In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 1 Czerwca 2023

Czerwcowe nabożeństwo w intencji rodzin i obrony poczętego życia

Ewa Kotowska-Rasiak

Uświęcasz codzienność, gdy potrafisz służyć drugiemu. Wtedy świat staje się lepszy – mówił bp Dariusz Kałuża MSF, który 1 czerwca przewodniczył w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia poczętego.

Fot. DS

Temat czerwcowego spotkania brzmiał: „W oczach dzieci, w ich uśmiechu przegląda się niebo” (św. Alojzy Orione).

Księży biskupów, kapłanów i wiernych powitał ks. prałat Jacek Plota. - W najbliższą niedzielę będziemy obchodzić 26. rocznicę wizyty św. Jana Pawła II w naszym sanktuarium, który tu w Kaliszu 4 czerwca 1997 roku zawierzył opiece św. Józefa obronę życia w naszej Ojczyźnie i na całym świecie oraz wszystkie rodziny. Pontyfikat św. Jana Pawła II był naznaczony troską o życie i rodziny, dlatego został nazwany „papieżem życia i rodziny”. Tak mówił o dzieciach: „Każdy człowiek, każde dziecko jest słońcem, które wschodzi. Dzieci są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo, projektem, który nieustannie urzeczywistnia, przyszłością, która pozostaje zawsze otwarta” – mówił kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Modlitwę do św. Józefa w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa poprowadził ks. Łukasz Urban.

W ramach konferencji głos zabrali ks. Janusz Nowak FDP, prezes Fundacji Księdza Orione „Czyńmy dobro”, Elżbieta Garncarek, koordynator projektów Fundacji Księdza Orione „Czyńmy dobro”, s. Violetta Raliosa PSMC z Madagaskaru, s. Lidvina Razanakolona PSMC z Madagaskaru i ks. Zbigniew Okulus FDP, tłumacz.

Prelegenci przypomnieli, że księża orioniści sto lat pracują już na ziemiach polskich. Siostry opowiedziały o projektach misyjnych na Madagaskarze Fundacji Księdza Orione „Czyńmy dobro”. Siostry orionistki od miesiąca przebywają w Polsce z zamiarem podjęcia studiów na wydziale pielęgniarstwa. Rozmowę prowadził ks. Mateusz Puchała, dyrektor Radia Rodzina i Telewizji Internetowej „Dom Józefa”.

Mszy św. przewodniczył bp Dariusz Kałuża MSF, ordynariusz diecezji Bougainville w Papui-Nowej Gwinei. Wraz z nim modlili się: biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun, kapłani, wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów grabowskiego, koźmińskiego i krotoszyńskiego.

W homilii bp Dariusz Kałuża wskazywał, że św. Józef uczy na jak uświęcać codzienność. – Św. Józef przypomina nam, że zbawienie to trzymanie Jezusa za rękę każdego dnia. Uświęcaj się w codzienności i uświęcaj codzienność. Bracie, siostro rób to w prosty zwyczajny sposób, nie jako obowiązek albo przywilej, ale jako ufną odpowiedź na Boży plan, bo tak zrobił Józef – powiedział celebrans.

Zaznaczył, że św. Józef uświęcał codzienność poprzez służbę drugiemu człowiekowi. - Wielkość św. Józefa polega na tym, że był umiłowanym oblubieńcem Maryi i ojcem Jezusa. Oddał się na służbę przygotowanego przez Boga planu zbawienia – stwierdził kaznodzieja.

Zachęcał wiernych, aby tak jak św. Józef służyli bliźnim. - Józef był dla innych i ty bądź umiłowanym ojcem, umiłowaną matką, umiłowanym bratem, umiłowaną siostrą, umiłowanym proboszczem, umiłowanym sąsiadem, umiłowanym kolegą z pracy. Uświęcasz codzienność, gdy potrafisz służyć drugiemu. Wtedy robisz ten świat święty, robisz ten świat lepszy – podkreślał ordynariusz diecezji Bougainville w Papui-Nowej Gwinei.

Przekonywał, że św. Józef uświęcał też swoją codzienność przez pracę. - Od Józefa Jezus nauczył się wartości i godności pracy, bo każda praca jest powołaniem do kontynuacji dzieła stworzenia. Jest częścią naszej misji czynienia tego miejsca Królestwem Bożym. Bracie, siostro uświęcasz codzienność, gdy szanujesz swoją pracę i pracę innych – zaznaczył duchowny.

Prosił wiernych, aby modlili się do św. Józefa. - Św. Józefie bądź ojcem także dla nas. Trzymaj nas za rękę i prowadź przez życie, uproś nam łaskę miłosierdzie oraz odwagę i broń nas od wszelkiego zła – mówił bp Kałuża.

Homilia ks. bp. Dariusza Kałuży

Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa Kaliskiego bp Dariusz Kałuża zawierzył św. Józefowi kapłanów, małżeństwa, rodziny i dzieci nienarodzone.

W przemówieniu biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun zachęcał, aby trzymać się św. Józefa, a on na pewno zaprowadzi nas w dobrym kierunku.

Prosił pielgrzymów, aby zanosili do św. Józefa modlitwę w intencji misjonarzy.

O. Tadeusz Rydzyk apelował o modlitwę za kapłanów i w intencji świętych powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych.

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Radio Rodzina.

Galeria fotografii

© fot. DS

Galeria fotografii

© fot. Włodzimierz Szkudlarek