In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 6 Lipca 2023

Lipcowe nabożeństwo w intencji rodzin i obrony poczętego życia

Ewa Kotowska-Rasiak

Bez Eucharystii świat skazany jest na barbarzyństwo, upadek i śmierć – mówił bp Józef Szamocki, który 6 lipca przewodniczył w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia poczętego”.

Temat lipcowego spotkania brzmiał: „Życie ludzkie jest bezcenne, ponieważ jest darem Boga, którego miłość nie ma granic” (św. Jan Paweł II).

Księży biskupów, kapłanów i wiernych powitał ks. prałat Jacek Plota. - Przychodzimy dziś do Domu św. Józefa, do „Polskiego Nazaretu”, spotykamy Święta Rodzinę, a w niej szczególnie św. Józefa, który jest Głową Najświętszej Rodziny, opiekunem i wychowawcą Jezusa Chrystusa. U progu rozpoczynających się wakacji pragniemy podziękować św. Józefowi za opiekę i wstawiennictwo u Boga oraz powierzyć na nowo nasze troski, nasze rodziny i poczęte życie. Przychodzimy z nadzieją, że przez jego orędownictwo okres urlopów i wypoczynku będzie szczególnym czasem dla rodziny. Przyczyni się do uzdrowienia i umocnienia wzajemnych relacji w naszych rodzinach oraz do pogłębienia wiary i wzajemnej miłości. Prośmy więc św. Józefa o pomoc, opiekę i ratunek, ufając, że na każdego z nas spojrzy i przytuli do siebie, że tu otrzymamy pomoc i siły do pokonywania naszych różnych problemów życiowych – mówił kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Modlitwę do św. Józefa w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa poprowadził ks. Robert Szymura.

W ramach konferencji głos zabrali Jacek Skoczeń, Rycerz MB Miłosierdzia z Ostrej Bramy, Wielki Ceremoniarz Zakonu Rycerzy Świętego Jana Pawła II, pierwszy wiceprowincjał Polski i Grzegorz Klatka, Rycerz MB Całującej Oblicze Boga, Wielki Szafarz Zakonu Rycerzy Świętego Jana Pawła II, delegat ds. adopcji serca. Rycerze opowiadali w jaki sposób realizują testament św. Jana Pawła II stając w obronie wartości chrześcijańskich, w tym rodziny i życia.

Mszy św. przewodniczył bp Józef Szamocki, biskup pomocniczy diecezji toruńskiej. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Damian Bryl, duchowieństwo, wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów kaliskiego pierwszego, ostrowskiego pierwszego i opatóweckiego oraz pielgrzymi z całej Polski.

W homilii bp Józef Szamocki odwołując się do czytań z dnia zaznaczył, że Abraham do końca zawierzył Bogu.

Stwierdził, że Abrahamową drogę zawierzenia pokonać musiał także św. Józef. – Abraham odkrył baranka w cierniach, Józef odkrył tajemnicę Boga, kiedy rozpoznał stan brzemienny Maryi za sprawą Ducha Świętego i uwierzył w coś czego nikt w historii ludzkości nie mógł pojąć ani wyobrazić – powiedział celebrans.

Wskazał, że Józef był posłuszny woli Boga. – Św. Józef, jak Abraham – ojciec naszej wiary, gotowy był oddać wszystko Bogu, byleby tylko spełniał się plan zbawienia – podkreślił kaznodzieja.

Wskazując na sanktuarium św. Józefa w Kaliszu zauważył, że jest to miejsce, gdzie pielgrzymi zaprzyjaźniając się ze św. Józefem otrzymują pomoc, aby przez pryzmat nadprzyrodzonego działania Boga, dostrzec i zrozumieć rzeczy ukryte. – Mówią o tym świadectwa, jak dzieje kapłanów ocalonych w Dachau, czy owoce peregrynacji kopii obrazu św. Józefa po naszej diecezji – stwierdził biskup pomocniczy diecezji toruńskiej.

Homilia ks. bp. Józefa Szamockiego

Przywołując słowa kard. Saraha zaznaczył, że żaden rząd, żadna władza kościelna nie może prawomocnie zakazać sprawowania Eucharystii. –„Niedawne zamknięcie kościołów w wielu krajach na całym świecie pod pretekstem wymogów sanitarnych nie było pierwszą próbą w historii zdławienia i zniszczenia bezpowrotnie Kościoła, bo szatan wie, gdzie Eucharystia tam Kościół. Chrześcijanin bez Eucharystii to chodzący trup, a świat skazany jest na barbarzyństwo, upadek i śmierć” – cytował hierarcha.

Wskazał, że w następnych słowach kard. Sarah stwierdził, że „całe społeczeństwa wpadły w panikę. Zlekceważyły Boga i paradoksalnie nie chcąc stracić życia, przestały żyć. Przestaliśmy się przemieszczać, rozmawiać ze sobą, pomagać, patrzeć na swoje twarze i uśmiechać się, wspólnie się modlić. To oczywiste, że należy przestrzegać środków ostrożności, ale nie do tego stopnia, by zrezygnować ze źródła życia, jakim jest Bóg z nami, Eucharystia”.

Biskup ubolewał, że wiele osób po pandemii nie wróciło już na niedzielną Mszę św. i dodał, że oglądanie nawet trzech Mszy św. dziennie w telewizji nie zastąpi żywego udziału w Eucharystii.

Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa Kaliskiego bp Józef Szamocki zawierzył św. Józefowi kapłanów, małżeństwa, rodziny i dzieci nienarodzone.

W przemówieniu bp Damian Bryl zachęcał do modlitwy za młodych, którzy wybierają swoją drogę życiową. – Bardzo chciałbym zaprosić wszystkich do modlitwy przez wstawiennictwo św. Józefa za tegorocznych maturzystów, szczególnie za tych, którzy w sercu odkrywają powołanie do służby w Kościele. Prośmy dla nich o taką wrażliwość, by to powołanie mogli odkryć, ale także o odwagę, by potrafili pójść za tym Bożym wezwaniem – mówił biskup kaliski.

Prosił też o modlitwę za młodych, którzy przygotowują się do wyjazdu na ŚDM w Lizbonie.

O. Tadeusz Rydzyk zaprosił wiernych na Pielgrzymkę Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę, która odbędzie się w dniach 8 i 9 lipca.

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Radio Rodzina.