In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 3 Sierpnia 2023

Sierpniowe nabożeństwo w intencji rodzin i obrony poczętego życia

Ewa Kotowska-Rasiak

Wynosząc na ołtarze rodzinę Ulmów Kościół chce podkreślić to, jak piękna może być rodzina, jak przeżywana w niej miłość może prowadzić aż do gotowości oddania własnego życia dla ocalenia życia innych – mówił biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel, który 3 sierpnia przewodniczył w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia poczętego.

Temat sierpniowego spotkania brzmiał: „Miłość silniejsza niż strach. W oczekiwaniu na beatyfikację Rodziny Ulmów”.

Księży biskupów, kapłanów i wiernych powitał ks. prałat Jacek Plota.
- Spotykamy się po raz kolejny w zaciszu „Polskiego Nazaretu” w miesiącu sierpniu. Jest to szczególny czas, ponieważ w tym miesiącu obchodzimy kolejne rocznice wielkich wydarzeń narodowych: Cudu nad Wisłą, wybuchu Powstania Warszawskiego, porozumień sierpniowych. W tym miesiącu do tronu naszej Najlepszej Matki i Królowej na Jasną Górę podążają liczne, głównie piesze pielgrzymki. Również 9 sierpnia wyruszy najstarsza w Polsce 386. Kaliska Piesza Pielgrzymka „O Józefa do Maryi i od Maryi do Józefa. W sierpniu w sposób szczególny modlimy się o trzeźwość naszego narodu. Także w tym czasie od 1 do 6 sierpnia odbywają się w Lizbonie Światowe Dni Młodzieży z udziałem Ojca św. Franciszka. My jednak w naszej comiesięcznej refleksji nad problematyką życia i rodziny w kontekście zbliżającej się beatyfikacji Sług Bożych Józefa i Wiktorii Ulmów wraz z dziećmi zapoznamy się z przykładem ich zwykłego, chrześcijańskiego życia, z ich drogą do świętości. Usłyszymy o tym jak Oni w sposób heroiczny zrealizowali przykazanie miłości bliźniego. Oddali swoje życie pomagając i ratując podczas niemieckiej okupacji prześladowanych Żydów. Ta beatyfikacja jest w dziejach Kościoła wydarzeniem bez precedensu ponieważ nigdy dotąd nie wyniesiono do chwały ołtarzy całej rodziny – mówił kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Modlitwę do św. Józefa w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa poprowadził ks. Łukasz Urban.

W ramach konferencji ks. dr Witold Burda, kapłan archidiecezji przemyskiej, postulator procesu beatyfikacyjnego Rodziny Ulmów pochylił się nad problematyką życia i rodziny w kontekście zbliżającej się beatyfikacji Sług Bożych Józefa i Wiktorii Ulmów wraz z dziećmi. Duchowny pokazywał przykład ich zwykłego, chrześcijańskiego życia i ich drogę do świętości. Wskazywał, jak Ulmowie w sposób heroiczny zrealizowali przykazanie miłości bliźniego. Małżonkowie oddali swoje życie pomagając i ratując podczas niemieckiej okupacji prześladowanych Żydów. Ta beatyfikacja jest w dziejach Kościoła wydarzeniem bez precedensu, ponieważ nigdy dotąd nie wyniesiono do chwały ołtarzy całej rodziny tzn. małżonków i dzieci w tym dziecka jeszcze nienarodzonego.

Mszy św. przewodniczył biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel. Wraz z nim modlili się: biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun, wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów kaliskiego drugiego, ostrowskiego drugiego i stawiszyńskiego.

W homilii bp Roman Pindel odwołując się do napisanej przez siebie książki o rodzinie stwierdził, że rodzina należy do najbardziej ryzykownych przedsięwzięć, jakie zna człowiek.

Zaznaczył, że założenie rodziny wymaga odwagi i niezwykłego zaufania do drugiej osoby, z którą chce się dzielić wszystko w ciągu całego wspólnego życia. - Tej odwagi brakuje dziś bardzo wielu młodym. Wielu z nich w różny sposób zostało zranionych, zdradzonych i niezdolnych, aby zaufać komukolwiek. Dlatego życie na próbę, łatwe rozejścia się i rozwody, gdy Bóg zdaje się zbędny w związku, gdy brak modlitwy i zastanowienia się nad sensem życia człowieka – mówił celebrans.

Akcentował, że Kościół wciąż głosi pochwałę małżeństwa według Bożego zamysłu i Ewangelię życia, zachęcając do świętości wszystkich, którzy tworzą rodziny, choć coraz więcej jest zagrożeń dla wierności małżeńskiej i dla życia poczętego czy u jego schyłku.

- Powszechnie zaś używane określenie przemoc w rodzinie sugeruje, że ta przemoc występuje w tradycyjnie rozumianej rodzinie, choć statystyki wskazują, że o wiele częściej ta przemoc jest w konkubinacie – powiedział kaznodzieja.

Podkreślił, że Kościół głosi Ewangelię małżeństwa i rodziny oraz wzywa do życia według tego, co Bóg mówi do mężczyzny i kobiety, którzy pragną kochać się miłością, która jest od Boga, a także przekazywać życie i wiarę każdemu dziecku, które Bóg im daje.

- Kościół naucza i zachęca do nowych inicjatyw oraz cieszy się ze wszystkiego, co wspiera rodziny. Ważną rolę spełnia wynoszenie na ołtarze osób, które osiągnęły świętość w małżeństwie i w rodzinie – stwierdził hierarcha.

Zauważył, że 21 października 2001 r. Kościół po raz pierwszy ogłosił błogosławionymi małżonków Alojzego i Marię Beltrame. - W tym wypadku po raz pierwszy to data ślubu błogosławionych 25 listopada 1905 r. wyznacza dzień ich wspomnienia. Co roku więc 25 listopada wspominając błogosławionych Alojzego i Marię modlimy się, aby wszystkie małżeństwa idąc za ich przykładem pragnęły jeszcze bardziej świętości swojego małżeństwa i swojej rodziny – zaznaczył biskup bielsko-żywiecki.

Wskazał na rodzinę Ulmów, którzy 10 września zostaną wyniesieni na ołtarze. - Kościół chce w ten sposób podkreślić to, jak piękna może być rodzina, jak przeżywana w niej miłość może prowadzić aż do gotowości oddania własnego życia dla ocalenia życia innych. Dziękujemy już dziś Bogu za to wyniesienie na ołtarze, które stanowi niezwykły znak dla Kościoła i całego świata – przekonywał bp Pindel.

Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa Kaliskiego bp Roman Pindel zawierzył św. Józefowi małżeństwa, rodziny i dzieci nienarodzone.

W przemówieniu biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun przypomniał, że 9 sierpnia rozpocznie się Piesza Pielgrzymka Kaliska. Prosił wiernych, aby wyruszyli na Jasną Górę pieszo albo w grupach rowerowych.

Zachęcał też do udziału w uroczystości beatyfikacji rodziny Ulmów, która odbędzie się 10 września w Markowej.

Spotkanie transmitowane było przez Radio Maryja i Radio Rodzina.

Fot. Włodzimierz Szkudlarek