In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 4 Maja 2023

Majowe nabożeństwo w intencji rodzin i obrony poczętego życia

Ewa Kotowska-Rasiak

Jesteśmy powołani do wiary dającej świadectwo, która silnie łączy życie łaską, poprzez sakramenty i kościelną komunię, z apostolstwem w świecie – mówił bp Marek Mendyk, który 4 maja przewodniczył w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia poczętego. Tym razem nabożeństwo połączono z jubileuszem 25-lecia Dwutygodnika Diecezji Kaliskiej „Opiekun”.

Temat majowego spotkania brzmiał: „Opiekun w hołdzie św. Janowi Pawłowi II i dla obrony życia i rodziny”.

Księży biskupów, kapłanów, osoby konsekrowane i wiernych w imieniu ks. prałata Jacka Ploty powitał ks. Łukasz Urban. - Od naszego pierwszego spotkania modlitewnego, które było w czerwcu 2004 roku po dzień dzisiejszy każde nasze spotkanie jest transmitowane przez media katolickie Radio Maryja, Radio Rodzina i Telewizję Trwam. Również obszerne artykuły z tych spotkań, w tym wygłoszone homilie zamieszczane są w Dwutygodniku Diecezji Kaliskiej „Opiekun”. Można tam również znaleźć sprawozdania z różnych uroczystości w naszym Sanktuarium i całej diecezji kaliskiej oraz wiele treści dotyczących problematyki rodzinnej i obrony poczętego życia. Należy zauważyć i podkreślić ogromne znaczenie mediów katolickich, które pełnia funkcję informacyjną, ewangelizacyjną, duszpasterską i opiniotwórczą - mówił wikariusz parafii.

Modlitwę do św. Józefa w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa poprowadził ks. Robert Szymura.

Mszy św. przewodniczył biskup świdnicki Marek Mendyk. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Damian Bryl, kapłani, alumni ASD w Poznaniu, klerycy roku propedeutycznego z archidiecezji poznańskiej, archidiecezji gnieźnieńskiej, diecezji bydgoskiej i diecezji kaliskiej studiujący w kaliskim seminarium, wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów błaszkowskiego, jarocińskiego i ołobockiego.

W ramach konferencji świadectwami nt. powstania i funkcjonowania gazety diecezjalnej „Opiekun” podzielili się: Marian Rybicki, pierwszy redaktor naczelny czasopisma, ks. kan. Krystian Szenowski, redaktor naczelny w latach 1998-2008, obecnie proboszcz parafii św. Marcina w Kępnie, ks. kan. Andrzej Klimek, redaktor naczelny od 2008 r., a zarazem proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Liskowie, Aleksandra Polewska-Wianecka, pisarka i publicystka, współautorka scenariusza filmu „Opiekun”. Rozmowę prowadził ks. Mateusz Puchała, dyrektor Radia Rodzina i Telewizji Dom Józefa.

Pierwszy numer pisma ukazał się 31 maja 1998 r., z okazji rocznicy wizyty Jana Pawła II w Kaliszu. Inicjatorem wydawania gazety diecezjalnej był pierwszy biskup kaliski Stanisław Napierała.

W homilii bp Marek Mendyk zachęcał, aby w przeżywanym Tygodniu Modlitw o powołania modlić się za wstawiennictwem św. Józefa o ducha i klimat powołaniowy w rodzinach, tych miejscach, środowisku, w których Pan Bóg pozwala nam żyć i służyć.

- Jest to cenna okazja, aby odkryć na nowo, że powołanie jest łaską, jest bezinteresownym darem, a jednocześnie jest zadaniem odważnego podążania razem z Jezusem, aby nieść Ewangelię do świata – powiedział celebrans.

Wskazał, że we współczesnym świecie dominuje tzw. kultura „natychmiastowości”, w której degraduje się wzór osobowy i autorytet. – Łatwo się domyśleć, że autorytety, ideały, wzory osobowe i styl życia w takiej kulturze eksponowane są głównie za pośrednictwem mediów, które często wskazują na młode, pełne witalnych sił osoby, w których życiu ma miejsce zastępowanie uznawanych dotąd wartości przez nowe, bardziej liberalne – stwierdził kaznodzieja.

Nazwał św. Józefa orędownikiem zabieganych dusz. – Dzisiaj gromadząc się na modlitwie u św. Józefa chcemy uczyć się od niego trudnej sztuki „zatrzymania się” i wsłuchania się w to co Pan Bóg mówi do nas – zaznaczył biskup świdnicki.

Dziękował św. Józefowi za katolickie czasopismo „Opiekun” ukazujące się od 25 lat w diecezji kaliskiej. - Dziękujemy nie tylko za przekazywane informacje, ale przede wszystkim za opisywane świadectwa orędownictwa i opieki św. Józefa. Sam też przed trzema laty przybyłem do Kalisza, aby powierzyć się opiece św. Józefa. Dzisiaj pragnę mu dziękować, że w trudnym czasie pozwala mi bezpiecznie przejść przez trudy codziennej posługi – powiedział bp Mendyk.

Homilia ks. bp. Marka Mendyka

Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa Kaliskiego bp Marek Mendyk zawierzył św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.

W przemówieniu biskup kaliski podkreślił, że dzisiejsza modlitwa jest naznaczona dziękczynieniem za dzieło, jakim jest Dwutygodnik Diecezji Kaliskiej „Opiekun”. - Chciałbym wyrazić wdzięczność i szacunek tym, którzy na co dzień to pismo redagują - mówił bp Damian Bryl.

Podczas uroczystości biskup kaliski wręczył Pierścienie Świętego Józefa. Takie odznaczenie otrzymały: Renata Jurowicz, Monika Głąb, pracownice „Opiekuna” i Aleksandra Polewska-Wianecka, od wielu współpracująca z czasopismem diecezjalnym.

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Radio Rodzina.

Galeria fotografii

© fot. DS