgrzymowanie jest mocno wpisane w życie człowieka. - Cieszę się, że wielu naszych diecezjan pragnie poświęcić kilka dni, żeby pielgrzymować na Jasną Górę i w ten sposób odbyć kilkudniowe rekolekcje. Jestem bardzo wdzięczny tym wszystkim, którzy pielgrzymują w tym roku – powiedział biskup kaliski, który z pielgrzymami spotka się 13 sierpnia w Białej, gdzie będzie przewodniczyć Mszy św.

Pielgrzymkę tworzą 24 grupy, w tym 14 promienistych, 6 kaliskich, 3 rowerowe i biegowa.

Jak co roku pielgrzymom będzie towarzyszyć grupa złota, którą organizuje Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej. W czasie trwania pielgrzymki każdego dnia będą odbywać się spotkania o godz. 20.30 w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, gdzie będzie czas na konferencję, modlitwę, śpiew. Całość będzie kończyć się Apelem Jasnogórskim.

Tradycyjnie 13 sierpnia nastąpi połączenie grup kaliskich z promienistymi. O godz. 12.15 w Białej zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem biskupa kaliskiego Damiana Bryla. Stamtąd pielgrzymi zwartą grupą pójdą na Jasną Górę.

Kaliska pielgrzymka należy do nielicznych, które wracają pieszo. Pielgrzymi mają do pokonania w obie strony ok. 320 km. Do Kalisza pątnicy dotrą 19 sierpnia. O godz. 16.30 zostaną powitani przy kościele św. Gotarda przez bpa Damiana Bryla, skąd przejdą do Narodowego Sanktuarium św. Józefa, gdzie pielgrzymkę zakończy Msza św. o godz. 17.00 pod przewodnictwem biskupa kaliskiego.

Galeria fotografii

Ewa Kotowska-Rasiak