In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 8 Czerwca 2023

Uroczystość Bożego Ciała w Kaliszu

Ewa Kotowska-Rasiak

Zaprośmy Jezusa, żeby poszedł z nami na ulice naszego miasta, żeby przeszedł obok naszych domów, miejsc pracy, sklepów, żeby był z nami w tych wszystkich sytuacjach - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który w uroczystość Bożego Ciała przewodniczył Mszy św. w katedrze w Kaliszu. Po Mszy św. przeszła procesja ulicami miasta do Narodowego Sanktuarium św. Józefa.

W homilii celebrans wskazał, że uroczystość Bożego Ciała zachęca, aby mocno z całym Kościołem wyznać wiarę w Boga. - Bardzo chciałbym zaprosić każdego i każdą z was, aby obok tego wspólnego wyznania wiary Kościoła miało miejsce także wyznanie bardzo osobiste, szczególnie w czasie Komunii św., gdy przyjmiemy Chrystusa do swego serca powiedzmy: „Chryste ja wierzę, że Ty jesteś ze mną” - powiedział bp Bryl.

Podkreślał, że wiarę w obecność Chrystusa należy wyrażać poprzez zewnętrzne gesty, jak przyklęknięcie, zrobienie znaku krzyża, przyjęcie godnej postawy. - Te zewnętrzne postawy są ważne. Niech one wyrażają nasze serce. Niech nasze gesty będą świadectwem naszej wiary, niech innych podprowadzają do Jezusa – zaznaczył kaznodzieja.

Akcentował, że uroczystość Bożego Ciała przypomina o prawdziwej obecności Jezusa wśród nas, jest umocnieniem, że Pan jest z nami, ale także zaproszeniem do spotkania z Nim. - Pan nasz chce być blisko nas, ale to od nas zależy czy my to zaproszenie podejmiemy i przyjdziemy do Niego – wskazał pasterz diecezji kaliskiej.

Apelował, aby podczas procesji ulicami miasta zaprosić Jezusa do swojego życia. – Zaprośmy Jezusa, żeby poszedł z nami na ulice naszego miasta, żeby przeszedł obok naszych domów, miejsc pracy, sklepów, miejsc rozrywki, żeby w te wszystkie sytuacje wszedł, żeby był z nami w tych miejscach. Bardzo Go potrzebujemy – mówił bp Bryl.

Wraz z biskupem kaliskim Damianem Brylem Mszę św. koncelebrowali kapłani, wśród których byli neoprezbiterzy.

Po Mszy św. procesja przeszła ulicami miasta. Przy każdym ołtarzu krótkie rozważanie dotyczące Eucharystii wygłosił ks. kan. dr Jarosław Powąska.

Procesja zakończyła się przed Narodowym Sanktuarium św. Józefa udzieleniem błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

Galeria fotografii

© fot. Ewa Kotowska-Rasiak

Galeria fotografii

© fot. Włodzimierz Szkudlarek