In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Niedziela, 4 Czerwca 2023

Odpust Opieki św. Józefa

Ewa Kotowska-Rasiak

Jeżeli człowiek żyje blisko Jezusa, jest otwarty na działanie Ducha Świętego to w jego twarzy możemy odkryć Boga Ojca – mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył sumie odpustowej ku czci Opieki Świętego Józefa. Odpust połączono z 26. rocznicą wizyty Jana Pawła II w Kaliszu, która miała miejsce 4 czerwca 1997 r.

Witając przybyłych na uroczystości odpustowe ks. prał. Jacek Plota przypomniał, że początki odpustu Opieki św. Józefa sięgają połowy XVIII w., kiedy to rajcy miasta Kalisza po raz pierwszy udali się przed Cudowny Obraz św. Józefa, aby błagać go o opiekę, by chronił gród od klęsk i nieszczęść. Do tradycji powrócono 31 lat temu.

W homilii biskup kaliski odwołując się do uroczystości Trójcy Przenajświętszej wskazał, że ta tajemnica stanowi centrum wiary i życia chrześcijańskiego.

Przytoczył słowa św. Grzegorza z Nazjanzu, który katechumenom w Konstantynopolu mówił o tajemnicy Trójcy Świętej. –„Przede wszystkim strzeżcie tego cennego depozytu, dla którego żyję i walczę, z którym pragnę umrzeć, który pozwala mi znosić wszelkie cierpienia i gardzić wszystkimi przyjemnościami. Mam na myśli wyznanie wiary w Ojca i Syna i Ducha Świętego” – cytował celebrans.

Przedstawił też fragment wypowiedzi św. Atanazego na temat doskonałości Trójcy Świętej. –„Otóż wierzymy, iż wyznawana w Ojcu, Synu i Duchu Świętym Trójca jest święta i doskonała. Nie ma w Niej nic obcego ani też pochodzącego z zewnątrz. Nie składa się ze Stwórcy i stworzenia, ale cała jest stwarzająca i podtrzymująca mocą” – cytował kaznodzieja.

Wskazując na kaliski obraz Świętej Rodziny wyjaśnił przedstawioną tam tajemnicę Trójcy Świętej. - Św. Józef jest blisko Trójcy Przenajświętszej, bo trzyma Jezusa Chrystusa, Bożego Syna. Nad Jezusem i głową Józefa jest Duch Święty, który opromienia wszystko. Józef jest przeniknięty działaniem Ducha Świętego i pozwala Mu działać, a u góry obrazu jest Bóg Ojciec, którego twarz jest taka sama jak św. Józefa – tłumaczył biskup kaliski.

Zachęcał wiernych, aby zawsze mocno trzymali się Jezusa. - Jeżeli człowiek żyje blisko Jezusa, trzyma się Jezusa, jest otwarty na działanie Ducha Świętego to w jego twarzy możemy odkryć Boga Ojca tak jak na naszym obrazie – stwierdził bp Bryl.

Po komunii św. biskup kaliski Damian Bryl odmówił akt zawierzenia diecezji kaliskiej i miasta Kalisza św. Józefowi.

Na uroczystości licznie przybyli kapłani, siostry zakonne, przedstawiciele władz samorządowych z prezydentem Kalisza, organizacji kościelnych i społecznych, uczelni i szkół, a także I Diecezjalna Pielgrzymka Rowerowa oraz pielgrzymi z różnych stron diecezji.

Uroczystość uświetniły Chór Bazyliki Kaliskiej i Orkiestra Dęta „Gród nad Prosną”.

Po Mszy św. duchowieństwo i wierni przeszli pod figurę św. Jana Pawła II, gdzie odmówiono modlitwę i złożono kwiaty.

W Narodowym Sanktuarium św. Józefa znajduje się cudowny obraz Świętej Rodziny nieznanego autora, namalowany ok. 1673 r., w którym szczególną cześć odbiera św. Józef. Obraz został ukoronowany koronami papieskimi 15 maja 1796 r.

W 1985 r. miała miejsce rekoronacja obrazu Świętej Rodziny i IV Międzynarodowy Kongres Józefologiczny.

25 marca 1992 r. św. Józef został patronem nowo utworzonej diecezji kaliskiej.

Największym wydarzeniem w historii była wizyta Jana Pawła II 4 czerwca 1997 r., który zawierzył św. Józefowi wszystkie polskie rodziny oraz sprawę ochrony życia nienarodzonych zarówno w Polsce jak i na świecie.

W dniach 27 września – 4 października 2009 r. odbył się w Kaliszu X Międzynarodowy Kongres Józefologiczny.

Ostatnim dziełem związanym ze św. Józefem Kaliskim jest film „Opiekun”, którego premiera odbyła się 24 lutego w Kaliszu. Film obejrzało już 180 tys. widzów w Polsce, a później będzie wyświetlany w 40 krajach na świecie.

Św. Józef jest patronem mediów diecezjalnych: Dwutygodnika Diecezji Kaliskiej „Opiekun” i Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej obchodzących w tym roku 25. rocznicę powstania oraz Telewizji Internetowej „Dom Józefa”, a także funkcjonującej od 2017 r. szkoły – Zespołu Szkół Technicznych Diecezji Kaliskiej w Kaliszu.

Relacja TV Dom Józefa

Galeria fotografii

© fot. DS

Galeria fotografii

© fot. Włodzimierz Szkudlarek